Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Curentul continuu

Creat de noobakaflo, Februarie 10, 2011, 06:17:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

noobakaflo

Salut.CUm as putea rezolva problema asta ? Ma puteti ajuta cu un punct de plecare ceva ?
Profesorul ne-a predat doar legea lui Coulomb( da,am inteles care-i treaba,se aplica la punctul d ),sarcina electrica ( definitie,u.m in S.I)  si atat.. >:(
In manual,inca,nu am gasit ceva care sa ma duca oarecum la rezolvarea problemei..

Despre 2 sfere metalice se stie ca : prima are un deficit de [tex] 2 \cdot10^{13} electroni [/tex] ; a doua are o sarcina de -3,2 mC.

a) Ce sarcina electrica are primul corp ? ( Se da sarcina electronului [tex] e=-1,6\cdot 10^{-19}C[/tex]).
b) Cati electroni are,in exces,al doilea corp ?
c) Care va fi efectul punerii in contact a celor doua corpuri,considerate identice si de dimensiuni mici ?
d)Considerand cele doua corpuri punctiforme,suspendate prin fire izolatoare de lungimi,l=15 cm,egale si aflate in vid la o distanta de 20 cm,calculati fortele de interactiune ce se vor exercita intre ele si reprezentati-le . ( [tex] \frac{1}{4\pi\epsilon}=9\cdot10^9 \frac{Nm^2}{C^2}[/tex] )
Analizati situatia si in cazul in care corpurile au mase ce nu pot fi neglijate,[tex] m_1=m_2=1 g [/tex] ;

Adi

Trebuie sa ne spui ce ai incercat. De exemplu punctul 1 e foarte usor, e doar o formula de definitie (deci baza bazelor). Arata-ne ce ai incercat la punctul 1), apoi la restul 2).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

noobakaflo

Chiar nu stiu. >:(  Cum am incercat..pai avem [tex] 2 \cdot 10^{13} \cdot (-1,6) \cdot 10 ^{-19} [/tex] ..deci [tex] -3,2\cdot 10^{-6} C [/tex] ..

catalin vrabie

calculul e corect, dar semnul e gresit. nu uita ca spune ca sfera are deficit de electroni, deci o sarcina electrica pozitiva (numarul de protoni este mai mare decat cel al electronilor)

catalin vrabie

Sugestie- la 2 aplici aceeasi formula, numai ca de data asta necunoscuta este nr. de electroni-o sa ai de rezolvat o ec. de grad 1.


Adi

Ma bucur ca ne ajuta Catalin. E bine asa, doar indicatii, dar nu dat mura in gura, apoi confirmarea daca a facut bine sau nu. Acum el sa ne arate ce a incercat la punctul 2. Si pas cu pas, va vedea cum rezolva problema singur si atunci va avea alta incredere in sine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

noobakaflo

Multumesc,catalin! Cred ca m-am prins oleaca ! Eu nu intelegeam ce trebuie prin 'deficit' si 'exces' .Ma ducea gandul la altele .. De fapt, o sfera trebuie sa fie pozitiva dpdv al sarcinii electrice ,si alta negativa ca sa se atraga ( raspunsul la c) cred ) . Pentru b) :[tex]Nr_{electroni} \cdot Q_{electronului}=Q_{sfera} [/tex] Mi-a dat: [tex] 2 \cdot 10^{16} [/tex] electroni.
E asa ?  :-\

catalin vrabie

#7
Bravo, asta e!

catalin vrabie

Cat despre raspunsul la c, tine cont ca punerea in contact a sferelor inseamna de fapt o redistribuire a sarcinilor. La final cele doua sfere vor avea aceeasi sarcina. Intuiesti cat este acea sarcina?

noobakaflo

Nu-mi dau seama..  posibil vor avea sarcina negativa ( suma celor doua sarcini mai mica ca zero ) .. :-\
Pentru punctul d)
Exista doar o forta de interactiune ?




Adi

Citat din: noobakaflo din Februarie 10, 2011, 08:45:45 PM
Nu-mi dau seama..  posibil vor avea sarcina negativa ( suma celor doua sarcini mai mica ca zero ) .. :-\

Da, sarcina totala pe cele doua sfere va fi suma sarcinilor de pe cele doua sfere inainte de contact. Dar de unde stii ca e mai mica ca zero? Aduna cele doua numere si atunci vezi concret cat iti da. Pune calculul si valoarea aici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

noobakaflo

Citat din: Adi din Februarie 10, 2011, 09:00:59 PM
Citat din: noobakaflo din Februarie 10, 2011, 08:45:45 PM
Nu-mi dau seama..  posibil vor avea sarcina negativa ( suma celor doua sarcini mai mica ca zero ) .. :-\

Da, sarcina totala pe cele doua sfere va fi suma sarcinilor de pe cele doua sfere inainte de contact. Dar de unde stii ca e mai mica ca zero? Aduna cele doua numere si atunci vezi concret cat iti da. Pune calculul si valoarea aici.

[tex] Q_{S_1} + Q_{S_2}= 3,2\cdot10^{-6}-3,2\cdot10^{-3}=3,2(10^{-6}-10^{-3}) =3,2\cdot(-0,000999)=-0,00319[/tex] Sper sa nu fi gresit.. Ma ajuta la punctul d ?

catalin vrabie

#12
corect. inainte de a trece la d trebuie sa iti cer o precizare. corpurile sunt suspendate de un fir etc. dupa ce au fost puse in contact si reseparate?
Oricum avem de-a face cu o problema de (electro)statica asa ca incearca sa faci un desen si sa reprezinti fortele ce actioneaza asupra fiecarui corp   

noobakaflo

Nu ,nu cred din ce-mi dau eu seama din enunt.. Am facut un desen..dar mai mult de o forta de interactiune ( pe care o pot calcula ca am distanta dintre sfere, constanta,cat si sarcinile celor 2 sfere ) nu imi dau seama...Sunt mai multe sau ?..

catalin vrabie

Nu uita de tensiunile din fire si de greutate!
sarcinile sunt de semne opuse, deci forta electrica este de atractie.