Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema fizica clasa a a8-a-Greutatea corpurilor

Creat de crashy, Mai 25, 2010, 05:24:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

crashy

Sal all.Am si eu 2 probleme si nu le dau de capat
1.O sfera metalica,cu volumul exterior V=150cm cubi,prezinta regiuni fara substanta al caror volum reprezinta un sfert din volumul sferei.Stiind ca sfera este din fier,sa se afle greutatea ei.
2.Un vas plin cu lichid cantareste 172,80 kg,ceea ce reprezinta de 6 ori masa vasului gol.Stiind ca volumul interior al vasului,V=0,18kl,sa se calculeze
   a)densitatea lichidului
   b)greutatea lichidului
Ms anticipat(stiu,sunt simple problemele dar nu mi-a placut niciodata mecanica:|)

Mihnea Maftei

Salut. : )

Nu se dau solutii mura in gura pe forumul asta. Incearca sa explici cum ai incercat sa rezolvi problema, cum ai gandit si ce nu intelegi si, in cazul asta, vei putea primi indicatii.

crashy

Ok.Deci,m-am gandit sa aplic m=D(densitate)m--->D=m/V.Atunci,am intrat in impas ca nu inteleg ce zice prin volum interior,ca problema e simpla(2-3 formule maxim)dar nu inteleg notiunea de volum interior:).La prima problema,aceasi necunoscuta:|.Ce fac cu volumul ala exterior?
Da acum am vazut ca nu se dau rezolvari de dragul de a se da:))

Mihnea Maftei

Citat din: crashy din Mai 25, 2010, 05:41:51 PM
m=D(densitate)m--->D=m/V.
E corect ca D = m/V, adica densitatea = masa/volum. Nu prea inteleg partea cu rosu, dar, in fine...

La problema 1, sfera aceea are un anumit volum pe dinafara, dar are si niste gauri inauntru (ca o minge, care, desi e mare pe dinafara, de fapt e aproape in totalitate goala pe dinauntru). Volumul acelor gauri, se spune in problema, e un sfert din volumul exterior al sferei.

La problema 2 se vorbeste de volumul interior al vasului. Vasul acela e ca un acvariu, sa zicem. Are pereti subtiri, dar peretii aceia au si ei un volum. Daca ai cumpara un acvariu cubic cu latura de 1 m, te-ai astepta sa poti pune in el 1 m3 de apa, dar, de fapt, intra un pic mai putina apa, pentru ca o parte din volumul de 1 m3 o reprezinta peretii acvariului.