Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema de fizica!

Creat de T1000_Android, Mai 16, 2008, 03:29:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

T1000_Android

Constanta elastica a unui resort este k=1kN/m.De un capat al resortului se suspenda un corp de masa m=100g.Se produc oscilatii ale corpului astfel incat la distanta y1=30mm de pozitia de echilibru impulsul corpului este p1=0,30N*s.Se cere:
a)Sa se scrie ecuatia miscarii oscilatorii a corpului considerand faza initiala nula
b)Sa se calculeza valoarea maxima a impulsului corpului in timpul miscarii
c)Sa se calculeza energia cinetica si potentiala a corpului cand elongatia miscarii este y2=40mm ???



Problema asta chiar ma lasa cu gura cascata.Chestia mai tragica e ca-mi trebuie pana luni seara.
Please help!!! :-[

Adi

Este tipul de problema ce merita sa fie rezolvata model. Ce se intampla luni, de iti trebuie problema asta? Sunt foarte prins cu eseurile, azi a fost ultima zi, am stat 5 ore doar sa ordonez ultimele eseuri primite, trebuie sa le corectam pana pe 6 iunie. Duminica plec la Fermilab, dar daca ne explici pentru ce iti trebuie, poate reusesc sa imi fac timp sa o rezolv. Sau poate reusesc altii sa te ajute?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Dupa ce am raspuns la celelalte mesaje, am revenit la problema ta. Este mult mai usoara decat o credeam, nu are nici o chichita. Este efectiv cea mai usoara problema ce se poate da la oscilatii. Este o problema de teorie, care pune in aplicate faptul de a intelege marimile implicate. Prin urmare, nu vreau sa iti dau mura in gura, ci doar o sugestie de plecare.

y(t)=A * sin(wt+phi)
v(t)=dy(t)/dt=Aw * cos(wt+phi)

valabil la orice moment de timp. In problema iti da un y(t1) si v(t1) la momentul de timp t1. Ti se da p1 si m, adica ti se da v1=v(t1). Ti se spune ca faza initiala e zero, adica phi este zero. Ti se ma m si k, adica ti se da omega (w). Deci stii tot, mai putin A pe care il aflii pentru ca stii y(t1) si v(t1). Odata ce stii A, w si phi, stii ecuatia de miscare si de aici stii tot, la orice moment de timp ulterior, deci stii si la t2 cand ti se da pozitia si ti se cere impulsul, stii si energia cinetica (1/2 mv^2) si cea potentiala (ky^2).

Daca problema asta asa de usoara te-a lasat masca, ai grave probleme cu subiectul oscilatii din fizica. Iti recomand sa incepi acum sa repeti, la bac te vei lovi de asta. Mult succes in rezolvarea ei si te astept cu rezolvarea, completa sau partiala si te ajut de acolo in continuare.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Moderator1

Citat din: HarapAlb din Mai 17, 2008, 12:23:00 PM
PS: eventul se poate infiinta un nou topic cu problema asta; rog moderatorii sa transfere mesajele intr-un nou topic.

<M1: la cererea lui HarapAlb, mesajele despre problema propusa de el au fost mutate in topicul: alta problema de fizica!>

Adi

Da, este bine sa fie in alta problema.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Salut! Asa cum am promis, am scris solutia la problema pas cu pas. Fisierul atasat reprezinta 5 pagini scanate. Primele trei discuta teoria unui oscilator armoni la general (adica tot ce te poti gandi la un pendul), iar ultimele doua pagini rezolva exact problema ta.

Te rog studiaza atent si spune-mi ce nu intelegi sau ce intelegi dar nu este totusi clar, pentru ca sa clarific si sa adaug la colectia mea de probleme rezolvate model.

Mersi mult si mult succes!
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Deyu

#6
vreau ajutor la o tema la fizica va rog raspundeti repede

valangjed

1.Cat de repede?Ca mie i-mi merge netu greu. :D
2.E "pe topic"?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Don't believe everything you think.

valangjed

Greseala mea.Recunosc si imi cer scuze participantilor la acest forum.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Nu e nevoie sa-ti ceri scuze. E suficient sa te corectezi pe viitor.

Pentru referinta cititi si aici.


e-
Don't believe everything you think.