Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Legea lui Ohm pe intreg circuitul

Creat de crashy, Mai 31, 2010, 05:27:46 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

crashy

Problema suna asa: Prin marirea rezistentei exterioare de5 ori,diferenta de potential la bornele bateriei creste de la 10 V la 30 V .Aflati tensiunea electromotoare a bateriei.Acum,sa va spun cum am gandit:
Deci,se face circuitul(desen).Imediat se aplica legea lui Ohm pe intreg circuitul pentru prima parte a problemei(cand rezistenta nu era de 5 ori mai mare) din care rezulta--->E=I(R+r)-->E=U/r(R+r).Pentru a 2-a parte a problemei,se aplica iarasi legea lui Ohm pe intreg circuitul--->E=I'(R+r)-->E=U'/R'(R'+r).De aici m-am blocat.(stiu,problema e usoara dar nu-i dau capat)

Mihnea Maftei

Spui ca "E=I(R+r)-->E=U/r(R+r)". Nu e clar ce vrei sa spui.
In primul rand, vrei sa zici "E = (U/r)(R+r)" sau "E = U/[r(R+r)]"? Cred ca te referi la prima varianta.
In al doilea rand, daca U este tensiunea pe circuitul exterior si r e rezistenta bateriei, atunci nu e corect ca I = U/r.

MISAT

Am  o  neclaritate si rog sa-mi explice cineva.
Daca unim un voltmetru la bornele sursei unui circuit inchis
ce va indica acesta: caderea de tensiune pe sursa sau caderea de
tensiune pe rezistenta exterioara.

Adi

Citat din: MISAT din Iunie 02, 2010, 02:48:57 PM
Am  o  neclaritate si rog sa-mi explice cineva.
Daca unim un voltmetru la bornele sursei unui circuit inchis
ce va indica acesta: caderea de tensiune pe sursa sau caderea de
tensiune pe rezistenta exterioara.


Pe rezistenta exterioara.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

#4
@MISAT: Intuitia iti spune ca ar trebui sa iti indice si caderea de tensiune pe sursa si caderea de tensiune pe rezistenta exterioara, nu? Cu alte cuvine, ar trebui ca aceste doua caderi de tensiune sa fie egale (pentru ca, de unde sa stie voltmetrul in ce parte e sursa si in ce parte e rezistenta exterioara si pe care din tensiuni sa o masoare? Tensiunea intre doua puncte e tensiunea intre doua puncte – nu are decat o singura valoare.). De fapt, chiar asa e – caderea de tensiune e aceeasi, pe oricare dintre cele doua parti de circuit.

Daca se spune ca "tensiunea sursei este E", asta nu inseamna ca tensiunea la bornele sursei este E, ci ca tensiunea la bornele sursei neconectate la circuit este E. Daca trece curent prin sursa, atunci tensiunea la bornele sursei nu mai este E pentru ca exista si cadere de tensiune pe rezistenta interna a sursei.

Adi

Ah, Mihnea, mersi mult de explicatie. Am inteles si acum mai bine. Uite ca si eu faceam confuzii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

MISAT

#6
Eu presupuneam ca voltmetrul indica caderea de tensiune pe rezistenta exterioara
dar nu intelegeam de ce. Acum am inteles dupa ce am facut un desen mai clar pentru mine
si echivalent cu ce initial.