Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema fizica oscilatii

Creat de foton01, Ianuarie 16, 2013, 07:36:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Salut!
Am atasat subiectele de la olimpiada. Am si eu niste mici nelamuriri.
La subiectul II problema 2 avem acel sistem de corpuri. Ce inseamna SCM de la punctul b)? In general...cum calculez pulsatia cu care oscileaza un SISTEM??? Multumesc :)

HarapAlb

#1
SCM inseamna probabil "Sistemul (de referinta al)  Centrului de Masa".
Ai rezolvat vreo problema? Cum ti s-au parut ca grad de dificultate ?

HarapAlb

 Acum subiectele la faza pe judet sunt unice pe tara ? Cand eram eu elev nu aratau asa foile de olimpiada judeteana; de obicei profesorii care pregateau elevi de olimpiada isi cam imparteau locurile si se stiau dinainte cine va merge mai departe la faza pe tara. Nu stiu care era exact metodologia insa se zvonea ca unii elevi stiau subiectele propuse de profesorii lor...

In cazul sistemului format din doua corpuri, e vorba de Subiectul III problema 2, incearca sa vizualizezi mintal ce se intampla cu cele doua corpuri si cu resortul dupa ce i se imprima viteza intiala corpului 1, cum se transforma energia cinetica intiala in energie potentiala si dupa aceea cum revine in forma de energie cinetica. Incearca sa faci exercitiul asta.