Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce ştiţi desppre evaporarea zăpezii?

Creat de Teodor Sarbu, Februarie 12, 2012, 10:24:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

Cu mult timp în urmă am citit un articol despre savanţii ruşi care studiau evaporarea zăpezii din Siberia. Deoarece nu ştiu mai nimic despre acest fenomen, poate ştie altcineva mai mult.

Electron

Eu stiu ca acest fenomen se numeste sublimare.

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Diagrama de fază a apei presiune-temperatură. Intraţi pe internet pe "Sublimation Wikipedia" apoi pe "Sublimation (phase transition)" şi apoi pe "triple points". În varianta în limba franceză aveţi şi valorile în grade Celsius şi în atm pentru apă.
Se observă că punctul triplu solid-lichid-gazos se află la o temperatură de 0,01 grade Celsius şi la o presiune de 0,006 atm. Dar sublimarea, trecerea directă din stare solidă-zăpadă în stare gazoasă se produce la o temperatură uşor peste 0 grade Celsius şi la o presiune de doar 0,006 atm, deci diferă mult faţă de condiţiile reale. Care este explicaţia?

virgil 48

Te gandesti cum am face ca dupa iarna aceasta sa nu urmeze inundatii? Daca presiunea de 0,006 atm
se refera la aer, atunci cand temperatura se va apropia de 0 grade C, trebuie oprit aerul!    ;D

Teodor Sarbu

Excelent virgile. Nu m-am gândit la soluţia aceasta. Poate o sugerăm guvernului. Dacă introduce o taxă pe aer, pipărată bine, nu mai avem inundaţii. Ştiu că în Siberia zăpada se evaporă, pardon sublimează, în special în condiţii de viscol. Se şi vede că pe câmp lângă sate nu există aproape de loc zăpadă, unde este vânt mai puternic, iar lângă case, unde vântul este încetinit, zăpada acoperă casele. Cred că-i voi sugera primului ministru să taie aerul sinistraţilor din Buzău şi Vrancea. 

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Februarie 13, 2012, 06:12:10 PM
Ştiu că în Siberia zăpada se evaporă, pardon sublimează, în special în condiţii de viscol.
De Bernoulli si de teorema sa in hidrodinamica ai auzit?

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: Teodor Sarbu din Februarie 13, 2012, 03:00:15 PM
Se observă că punctul triplu solid-lichid-gazos se află la o temperatură de 0,01 grade Celsius şi la o presiune de 0,006 atm. Dar sublimarea, trecerea directă din stare solidă-zăpadă în stare gazoasă se produce la o temperatură uşor peste 0 grade Celsius şi la o presiune de doar 0,006 atm, deci diferă mult faţă de condiţiile reale. Care este explicaţia?

Explicatia ar fi ca ai tras o concluzie eronata (ingrosat) din diagrama de faza.

Ce crezi ca se intampla cu apa in stare lichida, expusa atmosferei (la presiunea atmosferica normala) si la 50 de grade celsius? Se evapora sau nu? Ce concluzie tragi din diagrama de faza?

In privinta ghetii, sublimarea se intampla foarte bine la temperaturi sub zero grade, la presiuni in jur de presiunea atmosferica (vezi gheata din frigider). Rata de sublimare este redusa la presiunea atmosferica dar nu zero. Circulatia aerului contribuie la o crestere a ratei de sublimare. Pentru o sublimare rapida trebuie redusa presiunea (sublimare in "vid").

Diagrama de faza arata conditiile de echilibru intre faze. Apa sau gheata intr-un container deschis nu sant in echilibru cu vaporii lor.

Teodor Sarbu

mircea_p. Mulţumesc. Ca de obicei la obiect. Cât despre gheaţa din frigider este mai greu de observat, mai ales dacă este cu degivrare automată.

mircea_p

Era vorba de gheata din tavitele pentru cuburi. Daca le lasi multe luni in congelator se reduc in dimensiuni. Cel putin asa se zice. Nu am observat eu insumi fenomenul.

Teodor Sarbu

Ai dreptate mircea_p. Am observat acum acest fenomen la o tăviţă din congelator. Este adevărat că este un fenomen care se petrece foarte lent, cel puţin câteva luni. La fel de adevărat că din când în când sublimează câteva cuburi de gheaţă în totalitate rapid. Dar cred că nu prin evaporare. Am mai observat fenomenul de sublimare a zăpezii de pe glaful de la balcon. Nu a fost vorba de topire, a fost foarte frig în ultimul timp şi fenomenul s-a petrecut lent şi fără urme de gheaţă dacă s-ar fi topit zăpada.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Februarie 15, 2012, 10:47:44 AM
La fel de adevărat că din când în când sublimează câteva cuburi de gheaţă în totalitate rapid. Dar cred că nu prin evaporare.
Dat fiind ca sublimarea si evaporarea sunt doua fenomene diferite, e chiar imposibil sa sublimeze ceva prin evaporare.

Icearca sa folosesti limbajul stiintific in mod corect.

e-
Don't believe everything you think.