Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema electrică

Creat de Adrian111, Ianuarie 30, 2010, 02:42:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: Adrian111 din Ianuarie 31, 2010, 12:46:04 PM
Citat din: Electron din Ianuarie 31, 2010, 12:17:09 PM
Lipsa raspunsurilor se poate considera o eroare destul de grava. Ca nu le sti, sau doar le eviti, e irelevant. Tot ce se vede sunt lipsurile.

e-
Ok daca doresti calcule la ceea ce  am zis fie.
H =10m.
dupa galilei a = v^2/2s = 100/2*5=10m/s^2

a = delta v / t, t = a /delta v, t = 10 / 10 = 1s

Acu poti sa te pronnti unde sunt greselile(daca sunt).?
multumesc.

Adrian11, vad ca ai o tendinta de a spune in cuvinte cum s-ar rezolva problema, fara sa o rezolvi efectiv. Prima oara am crezut ca e din cauza ca nu am intrebat eu explicit ce arata cronometru, ce inaltime are, ce viteza are si ce acceleratie are, dar vad ca si atunci ai calculat doar viteza si la restul ai bagat cuvinte. Cand Electron ti-a atras atentia, ai bagat niste formule (nu analizez acum daca sunt corecte) si ai calculat efectiv doar momentul de timp, iar nicidecum si valoarea vitezei si acceleratiei, asa cum te-am rugat.

O sa continui acum sa citesc restul discutiei. Daca nu ai revenit deja, trebuie sa revii cu raspunsurile la intrebare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Am ajuns la sfarsitul discutiei. Bun, daca ai inteles ce a explicat HarapAlb, poti raspunde la intrebarea mea? Cand corpul se opreste, care ii e acceleratia? Ai raspuns deja corect care ii e inaltimea (H=10 m), care ii e viteza (v=0 m/s), cat arata cronometrul (t=1 s) si mai ai de raspuns la un singur lucru. Care e acceleratia corpului in acel moment cand se opreste?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adrian111

#32
Pai pe portiunea data sa miscat cu o acceleratie de 10m/s^2 iar din acel punct incepe sa se miste cu acceleratia gravitationala 9.8m/s^2, deci in acel punct ar trebui sa posede o aceleratie egala cu g.

Electron

Citat din: Adrian111 din Ianuarie 31, 2010, 06:26:23 PM
Pai pe portiunea data sa miscat cu o acceleratie de 10m/s^2
Chiar? De unde ai scos valoarea asta? Parca ti-am atras deja atentia ca a scoate valori din burta nu e valid.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Adrian111 din Ianuarie 31, 2010, 06:26:23 PM
Pai pe portiunea data sa miscat cu o acceleratie de 10m/s^2 iar din acel punct incepe sa se miste cu acceleratia gravitationala 9.8m/s^2, deci in acel punct ar trebui sa posede o aceleratie egala cu g.

Pai cum adica? Pana se opreste are o acceleratie gravitationala de 10 m/s^2, iar in clipa in care s-a oprit are o acceleratie de 9.8 m/s^2? Cum vine asta? Si in ce directie e acceleratia?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adrian111

Citat din: Electron din Ianuarie 31, 2010, 07:35:53 PM
Citat din: Adrian111 din Ianuarie 31, 2010, 06:26:23 PM
Pai pe portiunea data sa miscat cu o acceleratie de 10m/s^2
Chiar? De unde ai scos valoarea asta? Parca ti-am atras deja atentia ca a scoate valori din burta nu e valid.

e-
Electron, am explicat de mai multe ori deja aceasta.
Dar fie...
a = delta v/ delta t.
delta v = v1, deoarece v2=0. obtinem ca a = 10/1 = 10.
Sau dupa formula lui Galilei unde S=(v^2-v0^2)/2a

Adrian111

Citat din: Adi din Ianuarie 31, 2010, 07:41:10 PM
Pai cum adica? Pana se opreste are o acceleratie gravitationala de 10 m/s^2, iar in clipa in care s-a oprit are o acceleratie de 9.8 m/s^2? Cum vine asta? Si in ce directie e acceleratia?

Pai sa incerc sa explic pe un desen


Din acel moment corpul intra in cadere libera, sub actiunea fortei gravitationale care ii imprima o acceleratie de 9.8m/s^2. Insa cind corpul se opreste presupun ca nu are nici o acceleratie.

Adi

Adrian11, imi dau seama ca faci niste confuzii grave pentru notiunile de acceleratie, viteza, pozitie, dar si de cauza si efect. Iti recomand aici sa studiezi iarasi manualul de clasa a noua. Caci ai niste lucruri importante de recuperat, mai mult decat pot fi spuse aici pe scurt pe forum.

