Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

electricitate - circuit simplu

Creat de dumitru, Ianuarie 23, 2012, 09:50:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dumitru

 E=3V
R=2,5 ohm
U=2V
r=?

mircea_p


MISAT

 Legea lui Ohm pentru circuitul intreg [tex] I=\frac{E}{R+r}[/tex] sau [tex] E=I(R+r)[/tex]. Aici nu cunoastem intensitatea, dar se poate utiliza legea lui Ohm pentru o portiune de circuit (cel exterior) ,  adica [tex] I=\frac{U}{R}[/tex] substituim in in prima relatie si aflam necunoscuta r.  

Succes !

dumitru

nu stiu daca e bine

I=U/R=2/2,5=0,8A

0,8=3/2,5*r ==2+r=3
r=3-2=1  ?

Electron

Citat din: dumitru din Ianuarie 24, 2012, 08:08:32 AM
I=U/R=2/2,5=0,8A
Nu, nu e bine. Daca nu scri unitatile de masura cand inlocuiesti in formule, scrii aberatii.

Citat0,8=3/2,5*r ==2+r=3
r=3-2=1  ?
Complet gresit. cum sa fie "r" un numar?

Fii atent(a) la unitatile de masura si rescrie ecuatiile.

e-
Don't believe everything you think.

dumitru


Electron

Citat din: dumitru din Ianuarie 24, 2012, 11:01:21 AM
r=3*0,8/2,5  ?
dumitru, nu e bine, pentru ca nu scri unitatile de masura care trebuie.

Fa in felul urmator: calculeaza formula pentru "r", in functie de datele problemei. Vei avea o formula in functie de U, I si E.

Dupa ce ai aceasta formula, faci aplicatia numerica, adica vei calcula exact cat este "r" in functie de valorile lui U, I si E. Dar, ceea ce tot repet de atata timp, trebuie sa inlocuiesti valorile cu tot cu unitati de masura. Nici una din marimile din problema nu este numar, toate sunt marimi fizice cu unitati si semnificatie fizica. Fara unitati calculele tale sunt gresite. In orice problema de fizica e valabil acest lucru.

Deci, calculeaza formula finala a lui r si apoi fa aplicatia numerica folosind unitatile de masura corecte. Spor.

e-
Don't believe everything you think.

dumitru

nu stiu,daca nu imi spui concret

Electron

Concret:

1) Din indicatiile de mai sus (in special de la MISAT), calculeaza formula finala pentru "r" in functie de datele problemei. (pentru asta nu ai nevoie de nici un calcul numeric!).

2) In formula de la punctul 1 faci aplicatia numerica. Daca nu ti-e clar ce inseamna asta, deocamdata fa punctul 1.

Spor.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Electron din Ianuarie 24, 2012, 11:28:57 AM
Fa in felul urmator: calculeaza formula pentru "r", in functie de datele problemei. Vei avea o formula in functie de U, I si E.
Acum observ ca in problema se dau : E, U si R. In functie de acestea trebuie gasita formula finala pentru "r".

e-
Don't believe everything you think.