Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce inseamna curentul electric?

Creat de styhl, Martie 10, 2011, 09:46:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

styhl

 Din scoala, la chimie, fizica,... profesorii m-au obosit cu povestirile lor despre curent electric, pina la urma- nimic nu am inteles, i-am intrebat si pe ei dar degeaba  :D.
Ok! Totusi intrebarea este: stim ca- un curent electric este miscarea ordonata a unui nor de electroni . Da e clar ca electronii apar in urma schimbarii de valenta, se deplaseaza pe straturile exterioare a atomilor, DAR de unde "naste" un generator electronii. Noi generatorului daca ii dam numai lucru mecanic, cum apar "din senin" in cimpul cel electric turbionar electroni??? >:( >:( >:( >:( >:(

Adi

Locul acestei intrebari este la intrebari de stiinta, caci exprima o nelamurire a ta, iar nu o noua teorie despre Univers pe care o ai tu.

Pui o intrebare buna: cum creeaza generatorul de curent electric electroni? La urma urmei, stim ca electronii nu pot fi creati din nimic, pentru ca sarcina electrica totala trebuie sa se conserve. Raspunsul este ca: de fapt generatorul nu creeaze electroni! Nu, nu creeaza nimic. Pur si simplu generatorul ia din electronii din partea sa stanga si ii muta in partea sa dreapta. Astfel, in stanga exista un deficit de electroni si in dreapta un excedent de electroni, dar nici un electron nu a fost creat, ci doar a fost mutat dintr-o parte in alta de lucrul mecanic sau energia de alta natura pe care am oferit-o generatorului in timpul incarcarii lui. Acum, cand este legat un fir la cele doua captele ale generatorului, electronii din partea unde sunt multi (si nu le place sa stea multi) se vor deplasa singuri si voiosi spre partea unde sunt putini electroni. Aceasta genereaza curentul electric.

Sper ca e un pic mai clar acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

styhl

   Putin mai clar. Dar "mutarea" aceasta din parte stinga in partea dreapta trebue sa fie o marime finita, din 2 considerente: 1) mai departe nu permite penultimul strat electronic 2)s-ar termina electronii???
   Mai apare asa intrebare: De ce acumulatorul nu se incarca momentan si nu se descarca tot momentan, dar trebue un anumit timp?

Eugen7

Citat din: styhl din Martie 10, 2011, 09:46:19 PM
Din scoala, la chimie, fizica,... profesorii m-au obosit cu povestirile lor despre curent electric, pina la urma- nimic nu am inteles, i-am intrebat si pe ei dar degeaba  :D.
Ok! Totusi intrebarea este: stim ca- un curent electric este miscarea ordonata a unui nor de electroni . Da e clar ca electronii apar in urma schimbarii de valenta, se deplaseaza pe straturile exterioare a atomilor, DAR de unde "naste" un generator electronii. Noi generatorului daca ii dam numai lucru mecanic, cum apar "din senin" in cimpul cel electric turbionar electroni??? >:( >:( >:( >:( >:(

mai jos este un site foarte bun care explica ce este curentul electic.

http://www.circuiteelectrice.ro/curent-continuu/concepte-de-baza/electricitate-statica

spor si succes la studiu.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Adi

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 09:47:48 AM
   Putin mai clar. Dar "mutarea" aceasta din parte stinga in partea dreapta trebue sa fie o marime finita, din 2 considerente: 1) mai departe nu permite penultimul strat electronic 2)s-ar termina electronii???

Corect. Ai o intuitie buna. Aceasta poarta numele de diferenta de potential si are o valoare maxima. Nu poate fi infinita. Da, exista un numar finit de electroni liberi in conductor ce pot fi mutati de colo colo.

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 09:47:48 AM
   Mai apare asa intrebare: De ce acumulatorul nu se incarca momentan si nu se descarca tot momentan, dar trebue un anumit timp?