Dar ca sa iti dau un punct de plecare totusi: acceleratia gravitationala e cauza miscarii, iar nu efectul. Adica cand ti-am descris situatia initiala (pozitia initiala, viteza initiala) se subintelegea ca se da acceleratia gravitatioanala (adica sistemul in care se misca obiectul) si ca o stii la orice moment ulterior de timp. Pe baza acestor informatii poti determina viteza la orice moment ulterior de timp si la fel si pozitia. Iar n invers, din viteza sa aflii acceleratia.

Alt punct de plecare: nu intelegi notiunea de viteza medie comparata cu viteza instantanee, si la fel pentru acceleratie.

Studiaza astea din manualul de fizica de a noua, e singura ta solutie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adrian111

#38
Stiu viteza medie nu este media lor aritmetica.

Da pentru asta sunt  ecuatile cinematice a miscarii (stabilirea pozitiei si vitezi corpului in orice moment de timp).
Da perfect corect acceleratia gravitationala imprima corpului viteza. (ar suna imposibil altfel ca viteza sai dea acceleratie :) )
Orcum acolo am spus ca Forta  ii imprima o acceleratie si nu viteza.

Si poti determina si acceleratia pe o anumita portiune de ex in raport cu timpul si viteza:
Un corp cu viteza intiala v0=5m/s, dupa 7s are viteza egala cu 10m/s, sa se afle acceleratia corpului dat.

Electron

Citat din: Adrian111 din Ianuarie 31, 2010, 08:04:44 PM
Electron, am explicat de mai multe ori deja aceasta.
Dar fie...
a = delta v/ delta t.
delta v = v1, deoarece v2=0. obtinem ca a = 10/1 = 10.
Sau dupa formula lui Galilei unde S=(v^2-v0^2)/2a
Adrian111, faptul ca repeti de mai multe ori o eroare, nu o face corecta.

In calculele tale, ai obtinut gresit pe "S" si evident si pe "delta t". De aceea te tot intreb de unde ai scos valorile respective, ca sa-ti verifici calculele si sa le corectezi.

e-
Don't believe everything you think.

Adrian111

S = delta h (aflat anterior ca fiind 5 m)

Si care e greseala aici, caci imi cer scuze dar nu reusesc sa o observ.

CitatAi raspuns deja corect care ii e inaltimea (H=10 m), care ii e viteza (v=0 m/s), cat arata cronometrul (t=1 s) si mai ai de raspuns la un singur lucru. Care e acceleratia corpului in acel moment cand se opreste?
Si Adi spunea parca ca valorile sunt corecte

Adi

Citat din: Adrian111 din Ianuarie 31, 2010, 09:03:09 PM
CitatAi raspuns deja corect care ii e inaltimea (H=10 m), care ii e viteza (v=0 m/s), cat arata cronometrul (t=1 s) si mai ai de raspuns la un singur lucru. Care e acceleratia corpului in acel moment cand se opreste?
Si Adi spunea parca ca valorile sunt corecte

Valorile sunt corecte dar nu ai argumentat corect. Si pentru acceleratie nici nu ai raspuns corect inca nici acum. Deci ce acceleratie are corpul (modul si directie) in momentul cand este in repaus la inaltimea maxima?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adrian111

Mda mai am de lucrat la argumentare, ca sa inteleaga si altii ce vreau exact sa zic.
Daca este miscare uniform variata ar trebui sa aiba aceeasi acceleratie ca si intial nu?

Electron

Citat din: Adrian111 din Ianuarie 31, 2010, 09:03:09 PM
S = delta h (aflat anterior ca fiind 5 m)

Si care e greseala aici, caci imi cer scuze dar nu reusesc sa o observ.
Ca sa o vezi, trebuie sa reiei formula de calcul (cea pentru care te-ai decis cand ti-am atras atentia ca te contrazici singur cu formule incompatibile) si sa explicitezi ce valori introduci in ea. Ia sa te vad.

Citat
CitatAi raspuns deja corect care ii e inaltimea (H=10 m), care ii e viteza (v=0 m/s), cat arata cronometrul (t=1 s) si mai ai de raspuns la un singur lucru. Care e acceleratia corpului in acel moment cand se opreste?
Si Adi spunea parca ca valorile sunt corecte
Si Adi mai greseste uneori. Tu fa calculul aici sa-l vedem cu toii cum e corect.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Adi din Ianuarie 31, 2010, 09:13:17 PM
Deci ce acceleratie are corpul (modul si directie) in momentul cand este in repaus la inaltimea maxima?

Nu uita sa raspunzi la intrebarea asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro