Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

electricitate - circuite cu intensitate egala

Creat de dumitru, Ianuarie 29, 2012, 10:55:12 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dumitru

E1=20V
E2=19V
r1=1ohm
r2=-0,5ohm


R= ?

MISAT

Salut dumitru!

Pentru a-ti da macar o indicatie ar fi bine sa scrii conditia in intregime.

Teodor Sarbu

dumitru. Cred că nu ai dat enunţul corect. Nu prea ştiu ce ai vrut să spui cu r2=-0,5ohm.

dumitru


Teodor Sarbu

Totuşi te rog dă enunţul complet.

dumitru

doar asa ni l-a dat profesoara,enuntul

MISAT

Probabil profesoara va citit problema si a scris  datele pe tabla sau ai scris tu doar datele. Nu poti rezolva o problema nestiind conditia ei.

Putem face o presupunere asupra conditiei problemei dar cred ca nu se merita deoarece sansa ca vom ghici este cam mica.

Electron

Citat din: dumitru din Ianuarie 29, 2012, 01:19:15 PM
doar asa ni l-a dat profesoara,enuntul
Dar desenul, ni-l arati?

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Mai bine dă un telefon unui coleg şi vezi care este enunţul complet.

dumitru

nu ne-a dat nici un enunt,doar datele acestea

Electron

Citat din: dumitru din Ianuarie 30, 2012, 09:02:28 AM
nu ne-a dat nici un enunt,doar datele acestea
Daca e asa, mergi la scoala si spune-i profesoarei ca problema nu se poate rezolva, si mai mult, sa-si caute altceva de lucru pentru ca face de rusine breasla.

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

dumitru. Te-am rugat să suni un coleg, poate nu ai notat toate datele. Verifică te rog.

dumitru

am gasit datele problemei mele cu urmatorul enunt.presupun ca este acelasi cu al meu ;

aflat in circuitul unui generator cu E1=20V si r1=1ohm,un consumator este parcurs de un curent cu aceeasi intensitate ca si atunci cand se afla in circuitul altui generator cu E2V si r2=0,5ohm.Care este rezistenta electrica a consumatorului.
I=E/R+r

I=E2/R+r1=E1/R+r2

dar nu stiu cum se face

Teodor Sarbu

Scrie numai  E1/(R+r1)=E2/(R+r2)  şi înlocuieşte valorile cunoscute respectiv E1, E2, r1 şi r2 şi mai departe este foarte simplu. Vezi că devine uşor dacă ai un enunş corect. Apoi dacă vrei să cunoşti şi curentul este floare la ureche.

Electron

Citat din: dumitru din Ianuarie 30, 2012, 11:51:08 AM
I=E/R+r
Incorect. Cum sa fie o intensitate egala cu suma dintre o alta intensitate si o rezistenta?

Citat din: Teodor Sarbu din Ianuarie 30, 2012, 12:02:51 PM
Scrie numai  E1/(R+r1)=E2/(R+r2)  şi înlocuieşte valorile cunoscute respectiv E1, E2, r1 şi r2 şi mai departe este foarte simplu.
Inainte de a inlocui numeric datele, eu iti recomand sa obtii formula lui R in functie de celelalte cunoscute. Scrie aici formula obtinuta sa o vedem si noi.

e-
Don't believe everything you think.