Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema de la "eu_eu"

Creat de eu_eu, Noiembrie 01, 2009, 05:21:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

eu_eu

un vas contine heliu,densitatea=0,12 kg/m3;presiunea 10 la 5 N/m2. Aflati Etr. Se cunoaste Na. :( :-\

Electron

Salut. Pentru a primi ajutor pe acest forum, e nevoie sa te prezinti (in special ce clasa esti), sa prezinti textul problemei complet si explicit, plus ceea ce ai incercat pana la impotmolire. Rezolvari mura in gura nu se dau.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Ce inseamna "Etr?". Ce inseamna "se cunoaste Na"?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Eu_eu, am sters mesajul tau caci era intr-un topic nou. Nu ai voie sa incepi un topic nou. Ci sa raspunzi la acesta unde e discutia. Asadar raspunde din nou aici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

eu_eu


un vas contine heliu,densitatea=0,12 kg/m3;presiunea 10 la 5 N/m2. Aflati Etr. Se cunoaste Na. :( :-\
Etr=energia de translatie a unei molecule iar Na=nr lui avogadro.rezolvare:Etr=3pe 2 kT(k=constanta lui Boltzmann iar T=temperatura);densitatea notata cu (ro)=m/V.  :-[ doar atat am stiut sa rezolv :'(

Electron

Citat din: eu_eu din Noiembrie 02, 2009, 08:00:42 AM
Etr=energia de translatie a unei molecule iar Na=nr lui avogadro.
Ok.

Citatrezolvare:Etr=3pe 2 kT(k=constanta lui Boltzmann iar T=temperatura);
De unde ai luat formula asta? Esti sigur ca ai scris-o corect?

Citatdensitatea notata cu (ro)=m/V.  :-[ doar atat am stiut sa rezolv :'(
Si la ce-ti foloseste acest calcul al densitatii? Ce urmaresti? Ce ai nevoie?

Ai inceput bine cautand formula pentru "Etr" (desi se pare ca ai scris-o gresit), dar de acolo ce legatura este cu densitatea? Incearca in felul urmator: ia formula (corecta) pentru "Etr" si vezi ce cunosti si ce nu din ea. Sa zicem ca-ti lipseste "T" pentru a face calculul. Dar T cu cine e relationat, si prin ce formula? Cum ajungi de la "T" care e "necunoscut" (adica nu e dat in problema) la marimile cunoscute (cele date in problema) ?

Ca sa-ti fie mai usor, fa o lista cu marimile cunoscute si alta cu cele de care ai nevoie. Pasul urmator e sa identifici relatiile care exista intre marimile din cele doua liste.

Te invit sa prezinti aici cele doua liste sa vedem ce incluzi in ele.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Cred ca vrea sa spuna
E=(3/2)*k*T
unde E este energia cinetica medie a unei "molecule" de gaz ideal (aici e de fapt un singur atom) iar k este constanta lui Boltzmann.
Este valabila pentru heliu care e monoatomic.