Tocmai pentru ca ia timp ca electronii sa fie mutati dintr-o parte in alta. Ei nu se muta instantaneu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

styhl

dar de ce nu se muta instantaneu, daca au viteza luminii de deplasare in conductor(sau viteza cimpului electromagnetic), este "o diferenta de potential, intre generator-acumulator"???

Adi

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 10:18:16 AM
dar de ce nu se muta instantaneu, daca au viteza luminii de deplasare in conductor(sau viteza cimpului electromagnetic), este "o diferenta de potential, intre generator-acumulator"???

Pentru ca electronii sunt particule care au masa de repaus diferita de zero, atunci ei nu pot atinge niciodata viteza luminii din vid. In plus, electronii acestia liberi sunt in conductori si trebuei sa deplasese printre alti atomi. Viteza lor e foarte mica, gen 1 milimetru pe secunda. Am explicat mai mult despre asta la alta intrebare a ta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

styhl

din ceia ce ai spus: " Si atunci, cum se face ca lumina se aprinde imediat ce apasam pe intrerupator? Aceasta pentru ca importanta aici e viteza de deplasare a campului electromagnetic, care este viteza luminii, 300 de mii de km pe secunda!" ,sau  eu nu prea am inteles, sau cum?

Adi

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 10:39:24 AM
din ceia ce ai spus: " Si atunci, cum se face ca lumina se aprinde imediat ce apasam pe intrerupator? Aceasta pentru ca importanta aici e viteza de deplasare a campului electromagnetic, care este viteza luminii, 300 de mii de km pe secunda!" ,sau  eu nu prea am inteles, sau cum?

Da, e adevarat. Curentul electric circula cu viteza luminii, dar electronii efectivi se misca cam cu 1 mm pe secunda. Sunt doua lucruri diferite. Gandeste-te la un dominou care cade. Viteza de propagare a caderii este foarte mare, dar o singura piesa care cade o face pe o distanta foarte mica. Asa si cu electronii individuali care se misca putin dar curentul electric se misca cu viteza luminii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Eugen7

Citat din: Adi din Martie 11, 2011, 10:42:04 AM
Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 10:39:24 AM
din ceia ce ai spus: " Si atunci, cum se face ca lumina se aprinde imediat ce apasam pe intrerupator? Aceasta pentru ca importanta aici e viteza de deplasare a campului electromagnetic, care este viteza luminii, 300 de mii de km pe secunda!" ,sau  eu nu prea am inteles, sau cum?

Da, e adevarat. Curentul electric circula cu viteza luminii, dar electronii efectivi se misca cam cu 1 mm pe secunda. Sunt doua lucruri diferite. Gandeste-te la un dominou care cade. Viteza de propagare a caderii este foarte mare, dar o singura piesa care cade o face pe o distanta foarte mica. Asa si cu electronii individuali care se misca putin dar curentul electric se misca cu viteza luminii.

acest raspuns este dezamagitor :( ... in contradictie cu raspunsurile bune de pana acum.

De fapt, aprinderea lămpii durează o mică fracţiune de secundă până se încălzeşte şi emite lumină, timp necesar pentru ca valoarea curentului să devină suficient de mare. Prin urmare, efectul nu este instantaneu. Pentru aplicaţiile practice însă, putem considera că efectul este imediat, atunci când lampa şi întrerupătorul se află în vecinătate, întrucât ,,deplasarea" electronilor în conductori are loc cu o viteză foarte mare, şi anume, viteza luminii (aproximativ 300.000 de kilometri pe secundă).

http://www.circuiteelectrice.ro/curent-alternativ/linii-electrice-lungi/circuite-electrice-si-viteza-luminii


si ca sa definim curentul electric:

Curentul electric reprezintă deplasarea dirijată a sarcinilor electrice. Există două mărimi fizice care caracterizează curentul electric:
1. intensitatea curentului electric, numită adesea simplu tot curentul electric, caracterizează global curentul măsurănd cantitatea de sarcină electrică ce străbate secțiunea considerată în unitatea de timp. Se măsoară în amperi.
2. densitatea de curent este o mărime vectorială asociată fiecărui punct, intensitatea curentului regăsindu-se ca integrală pe întreaga secțiune a conductorului din densitatea de curent. Se măsoară în amperi pe metru pătrat.

