Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Clasa a IX-a......mecanica

Creat de ~da~, Aprilie 18, 2010, 11:26:39 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

~da~

Buna......sunt nou pe aici...si as avea nevoie de putin ajutor la 2 probleme....

1.Greutatea cabinei unui lift cu pasageri este 8000N.Sa se determine marimea si sensul acceleratiei liftului,daca tensiunea din cablu de sustinere este de 6000N

la asta nu am reusit sa fac nimi deoarece  ma incurca chestia cu sensul acceleratie...

si 2.Peste un scripete ideal fix este trecut un fir la capetele caruia sunt suspendate doua corpuri de mase m1=200g si m2=300g.Sa se calculeze acceleratia sistemului si tensiunea din fir (g=10 m/s patrati).

aici am reusit sa calculez acceleratia si la tensiune am ajuns la T=2xm1xm2xg/m1+m2....da nu-mi da rezultatul corect

PS:nu am nevoie sa-mi rezolvati  problemele doar sa-mi dati niste idei(sa zic asa)...ce sa fac in continuare


Electron

Bine ai venit :)


In primul rand, esti rugat sa scrii corect gramatical. Macar atata seriozitate trebuie sa dovedesti.


Citat din: ~da~ din Aprilie 18, 2010, 11:26:39 AM
1.Greutatea cabinei unui lift cu pasageri este 8000N.Sa se determine marimea si sensul acceleratiei liftului,daca tensiunea din cablu de sustinere este de 6000N

la asta nu am reusit sa fac nimi deoarece  ma incurca chestia cu sensul acceleratie...
Ai facut desenul pentru problema asta? Cum arata?

Citatsi 2.Peste un scripete ideal fix este trecut un fir la capetele caruia sunt suspendate doua corpuri de mase m1=200g si m2=300g.Sa se calculeze acceleratia sistemului si tensiunea din fir (g=10 m/s patrati).

aici am reusit sa calculez acceleratia si la tensiune am ajuns la T=2xm1xm2xg/m1+m2....da nu-mi da rezultatul corect
Cum ai ajuns la acest rezultat?

e-
Don't believe everything you think.

MISAT

#2
De ce te-ai incurcat?
In orce problema in care ai forte, indici sensurile lor si scrii
legea lui Newton, si afli acceleratia.

La problema 2) ai vrut sa scrii [tex]\frac{2m_1m_2g}{m_1+m_2}=T[/tex]?
Acest rezultat am obtinut si eu, dar de ce spui ca nu-i corect?

Adi

Pentru prima problema, ca la orice problema, trebuie sa vezi care forta trage in jos, care trage in sus, sa vezi care e mai mare si sa faci diferenta intre ele si sa iei rezultatul in sensul celei cu marime mai mare, nu? Aia e forta totala. Si o imparti la masa liftului si iti da acceleratia (F=ma, formula de baza din mecanica, nu)? Acum, cum aflii masa liftului daca ii stii greutatea?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

~da~

Citat din: Electron din Aprilie 18, 2010, 01:21:49 PM
Bine ai venit :)


In primul rand, esti rugat sa scrii corect gramatical. Macar atata seriozitate trebuie sa dovedesti.

Data viitoare voi inceerca sa scriu cat mai corect.Sper

Citat din: MISAT din Aprilie 18, 2010, 06:19:04 PM
De ce te-ai incurcat?
In orce problema in care ai forte, indici sensurile lor si scrii
legea lui Newton, si afli acceleratia.

La problema 2) ai vrut sa scrii [tex]\frac{2m_1m_2g}{m_1+m_2}=T[/tex]?
Atat am obtinut si eu, dar de ce spui ca nu-i corect?


Da, rezultatul a fost corect....mi-am dat seama unde am gresit...am uitat sa transform :-[

Citat din: Adi din Aprilie 18, 2010, 07:57:51 PM
Pentru prima problema, ca la orice problema, trebuie sa vezi care forta trage in jos, care trage in sus, sa vezi care e mai mare si sa faci diferenta intre ele si sa iei rezultatul in sensul celei cu marime mai mare, nu? Aia e forta totala. Si o imparti la masa liftului si iti da acceleratia (F=ma, formula de baza din mecanica, nu)? Acum, cum aflii masa liftului daca ii stii greutatea?

Multumesc pentru ajutor...am realizat ca am privit dintr-un unghi gresit problema

Adi

Cu placere! Spune si colegilor tai de Stiinta Azi!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro