Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Presiunea hidrostatică

Creat de Mademoiselle., Noiembrie 05, 2012, 07:22:28 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mademoiselle.

Bună. Am următoarele probleme la fizică:
1.   Într-un vas cu aria bazei 25 cm2 se află 200 cm3 Hg. Calculează forţa de apăsare şi presiunea exercitată de mercur pe fundul vasului (pHg este 13600 kg/m3)

2.   La ce adâncime presiunea hidrostatică este 10 N/cm2:

a)   în apă dulce (p(ro) este 1000kg/m3)
b)   în apă sărată ( p(ro) este 1030 kg/m3)
se dă : g este apr. 10N/kg.


La problema 1 am aflat G(greutatea):
Sper că e bine:G=m.g(g=10N/kg)
p(densitatea)=m/v->m=p*v
Înlocuim:G=p*v*g=13.600kg/m3*200cm3(200cm3=N/kg;G=27,2 N
Ştim că P(presiunea)=F(forta)/S(suprafata)
Eu ştiam că F(forta)=G(greutatea),dar daca fac un calcul aşa,rezultatul nu este bun. M-am uitat la răspunsuri în carte şi am văzut că:F=26,656 N (newton); P=106622,4 N/m2

Pur şi simplu mă chinui la problemele astea de cateva ore şi tot nu am înţeles.. ???
Vă roog! :o3 Mulţumesc. :-[

Mademoiselle.

Am uitat:
Sunt în clasa a 8-a. Scoala din Bacău.

valangjed

#2
Ai gandit bine prima problema , doar ca ai luat g=10 , ca la problema nr. 2.Calculeaza cu g=9.8 si o sa ai acelasi raspuns ca in manual.De obicei se ia g=9.81 , la paralela de 45 grade , pentru clasa a opta se rotunjeste la 9.8.Ai inteles ceva din ce am scris eu? Daca ai inteles ma bucur ca te-am putut ajuta . Toate cele bune!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Mademoiselle.

Citat din: valangjed din Noiembrie 05, 2012, 08:27:17 PM
Ai gandit bine prima problema , doar ca ai luat g=10 , ca la problema nr. 2.Calculeaza cu g=9.8 si o sa ai acelasi raspuns ca in manual.De obicei se ia g=9.81 , la paralela de 45 grade , pentru clasa a opta se rotunjeste la 9.8.Ai inteles ceva din ce am scris eu? Daca ai inteles ma bucur ca te-am putut ajuta . Toate cele bune!
Da Da! Am înţeles. Mulţumesc mult'! Darr..Încă am probleme cu exerciţiul 2.  :D

valangjed

Incepe prin a considera o coloana de apa cu sectiunea de 1 cm patrat apoi se rezolva aproximativ ca si prima problema.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Mademoiselle.

Citat din: valangjed din Noiembrie 06, 2012, 08:41:42 PM
Incepe prin a considera o coloana de apa cu sectiunea de 1 cm patrat apoi se rezolva aproximativ ca si prima problema.
Ăăăh...Asta nu înţeleg.  :-[ Adică nu am făcut până acum nici o problemă asemănătoare,şi nici nu am vorbit despre coloana de apă ???
O formulă de care am crezut că aş putea să mă leg este : P(presiunea)=p(densitatea)*g*h .Corect?
Eu am înţeles că trebuie să aflu adâncimea,adică h(''înălţimea''). Greşesc?
Oricum...Am încercat să aflu h după formula de mai sus(P=p*g*h),deoarece ştiu şi presiunea şi densitatea şi acceleraţia gravitaţională; dar a ieşit o amestecătură de cifre şi unităţi de măsură...(10N/cm2=1000kg/m3*10N/kg*h => h=...) :-[

valangjed

Transforma N/cm^2 in N/m^2 pentru a avea toate marimile in S.I.(sistem international).Nu stiam sigur daca ati invatat formula P=p*g*h.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Mademoiselle.

Citat din: valangjed din Noiembrie 06, 2012, 09:22:36 PM
Transforma N/cm^2 in N/m^2 pentru a avea toate marimile in S.I.(sistem international).Nu stiam sigur daca ati invatat formula P=p*g*h.
Okay. Dar cum transform? Sunt fracţii şi nu ştiu cum să transform cm2 în m2 dacă aceştia sunt numitori.

Kn1ves

#8
[tex]1cm=0.01m[/tex]
[tex](1cm)^2=(0.01m)^2=0.0001m^2[/tex]
[tex]\frac{1N}{(1cm)^2}=\frac{1N}{0.0001m^2}=\frac{10000N}{m^2}[/tex]

valangjed

Multumesc Kn1ves!Am fost foarte ocupat astazi ,de-abia acum am reusit sa intru pe forum.
Foarte frumos explicata transformarea.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Mademoiselle.

Citat din: Kn1ves din Noiembrie 07, 2012, 06:50:14 PM
[tex]1cm=0.01m[/tex]
[tex](1cm)^2=(0.01m)^2=0.0001m^2[/tex]
[tex]\frac{1N}{(1cm)^2}=\frac{1N}{0.0001m^2}=\frac{10000N}{m^2}[/tex]
Mulţumescc. Am transformat. Dar tot nu înţeleg..Şi nici nu îmi dă rezultatul bun. Singurul lucru care nu îmi iese este calculul. :-[

valangjed

#11
Ai calculat , cumva , cu g=9.8m/s^2?In aceasta problema , ti se da g=10m/s^2.
La punctul a) ar trebui sa-ti dea un numar rotund , in speta , 10.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Mademoiselle.

Am rezolvat. Mulţumesc foarte mult pentru răspunsuri şi îndrumări.  :-*