Sarcinile electrice în mișcare pot fi purtate de electroni, ioni sau o combinație a acestora. Stabilirea curentului electric este determinată de existența unei tensiuni între cele două puncte (între care se deplasează sarcinile). De asemenea, curentul electric se mai poate stabili dacă un circuit închis este influențat de o tensiune electromotoare.

http://www.circuiteelectrice.ro/curent-continuu/concepte-de-baza/tensiunea-si-curentul
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 11:11:25 AM
acest raspuns este dezamagitor :( ... in contradictie cu raspunsurile bune de pana acum.
Faptul ca te dezamageste pe tine este irelevant si nu ar trebui inclus in discutie.

Ideea pe care o prezinta foarte bine Adi este ca la aprinderea unui bec, nu e nevoie ca electronii de langa intrerupator sa ajunga la bec pentru ca acesta sa se aprinda. Actiunea de inchidere a intrerupatorului nu se transmite cu viteza electronilor in conductor (care este foarte mica) ci cu viteza undei electromagnetice (care se apropie de viteza luminii).

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 11:11:25 AM
acest raspuns este dezamagitor :( ... in contradictie cu raspunsurile bune de pana acum.

Cred ca nu ai inteles raspunsul meu si de asta nu l-ai apreciat. Cred ca analogia e foarte utila, desi ca orice analogie, e imperfecta.

Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 11:11:25 AM,,deplasarea" electronilor în conductori are loc cu o viteză foarte mare, şi anume, viteza luminii (aproximativ 300.000 de kilometri pe secundă).[/u]

Aici te inseli. Niciodata electronii nu vor merge cu o viteza apropiata de viteza luminii. Cu viteza asta merge campul electromagnetic (adica efectul curentului electric, dar nu electronii individuali). Electronii merg cu cativa milimetri, maxim centimetri pe secunda. Si asta indifernte ce ar zice pe unele siteuri.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Eugen7

#12
Citat din: Adi din Martie 11, 2011, 11:19:25 AM
Aici te inseli. Niciodata electronii nu vor merge cu o viteza apropiata de viteza luminii. Cu viteza asta merge campul electromagnetic (adica efectul curentului electric, dar nu electronii individuali). Electronii merg cu cativa milimetri, maxim centimetri pe secunda. Si asta indifernte ce ar zice pe unele siteuri.
este adevarat ca propagarea campului electromagnetic se face cu viteza luminii, iar electronii nu se pot deplasa cu viteza luminii (ci doar, cel mult, cu o viteza foarte apropiata) intrucat au masa.
scuze pentru afirmatia de mai sus pe care am facut-o in pripa (cea referitoare la dezamagire. raspunsurile tale sunt obiective si le apreciez).

am gasit explicatia afirmatiei tale.
http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_electricity#Electric_drift
multumesc  :)
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

Citat din: Electron din Martie 11, 2011, 11:16:14 AM
Faptul ca te dezamageste pe tine este irelevant si nu ar trebui inclus in discutie.

Ideea pe care o prezinta foarte bine Adi este ca la aprinderea unui bec, nu e nevoie ca electronii de langa intrerupator sa ajunga la bec pentru ca acesta sa se aprinda. Actiunea de inchidere a intrerupatorului nu se transmite cu viteza electronilor in conductor (care este foarte mica) ci cu viteza undei electromagnetice (care se apropie de viteza luminii).

e-
asa este (in cazul ambelor afirmatii).
m-am lamurit care este viteza electronilor in conductor (am gasit explicatia pe http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_electricity#Electric_drift). multumesc.
in multa literatura de specialitate se face aceasta eroare ca electronii s-ar deplasa cu o viteza apropiata de cea a luminii in cazul curentului electric. (nu spun asta ca o scuza sau ca o circumstanta atenuanta... ci doar vreau sa subliniez o realitate)
(referitor la prima afirmatie am prezentat scuzele de rigoare)
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro