Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Circuit electric continuu

Creat de AlexMihaiQ, Mai 22, 2012, 04:02:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexMihaiQ

Salutare all, am o dilema in legatura cu circuitele electrice mai ales cele care contin capacitator. Cerinta este de a determina curentii din latura si tensiunile, mi se da circuitul1 care contine un condesator in a 3-a bucla, pun borne in gol pentru aplicarea teoremelor Kirchhoff, pentru nod si bucle.


Dar in cazul circuit2, condesatorul cum il fac sa fie borne in gol pentru a aplica T.K. pt nod&bucle? Pur si simplu redesenez circuitul fara condesator?
Multumesc,

Circuit1:

Circuit 2:

Circuitul din stanga e cel original, iar din dreapta cum este portiunea redesenata pentru pregatirea aplicarii T.K.

tavy

Dacă văd eu bine în primul circuit condensatorul este pus în scurtcircuit ceea ce înseamnă că practic nu participă la circuit, poți calcula ca și cum condensatorul nu ar fi acolo.
În al doilea circuit condensatorul este în serie cu o sursă de curent, asta înseamnă că îl poți înlocui cu un scurtcircuit și nimic în circuit nu se modifică (mai puțin tensiunea pe sursa de curent care nu va mai fi aceeași ca în cazul în carte are un condensator în serie).
Atunci când un condensator este în serie cu o sursă de curent ideală el se va încărca la infinit, tensiunea pe el va crește după legea: [tex]U=U_0+\frac{I}{C}{t}[/tex] unde [tex]U_0[/tex] este tensiunea pe condensator la momentul [tex]t=0[/tex].

AlexMihaiQ

Deci in circuitul2 condesatorul este inlocuit cu fir(scurtcircuitat) pentru a afla curenti si tensiunile, dar in cazul in care as fi avut pe o latura/ramura doar un condensator l-as fi scurtcircuitat(inlocuit cu fir) si pe el?

Din cate stiu in cazul in care exista o rezistenta si un condensator pe aceeasi latura sau conectate in serie tensiunea dintre armaturile condensatorul erau egale cu cele de la bornele laturii, scurtcircuitez si aici pentru afla curenti si tensiunilor laturilor apoi sa aflu tensiunea condensatorului?

Multumesc pentru raspuns,

tavy

Citat din: AlexMihaiQ din Mai 22, 2012, 08:55:43 PM
Deci in circuitul2 condesatorul este inlocuit cu fir(scurtcircuitat) pentru a afla curenti si tensiunile, dar in cazul in care as fi avut pe o latura/ramura doar un condensator l-as fi scurtcircuitat(inlocuit cu fir) si pe el?
Oarecum, eu practic am vrut să spun că o sursă de curent (ideală) în serie cu un condensator este echivalent cu o sursă de curent.
Spre exemplu, dacă ai o buclă cu o sursă de curent I, un condensator C și o rezistență R, pe rezistență va cădea tensiunea constantă [tex]RI[/tex]. Pe condensator va cădea tensiunea [tex]U_0+\frac{It}{C}[/tex] care depinde de timp iar pe sursa de curent va cădea tensiunea [tex]U_0+\frac{It}{C}-RI[/tex] care deasemenea va depinde de timp. (poate am greșit puțin pe la semne). Din punct de vedere a rezistenței este același lucru ca și cum ar fi fost legată la sursa de curent, fără condensator, pentru sursa de curent nu este același lucru pentru că în cazul fără condensator va avea la borne o tensiune constantă, cu condensator tensiunea la bornele sursei de curent va crește liniar în timp pentru a compensa creșterea de tensiune de pe condensator.

tavy

Da, greșisem la semne, tensiunea pe sursa de curent în circuitul ICR va fi: [tex]-U_0-\frac{It}{C}-RI[/tex] astfel încât suma tensiunilor în ochi să fie 0.