Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema avion supersonic

Creat de teo, August 16, 2009, 10:37:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

teo

Un avion supersonic zboara orizontal la altitudinea aproximativa de 5 km deasupra solului.Daca viteza avionului este de 2 ori mai mare decat viteza sunetului in aer,care ese cea mai apropiata distanta estimata dintre observatorul de la sol si avion in momentul in care observatorul de la sol aude bubuitul sonor?

O problema interesanta si nu stiu de unde sa incep.Astept ideei.Multumesc anticipat

P.S.:Sunt nou pe forum asa ca ma prezint.Ma cheama Teodor,sunt din Iasi,trec in clasa 8-a insa intrucat ma pregatesc pentru olimpiadele nationale cunosc materia de a a8-a si a 9-a integral.

Electron

Bine ai venit, teo.

Vezi aici.

Este recomandat ca inainte sa scrii intrebari aici sa cauti daca s-a mai discutat pe acel subiect, ca sa nu dublam topicele degeaba. In partea dreapta sus a forumului este o functie de cautare. Cautand dupa termenul "supersonic" ai fi gasit topicele inrudite.

e-
Don't believe everything you think.

teo

Multumesc mult pentru avertisment.Nu am vazut acel topic inainte.Imi cer scuze.Oricum m-am lamurit cum este