Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema la fizica URGENT

Creat de Ralux, Iunie 13, 2011, 06:08:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ralux

Lumina emisa de Soare ajunge pe Pamant dupa 8 min 18 s. Care este distanta de la Soare la Pamant , daca viteza de propagare a luminii este de 300 000 km/s ( valoarea aproximativa atat pentru propagarea in vid , cat si in aer - viteza absoluta ) ?

Adi

Daca iti trebuie raspunsul urgent, trebuie ca la fel de urgent sa ne spui ce ai incercat tu, caci abia apoi cineva pe forum iti poate raspunde.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ralux

Ei bine , eu am impartit 300 000 km la 8 ( 300 000 : 8 = 37500 ) dar bineinteles , nu e raspunsul corect .

AlexandruLazar

Fii un pic mai atent(ă). În primul rând, dacă îți dă timpul și viteza, împărțind viteza (metri pe secundă) la timp (secunde) obții un rezultat în metri pe secundă la pătrat, care... sigur nu e un timp. Nu trebuie să o împarti, trebuie s-o faci pe cealaltă ;).

Apoi, ai grijă la unitățile de măsură. Asigură-te, când lucrezi, că lucrezi în unități compatibile. Astfel, dacă distanța e în kilometri pe secundă, n-o să obții un rezultat corect dacă o împarți sau o înmulțești cu timpi în minute sau în ore.

A.Mot-old

Citat din: Ralux din Iunie 13, 2011, 06:23:55 PM
Ei bine , eu am impartit 300 000 km la 8 ( 300 000 : 8 = 37500 ) dar bineinteles , nu e raspunsul corect .
Daca nu e de ras........... ;D ..............atunci sigur e de plans.......... :'(
Care e formula spatiului parcurs de un mobil cu o anumita viteza si intr-un anumit timp?In ce se masoara spatiul,viteza si timpul?
Adevărul Absolut Este Etern!