Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebari de fizica cu raspunsuri scurte

Creat de Adi, Septembrie 05, 2008, 10:14:29 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

staetualex

Da, Adrian, ai dreptate, ma cam impotmolesc in mecanica cuantica, vectorii bra-ket, mezoni, pioni, chiar si relativitate(din fericire este mai usoara decat mec. cuantica.). Ma tot gandesc sa trec sa invat mai mult mecanica clasica.

Adi

Citat din: staetualex din Martie 13, 2009, 08:21:22 PM
Da, Adrian, ai dreptate, ma cam impotmolesc in mecanica cuantica, vectorii bra-ket, mezoni, pioni, chiar si relativitate(din fericire este mai usoara decat mec. cuantica.). Ma tot gandesc sa trec sa invat mai mult mecanica clasica.

Alex, nu imi dau seama daca chiar esti ironic sau chiar esti student la fizica in an terminal si nu, cum aveam impresia, la liceu. Ca sa te putem ajuta cu raspunsuri, ajuta foarte mult sa stim nivelul la care te afli. Poate te confund, dar parca am avut un voluntar cu numele asta, de Alex Staetu si el era licean. Apoi confuzia ta intre timp si durata de timp ma facea sa ma gandesc ca poate esti licean. Imi pare rau daca am facut confuzie. Insa te rog sa nu fii ironic si sa ne ajuti sa iti intelegem nivlelul de pregatire in fizica, ca sa te putem ajuta cel mai bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

staetualex

Scuze, Adrian, daca am parut ironic, poate ca nu stiu sa ma exprim in conversatii. Da, intr-adevar, am fost voluntar, am facut diverse traduceri si stiri(cel mai mult mi-a ramas despre pulsari, cosmologie, etc, probabil ca asta mi-a placut mai mult. Am renuntat ca a trebuie sa ma angajez, acum am renuntat la munca in favoarea bacului. Sunt la liceu, nu ma confunzi cu alta persoana, dar invat fizica cuantica cat de mult pot.
Acces la publicatii de pe internet, Arxiv.org(cred ca stii deja despre ce vorbesc), si diverste carti despre quantum entanglements, etc. Am trecut prin schrodinger's equation, decays, force carriers, leptoni/quarci, t. relativitatii, studii despre lumina, (fotoni, fizica undelor-corpuscurilor(in fine, fotonul e si particula si unda) , acum sunt la operatorii, vectorii, functiile psi, fi, etc. in paralel invat si quqntum entanglements. Am revent aici sa caut ajutor sa inteleg ce este timpul.

Adi

Buna Alex. Ma bucur sa imi confirmi cine esti si ca esti la liceu. Este foarte interesant ce zici. Nu am auzit de nimeni sa studieze mecanica cuantica cu operatori, cu ecuatia lui Shrodinger la liceu. As vrea sa inteleg cum te verifici tu ca ai inteles ce citesti. Inteleg ca citesti cursuri si articole stiintifice. Asta e usor de inteles. Dar cum te verifici ca intelegi? Ai rezolvat probleme de cuantica (oscilatorul armonic, sau groapa de potential)? Ce te face sa crezi ca ai inteles ce citesti? Esti foarte bun la matematica?

Mersi mult,
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

Citatsa inteleg ce este timpul.

Timpul e o "chestie" pe care majoritatea o pierd degeaba in loc sa o foloseasca in favoarea lor!  ;D
Nu m-a interesat de unde vine si unde se duce si daca se va termina veodata. Stiu ca am o existenta limitata in timp si spatiu si incerc s ail folosesc cat mai bine! Da` asta e filozofie asa ca ma retrag. Oricum a fost frumoasa ultima fraza! :)

staetualex

Da, stiu ce este groapa de potential(cred ca este energy gap, nu reusesc sa gasesc nicaieri publicatii si articole in limba romana). pe principiul ei functioneaza tranzistorul, dioda care emite lumina(iar, nu stiu in romana asa ca spun in engleza-light emiting diode). Probleme nu am rezolvat, acum incerc sa asimilez formulele, cat ma mult teorie si date de laborator. Sper ca pe viitor sa ma afirm in domeniu si eu. Nu cred ca am ajuns la oscilatorul armonic(sau poate il stiu termenul in engleza).

