Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema: fizica-mecanica-acceleratia cl.x

Creat de diana1379, Noiembrie 06, 2011, 02:10:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

diana1379

la franarea brusca un automobil, care se misca cu viteza de 20m/s, s-a oprit dupa 8 s. ce distanta a parcurs automobilul pana la oprire?

Quantum

Probabil ca viteza medie al automobilului pe parcursul celor 8 secunde ar rezolva problema (probabil se considera acceleratie constanta).

diana1379

d=t x v
d=8s x20 m/s=160 m   -(asa e si la raspuns  dar nu sint sigura in metoda rezolvariii

Quantum

160m ar fi daca s-ar deplasa cu vitaza constanta de 20m/s fara sa se mai opreasca. Nu prea inteleg cum poate fi asta la raspuns.
Eu m-am gandit asa: v medie = (v0+v1)/2 = (20 m/s + 0 m/s )/2 = 10 m/s
S-a oprit in 8s deci 10 m/s * 8s = 80 m

diana1379

mersi mult/e probabil  ca raspunsul sa fie gresit //

A.Mot-old

Citat din: Quantum din Noiembrie 06, 2011, 03:03:22 PM
160m ar fi daca s-ar deplasa cu vitaza constanta de 20m/s fara sa se mai opreasca. Nu prea inteleg cum poate fi asta la raspuns.
Eu m-am gandit asa: v medie = (v0+v1)/2 = (20 m/s + 0 m/s )/2 = 10 m/s
S-a oprit in 8s deci 10 m/s * 8s = 80 m
Eu cred ca se poate rezolva si tinand cont ca este vorba de o miscare uniform incetinita.............de la viteza de 20 m/s la viteza zero.......Ai vazut rezolvarea mea?Nu-nteleg de ce mi s-a sters postarea cand am dat un raspuns corect????????!!!!!!!Acest "Pozitron" face un abuz fara macar a analiza daca am gresit sau nu...............Te superi daca imi trimiti un mesaj privat in legatura cu rezolvarea mea (daca ai citit-o)?Din pacate a fost stearsa.......Multumesc!
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Citat din: diana1379 din Noiembrie 06, 2011, 03:08:41 PM
mersi mult/e probabil  ca raspunsul sa fie gresit //

Data fiind calitatea uzuala a indicatiilor lui A.Mot, e de fapt mai posibil ca raspunsul sa fie corect, nu rezolvarea lui.

A.Mot-old

#7
Citat din: AlexandruLazar din Noiembrie 06, 2011, 08:00:29 PM
Citat din: diana1379 din Noiembrie 06, 2011, 03:08:41 PM
mersi mult/e probabil  ca raspunsul sa fie gresit //

Data fiind calitatea uzuala a indicatiilor lui A.Mot, e de fapt mai posibil ca raspunsul sa fie corect, nu rezolvarea lui.
Ai dreptate partial si meriti sa fii SuperGlobal Moderator!Sincer iti spun!Singura mea greseala a fost ca nu am scris pasul ca in general formula spatiului in miscarea uniform incetinita este S=v0t-0,5at2 dar in cazul in care v=0 rezulta imediat ca S=at2-0,5at2=0,5at2 si deci decat sa fi sters "Pozitron" postarea mea initiala putea sa zica ca formula generala a spatiului in miscarea uniform incetinita este S=v0t-0,5at2 care in cazul particular al acestei probleme dat fiind ca v=0 rezulta exact ceea ce am postat initial ca S=0,5at2.........asa era elegant si frumos si didactic si pedagogic...........dar de unde daca nu este asa ceva la pozitron si electron........Sper ca "diana1379" a inteles rezolvarea data de mine......
Formula vitezei eu zic ca este buna v=v0-at si cred ca la formula spatiului trebuia sa o scriu asa: S=v0t-0,5at2 unde v0=20 m/s , v=0 m/s de unde rezulta valoarea lui a si apoi valoarea spatiului.Acum e bine?De ce atata impungere cand era mai frumos si mai elegant dar si didactic si pedagogic sa se fi facut corectia corespunzatoare acolo unde am gresit eu sau altul......
Adevărul Absolut Este Etern!

diana1379

am imteles rezolvarea data de tine "A.Mot."   multumesc frumos pn ajutor

A.Mot-old

Citat din: diana1379 din Noiembrie 06, 2011, 09:48:37 PM
am imteles rezolvarea data de tine "A.Mot."   multumesc frumos pn ajutor
Cu multa placere!Uneori putem gresi dar asta nu inseamna ca trebuie sa consideram pe cel care a gresit un total nestiutor........Eu am terminat liceul la reala in anul 1964 si poate mai fac si greseli dar am sa incerc sa fiu mai atent la formularea raspunsurilor si chiar te rog sa ma corectezi daca cumva vreodata gresesc........
Adevărul Absolut Este Etern!