Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema despre legea lui Ohm

Creat de dyabolik93, Ianuarie 11, 2010, 04:00:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dyabolik93

 Ecuatia caracteristicii unui conductor este I=0,05U (I in A si U in V).  a) Conductorul este ohmic ?  b) Determinati rezistenta si conductia conductorului .

Va rog ajutatima imi trebuie pt maine ! :-*

Adi

Citat din: dyabolik93 din Ianuarie 11, 2010, 04:00:40 PM
Ecuatia caracteristicii unui conductor este I=0,05U (I in A si U in V).  a) Conductorul este ohmic ?  b) Determinati rezistenta si conductia conductorului .

Va rog ajutatima imi trebuie pt maine ! :-*

Salut si bine ai venit! Noi te ajutam, dar nu rezolvam pentru tine. Intai trebuie sa studiezi teoria de la lectia respectiva, apoi sa ne arati ce ai incercat, unde te-ai blocat si noi te depanam.

Deci ce inseamna un "conductor ohmic?". Dupa ce stii ce inseamna, poti compara daca ecuatia unui conductor ohmic este sau nu de tipul celei data in problema.

Revino dupa ce ai cautat asta si te ajutam cu urmatorul pas din problema.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dyabolik93

#2
Rezolvare :

Un conductor ohmic are proprietatea ca respecta legea lui Ohm, adica ca tensiunea U si curentul I sunt proportionale, adica U=I*R sau I = U/R

I=0.05U  => I=U/20
deci e de forma I=U/R cu R =20
=> conductorul e ohmic si rezistenta R = 20 ohmi

---
<Adi: Am oferit explicatia in privat pe messenger, caci nu avea manual de fizica. L-am rugat apoi sa explice pe forum in cuvintele lui, dar a dat copy/paste>. Apoi estimam ca conductanta este inversa rezistenstei, asadar conductata = 1/R = 0.05 ohm la puterea minus 1. </Adi>