Adi

Citat din: chimistul din Martie 13, 2009, 08:46:13 PM
Nu m-a interesat de unde vine si unde se duce si daca se va termina veodata.

Te inseli, tu vorbesti acolo despre durata, nu despre timp. Alex vrea sa inteleaga timpul ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: staetualex din Martie 13, 2009, 08:53:54 PM
Da, stiu ce este groapa de potential(cred ca este energy gap, nu reusesc sa gasesc nicaieri publicatii si articole in limba romana). pe principiul ei functioneaza tranzistorul, dioda care emite lumina(iar, nu stiu in romana asa ca spun in engleza-light emiting diode). Probleme nu am rezolvat, acum incerc sa asimilez formulele, cat ma mult teorie si date de laborator. Sper ca pe viitor sa ma afirm in domeniu si eu. Nu cred ca am ajuns la oscilatorul armonic(sau poate il stiu termenul in engleza).

Mersi de clarificare. Deci ai fost expus la concepte, dar nu ai inteles formulele si nu ai lucrat probleme. Astea inseamna doar ca ai citit despre mecanica cuantica, nu ca ai invatat mecanica cuantica. Daca vrei sa ajungi un cercetator in fizica, invata bazele fizicii. Fara fizica de liceu, nu vei lua nota mare la SAT-uri si nu vei ajunge la facultate in State. Poate chiar nu vei lua nota mare nici la bac la fizica sau nu vei ajunge la olimpiade. In plus, fara o baza solida, nu poti construi nimic apoi. Fara mecanica si termoninamica, nu ai cum sa inveti cuantica. Formalismul mecanicii cuantice se bazeaza pe formalismele lui Lagrange si Hamilton pentru mecanica clasica. Esti familiar cu acestea?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

staetualex

Nu cunosc acesti termeni, am auzit de ei, dar nu am studiat. Iti multumesc pentru sfat, o sa caut articole despre ei. Revin dupa ce i-am invatat.

Adi

Citat din: staetualex din Martie 13, 2009, 09:00:38 PM
Nu cunosc acesti termeni, am auzit de ei, dar nu am studiat. Iti multumesc pentru sfat, o sa caut articole despre ei. Revin dupa ce i-am invatat.

Spor mare! Nu uita ... fizica de liceu intai, dupa aceea fizica de facultate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

teodora85

Citat din: staetualex din Martie 13, 2009, 08:53:54 PM
[...] pe principiul ei functioneaza tranzistorul, dioda care emite lumina(iar, nu stiu in romana asa ca spun in engleza-light emiting diode).

Light Emitting Diode este dioda luminiscenta adica binecunoscutul LED.

HarapAlb

Citat din: staetualex din Martie 13, 2009, 09:00:38 PM
Nu cunosc acesti termeni, am auzit de ei, dar nu am studiat. Iti multumesc pentru sfat, o sa caut articole despre ei. Revin dupa ce i-am invatat.
îți recomand cartea "Introducere în Mecanica Cuantică" de B.H. Bransden si C.I. Joachain, apărută la Editura TEHNICĂ, Bucureşti (1995). Practic, începe de unde se termină fizica de liceu. Ca să înțelegi conceptele ai totuși nevoie de ceva noțiuni despre ecuațiile cu derivate parțiale care se învață în primul an de facultate (de fizică, inginerie...).

staetualex

Iti multumesc, o sa o caut, sa vad despre ce este vorba.

Alexu`

Salut!

In procesele nucleare stim ca masa se transforma in energie.
Avem reactia deutriu+ tritiu -> heliu + 1neutron+ energie
deuteriul are 1n + 1p, tritiul are 2n +1P
deci in reactie intra 3n si 2p
heliul are 2n si 2p
iar din reactie ies 3n si 2p
Atunci de unde provine energia?

Adi

Produsii finali au masa mai mica decat cei initiali. Diferenta de masa devine energie, conform [tex] \Delta E = \Delta m c^2 [/tex].

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro