Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Inductia magnetică

Creat de a.denisa, Mai 05, 2011, 08:44:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

a.denisa

Hei, as avea si eu MARE, dar mare nevoie de ajutor! Cu fizica, nu prea ma inteleg, desi ma straduiesc. Daca vreti ceva in schimb, va pot ajuta si eu la romana :D ;D. Maine imi da nota si nu prea stiu sa o rezolv, asa ca as fi foarteee recunoscatoare pt ajutor:D

Prin varfurile unui pătrat cu latura a=10 cm, trec 4 conductoare rectilinii foarte lungi, perpendiculare pe planul figurii, parcurse de curent. Intensitatea curentilor au valorile I1=I3= 1 A si I2=I4=2A. Să se determine inductia magnetică B2 si B4 in varfurile 2 si 4 ale pătratului si inductia magnetică B0 in centrul pătratului. Sa se gaseasca forta electromagnetica ce actioneaza asupra unitatii de lungime a conductorului 4.(F/l)
Imi pare rau pt poza, sunt cam obosita.

eu stiu ca B=niu0(care este 1) * I/2 pi*d(aici a)
B2= niu0*I2/2pi*a= 1/5
si B4 la fel cred ca se rezolva, dar B0? si F/l? (cred ca F= niu0*I4/2pi*a)

Electron

In fiecare din varfurile patratului se resimte inductia magnetica a celorlalte 3 fire parcurse de curent. Pentru a afla inductia magnetica intr-un punct, trebuie sa aduni, vectorial, inductiile produse de fiecare fir in punctul respectiv.

Fa cate un desen pentru fiecare din varfurile 2 si 4, reprezentand vectorii necsari, asa vom putea verifica daca faci operatiile corecte.

e-
Don't believe everything you think.