Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

plan inclinat

Creat de ptudor, Ianuarie 22, 2013, 08:57:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ptudor

1Sa se calculeze :un corp poate fi mentinut in echilibru pe un plan inclinat cu o forta F1=5N,paralela cu planul inclinat sau cu o forta F2 =10/ radical din 3 N orizontala ( fara frecare ).
2. O bara omogena cu lungimea de 2 m are masa de 10 Kg .La capetele barei se suspenda corpurile cu masele m1=4 kg ,m2=6kg. Sa se determine bratele la echilibrul barei.

mircea_p

Citat din: ptudor din Ianuarie 22, 2013, 08:57:27 PM
1Sa se calculeze :un corp poate fi mentinut in echilibru pe un plan inclinat cu o forta F1=5N,paralela cu planul inclinat sau cu o forta F2 =10/ radical din 3 N orizontala ( fara frecare ).
2. O bara omogena cu lungimea de 2 m are masa de 10 Kg .La capetele barei se suspenda corpurile cu masele m1=4 kg ,m2=6kg. Sa se determine bratele la echilibrul barei.
La prima problema ai uitat sa scrii ce trebuie sa se calculeze. :)
Si conform regulilor forumului, trebuie sa arati ceva efort spre rezolvare, pentru a primi indicatii.

ptudor

sa se calculeze greutatea corpului si reactiunea normala in cele 2 cazuri
1) F+ G+N=0
2)G=m*g ;G1=40N:G2=60N

mircea_p

Citat din: ptudor din Ianuarie 23, 2013, 11:15:04 AM
sa se calculeze greutatea corpului si reactiunea normala in cele 2 cazuri
1) F+ G+N=0
2)G=m*g ;G1=40N:G2=60N
1. Ai facut un desen pentru cele doua cazuri?
In ce directii sant cele trei forte din ecuatia scrisa acolo?
2. Care sant conditiile de echilibru pentru bara? Si aici e bun un desen. Pune pozitiile fortelor si a suportului (pivotului).

ptudor

as vrea sa stiu mai multe dar la scoala mi s-au spus doar teoria planului inclinat fara prea multe exemplificari sau probleme lucrate motiv pentru care( pt,. ca nu vreau sa treaca fizica pe langa mine) as dori putin ajutor sa pot intelege