Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Electricitate

Creat de Lauryca09, Martie 27, 2012, 03:55:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lauryca09

O sursa are tensiunea la borne U1= 4V cand se conecteaza un rezistor cu rezistenta R1= 4 Ohmi si tensiunea U2=4,5 V daca rezistorul conectat la bornele sursei are rezistenta R2=6 Ohmi. Sa se calculeze rezistenta interioara r si t.e.m E ale sursei.

Teodor Sarbu

Lauryca. Deci ai două necunoscute. Trebuie să scrii două ecuaţii cu două necunoscute, care se rezolvă foarte uşor. Hai şi încearcă acum.

Lauryca09

Da..am inteles..am rezolvat-o..Mai am una dar nu stiu cum sa o fac...Un conductor de cupru se stie p=..(rezistivitate) a cuprului lung de 160 m si cu sectiunea de 16mm^2( cred ca reprezinta S) este conectat la tensiunea de 170 V. Pe conductor se produce o cadere de tensiune de 6%. Sa se calculeze intensitatea curentului electric.

Deci R=p*l/S
Din legea lui Ohm U= I*R scot I=U/R (cele 2 valori stiindu-le)
Cum fac cu caderea de tensiune?

Electron

Citat din: Lauryca09 din Martie 27, 2012, 06:47:36 PM
Un conductor [...] este conectat la tensiunea de 170 V. Pe conductor se produce o cadere de tensiune de 6%.
Ce inseamna ca pe conductor se produce o cadere de tensiune de 6% ?

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Lauryca. Dacă ai rezistivitatea cuprului, secţiunea şi lungimea, poţi foarte uşor să determini rezistenţa. Atenţie la unităţile de măsură! O mică întrebare. Dacă ai o teniune de 170V cât din aceasta reprezintă 6%? De aici cred că este foarte uşor.