Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema mecanica - viteza medie

Creat de Eddy1911, Mai 22, 2010, 03:53:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Eddy1911

Un corp aflat in miscare rectilinie uniforma, parcurge jumatate din drumul sau cu viteza v1, iar restul drumului cu viteza v2. Viteza medie a automobilului este:
a. [tex]\frac{2v_1 v_2}{v_2+v1}[/tex] b. [tex]\frac{v_1 v_2}{2}[/tex]  c.[tex]\frac{v_1+v_2}{2}[/tex]  d.[tex]\frac{v_1-v_2}{2}[/tex] 
Raspunsul din carte ar fi a. dar nu-mi dau seama cum au ajuns la forma asta. ???
L.E.: gresisem raspunsul la a acum am modificat :)
nivel cunostinte: clasa a XII-a

Electron

Ce rationamente ai facut pana acum ca sa alegi care e raspunsul corect?

e-
Don't believe everything you think.

Eddy1911

#2
Pai formula vitezei medii pentru miscarea rectilinie uniforma stim ca este asta: [tex] v_{medie}=\frac{d_{totala}}{t_{total}} [/tex] folosind legea miscarii si inlocuind in relatia anterioara am ajuns la forma asta: [tex]\frac{v_1t_1+v_2t_2}{t_1+t_2}[/tex] si aici s-a terminat. Nu stiu daca am facut bine sau nu dar la atat m-a dus capul :D

Electron

Citat din: Eddy1911 din Mai 22, 2010, 04:32:10 PM
Pai formula vitezei medii pentru miscarea rectilinie uniforma stim ca este asta: [tex] v_{medie}=\frac{d_{totala}}{t_{total}} [/tex] folosind legea miscarii si inlocuind in relatia anterioara am ajuns la forma asta: [tex]\frac{v_1t_1+v_2t_2}{t_1+t_2}[/tex] si aici s-a terminat.
Dat fiind ca t1 si t2 nu se dau in enunt, inseamna ca nu poti sa-i ai in formula finala. Ca sa-i poti elimina trebuie sa gasesti o relatie intre ei. Care e relatia in problema de fata?

CitatNu stiu daca am facut bine sau nu dar la atat ma dus capul :D
Fara comentarii...


e-
Don't believe everything you think.

Eddy1911

Citat
Dat fiind ca t1 si t2 nu se dau in enunt, inseamna ca nu poti sa-i ai in formula finala. Ca sa-i poti elimina trebuie sa gasesti o relatie intre ei. Care e relatia in problema de fata?
De atata lucru mi-am dat si eu seama. Crezi ca daca o stiam mai intrebam?
Citat
CitatNu stiu daca am facut bine sau nu dar la atat ma dus capul :D
Fara comentarii...


e-
Oricine poate sa greseasca :D

Electron

Citat din: Eddy1911 din Mai 22, 2010, 04:50:40 PM
De atata lucru mi-am dat si eu seama. Crezi ca daca o stiam mai intrebam?
Ok. In ce relatii intervine t1 si t2 in aceasta problema ?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

De acord cu comentariile lui Electron. Sunt curios si eu ce incerci la pasul urmator, apoi vino iar sa iti confirmam sau sa iti dam pasul urmator. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Eddy1911

Gata am rezolvat nu era grea dar nu mi-a picat fisa. :| Imparteai cele doua relatii obtinute prin exprimarea legi miscarii pentru cele doua viteze si obtineai relatia [tex] \frac{v_1}{v_2}=\frac{t_2}{t_1}[/tex]. Am inlocuit in relatia de mai devreme si mi-a dat. Multumesc pentru ajutor