Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema curent scurtcircuit

Creat de bacfizica, Mai 17, 2011, 07:25:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bacfizica

Buna!
Scurtcircuitând bornele unei baterii de n (n este un număr întreg, n > 1) acumulatoare electrice grupate în serie, prin aceasta circulă un curent cu intensitatea 12 A. Dacă rezistenţa internă a bateriei este 3 Ω, t.e.m. a bateriei este:
a. (4 V)·n / b. 4 V (oricare ar fi n) / c. (36 V)·n / d. 36 V (oricare ar fi n)

Folosind formula [tex]E = Irn = 12 x 3n = 36n V [/tex]raspunsul corect este c ? de unde am raspunsurile scria ca e a.

Multumesc!

mircea_p

Daca nu esti sigur, poti lua cateva cazuri particulare (n=1, n=2). Vei vedea ca la legarea in serie curentul de scurtcircuit nu depinde de numarul de elemente.

bacfizica

Eu zic ca ii c.
Mai am o problema la care nu stiu cum sa o rezolv:
Un reşou electric cu rezistenţa R = 100Ω este alimentat la tensiunea U = 200V un timp Δt = 1h Căldura degajată în acest timp are valoarea:
a. 1,44⋅106 J         b. 2,44⋅105 J           c. 2,44⋅104 J                  d. 4,44 ⋅102 J

AlexandruLazar

#3
Mai uită-te o dată, bateriile sunt în serie, așa că pe măsură ce crește tensiunea de la bornele acumulatorului, crește și rezistența lui internă.

bacfizica

Buna! La problema asta nu stiu calcula t.e.m. (de la pct b), la pct a. P gen = 18 W, va rog ajutati-ma!
Circuitul a cărui schemă electrică este reprezentată în figura alăturată este format dintr-un acumulator şi un reostat cu cursor având rezistenţa maximă Rm = 30 Ω. Pentru o anumită poziţie a cursorului tensiunea la bornele reostatului este Uab = 9 V, puterea disipată de reostat este P = 13,5 W, iar puterea disipată în interiorul acumulatorului este Pint = 4,5 W.
a. Determinaţi puterea dezvoltată de acumulator, P(acumulator).
b. Calculaţi t.e.m. a acumulatorului E.
c. Calculaţi randamentul transferului puterii de la acumulator către consumator, η.
d. Determinaţi rezistenţa interioară a acumulatorului.
e. Stabiliţi valoarea maximă a puterii disipate în reostat, când rezistenţa lui este modificată de la 0 la Rm şi precizaţi valoarea tensiunii dintre bornele a şi b în acest caz.

andrei.92

La problema de mai sus cu caldura degajata e foarte simplu... Trebuie doar sa aplici o formula...

bacfizica

Cu problema aia m-am prins ii simpla, se foloseste formula asta.

andrei.92


andrei.92

La problema ramasa .. sti tensiunea la bornele reostatului si puterea disipata de el..deci afli rezistenta lui la pozitia C a cursorului.. pe urma foarte usor afli intensitatea .. apoi stiind puterea disipata in interiorul  acumulatorului si intensitatea ...afli rezistenta interna ..apoi aplici legea lui Ohm pe intreg circuitul si afli t.e.m.  Pot exista mai multe metode. Citeste mereu cu atentie datele problemei.

bacfizica


Electron

Don't believe everything you think.

bacfizica


andrei.92

Rezistenta maxima este de 30 de ohmi... dar nu este cazul aici... cursorul ala are un rol

bacfizica

Daca de exemplu avem 3 rezistoare cu acelasi U si I, atunci W= W1 + W2 + W3 = 3*W indiferent daca rezistoarele sunt in serie sau in paralel?

bacfizica

Am o nelamurire la subpunctul d, inteleg rezolvarea inafara de r, de unde stie ca r este 2?