Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema rezistenta

Creat de noobakaflo, Martie 29, 2011, 06:56:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

noobakaflo

Va salut!

Masurand cu un voltmetru ideal ( cu rezistenta electrica infinita ) tensiunea la bornele unei surse , se gasesc 4,5 V . Masurand tensiunea la bornele sursei in situatia in care este conectat un rezistor de 3,5 Ω se gaseste,valoarea 3,5 V. Care este rezistenta interna a sursei ?

Nu stiu,nu reusesc ,nu imi dau seama cum sa fac.. Cunosc formulele Intensitatii , Tensiunii, Rezistentei ..dar nu reusesc sa aplic..
E buna figura ? Am atasat mai jos.. Probabil problema e foarte simpla,dar asta e, tare greu cand nu cunosti Multumesc  :'(


AlexandruLazar

Salut!

Figura nu este bună, din două motive:

1. Voltmetrul nu se montează în serie cu sursa (după cum vezi nici măcar nu îl poți conecta la ambele borne în felul acesta) ci în paralel.
2. Pe figură nu văd unde ai pus rezistența internă a sursei, o văd numai pe cea din circuitul exterior ;).

noobakaflo

#2
E mai buna figura ?

noobakaflo


Nu cumva E ( tensiunea electromotoare ) este chiar 4,5 V ?
Apoi aflu  [tex] I = \dfrac {U}{R} [/tex]  (U=3,5 R=3,5) ca I=1 A;
Apoi din Legea lui Ohm pe intreg circuitul  [tex] 1=\dfrac {4,5}{3,5 + r } [/tex] si aflu r=1
Atata ar trebui sa dea,dupa cum vad la sfarsit ..
S-a nimerit ,sau cum se face ? :)

AlexandruLazar

A doua figură e mai bună (ai pus voltmetrul cum trebuie), dar acuma pune și rezistența internă a sursei. Pune-o mare și frumoasă, deseneaz-o  în circuit, că altfel te încurci cu ea :).

noobakaflo

Citat din: AlexandruLazar din Martie 29, 2011, 09:06:21 PM
A doua figură e mai bună (ai pus voltmetrul cum trebuie), dar acuma pune și rezistența internă a sursei. Pune-o mare și frumoasă, deseneaz-o  în circuit, că altfel te încurci cu ea :).

Cum in circuit ? Ca nu inteleg...  :-\ Asa vazusem o schema prin carte..

noobakaflo

Rezolvarea mea era buna ! Am facut-o la clasa ;D