Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme de termodinamica

Creat de Adi, Septembrie 29, 2009, 05:40:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Salutari! Am sters din greseala problemele propuse adineauri de un cititor. Il rog sa le publice din nou ca si raspuns la acest post, dar si sa explice ce a incercat deja sa rezolve si unde s-a impotmolit. Repetam ca Stiinta Azi ajuta elevii la rezolvarea problemelor in sensul ca le ghideaza pasii si ii ajuta unde se impotmolesc, ca un medidator, dar nu ofera solutia mura in gura, pentru ca asa elevii nu ar invata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Vad ca persoana a facut un post nou. Este OK. Pe viitor se pot adauga aici si alte probleme de termodinamica spre rezolvare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alina.d

Buna , sunt eleva intr-un liceu din Cluj , la matematica-informatica intensiv  :)
Din clasa a9-a am niste probleme legate de fizica in general, in special din profesoarei , ea fiind extrem de sarcastica , si bonus in clasa rezolvam exercitii simple , iaracasa primim de olimpiada  :-\
Eu m-am impodmolit la urmatoarea problema :
La presiune atmosferica normala , intr-un tub barometric vertical cloana de mercur alr lungimea h , iar cea de aer ale lungimea L .Aflati pe ce distanta x trebuie cufundat tubul in vasul cu mercur pentru ca nivelul mercurului in vas si in tub sa fie acelasi.
Aplicatie : h=40 cm ; L= 19 cm


La problema de fata am facut cele 2 desene cu situatia intiala , respectiv finala , am constatat ca aerul din camera barometrica sufera o transformare izoterma si din relatia pA=P0-P1+ro*g*h am scos ca ro*g*h=ro*g*H*h/H=p0*h/H
Am incercat sa scot p1 din relatia pA=p0=p1+ro*g*h dar nu mi-a dat respunsul din manual care este x=50 cm.
Imi puteti sugera o alta metoda de rezolvare si sa imi spuneti unde am gresit ?

Adi

Buna, ma bucur ca ai venit pe forumul nostru si ne-ai explicat ce ai incercat deja la problema. Asa trebuie facut. Sunt sigur ca vei primi raspuns cat de curand.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

O idee buna ar fi sa explici ce inseamna diferitele notatii folosite.
Fara asta nu e posibil, in principiu, ca cineva sa stie daca ai gresit sau nu.
De exemplu in formula

pA=P0-P1+ro*g*h

ce reprezita P0, P1, pA
Banuiesc ca pA ar putea fi presiunea atmosferica.
Daca p0 si P1 sant presiunile aerului in tub, inainte si dupa, de ce crezi ca relatia scrisa e corecta? Ce reprezinta? Nu cred ca e OK. Dar din nou, depinde ce e P1,P0...
De asemena, ce este H? Cumva nivelul mercurului in starea finala?
Si unde e transformarea izoterma?

Si acum o sugestie, dupa ce am zis ce ar trebui sa scrii.
In starea finala, mercurul din tub e  la acelasi nivel cu cel din vas. Deci cat e H? Si cat e presiunea din tub?
Poti stabili acestea fara nici un calcul. Aici e partea de fizica.




alina.d

Notatiile sunt cele intuite de dumneavoastra .
Uite , in final am ajuns din relatia pA=p0=p1+ro*g*h ca
p1=p0-f*g*h=
p0-ro*g*H*h/H=
p0-p0*h/H=p0(1-h/H)=
p0*36/76-->
p0*36/76*s*19=(p0-x)*s
de aici rezulta ca 58-x=9 , x=50 :D
Ei bine, adevarul e ca m-am incurcat la calcule  ::) ::) ::)Imi dadea initial 120  ???

mircea_p

Ma bucur ca ti-au iesit calculele.
Rezolvarea nu e prea clara la prima vedere si mi-e ca profesoara sa nu-si piarda rabdarea.
Dar pare corecta, desi mai complicata decat e nevoie.
Poate in tema pentru scoala arati toate detaliile si explici ce inseamna fiecare termen...