Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cateva probleme...

Creat de eliada, Aprilie 12, 2010, 01:27:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

eliada

Trec direct la subiect

1. Intr-un vas cilindric drept se pun 500 g de apa ce formeaza o coloana cu inaltimea h=25 cm. In apa din vas se scufunda un corp de aluminiu, iar volumul apei din vas creste cu 200cm3. Se cere: a) inaltimea coloanei de apa dupa introducerea corpului; b) Greutatea corpului de aluminiu. Se dau densitatea apei= 1g/cm[/sub]3[/sup]; densitatea aluminiu=2,7g/cm3; g=10 N/kg.

2.Un corp pus pe talerul unei balante cu brate neegale cantareste m1=16g, si apoi, pus pe celalalt taler, cantareste m2=9g. Sa se afle masa mx a corpului.

3. O masina parcurge distanta de 120 Km dintre doua localitati astfel: prima treime cu viteza de 80km/h, iar restul drumului, cu 40 km/h. Sa se determine viteza medie a deplasariii.

Am nevoie de cateva formule si cateva idei de rezolvare, mai departe sper sa ma descurc.. daca nu.. noaptea e lunga..haha.. nu ma culc pana nu misc ceva la ele :))

Adi

Pai intai trebuie sa ne spui ce ai incercat tu. Daca nu ai absolut nici o idee de rezolvare, trebuie sa te interesezi de la ce capitol al fizicii sunt problemele si sa studiezi acel capitol si sa revii apoi iarasi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

eliada

Eu am incercat ceva.. chiar trebuie sa scriu ce am facut?...

Momentan sunt cu masa plina de carti si caiete si asta fac.. caut .. dar la prima problema.. nu prea gasesc capitolul la care se incadreaza :">.

florin_try

La a doua problema notezi cu l1 si l2 bratele llung si scurt al balantei.

Forta la talerul balantei cu masa necunoscuta va fi G=mx*g iar momentul fortei este mx*g*l1 (primul caz) si mx*g*l2 (al doilea caz).

Din momentul fortei ai egalitatile (conservarea momentului angular parca):
mx*g*l1 = l2*m1*g
mx*g*l2 = l1*m2*g

din raportul lor ai: l1/l2 = (m1/m2)^(1/2)

Pe urma inlocuiesti in mx*g*l1 = l2*m1 raporul de mai sus l1/l2 si obtii:

mx=l1/l2 * m2  = (m1*m2) ^ (1/2)  ... si inlocuiesti si tu cu numere ...


DISCLAIMER: Nu garantez ca nu am o eroare.



eliada

Merci Florin

Am reusit la un rezultat de mx = 12.., la problema 2.. ..
E un progres totusi.. dar rezultatul final trebuia sa fie 16 :))...toate problemele aveau dat rezultatul final dar consider ca nu e atat de important daca nu sti sa faci si rezolvarea :))


Adi

Citat din: eliada din Aprilie 12, 2010, 01:37:28 AM
Eu am incercat ceva.. chiar trebuie sa scriu ce am facut?...

Da, trebuie. Altfel cum iti putem arata unde ai gresit? Caci de apucat sa rezolvam problema cap coada pentru tine, asta nu vom face. Vezi in regulamentul forumului.

Citat din: eliada din Aprilie 12, 2010, 01:37:28 AM
Momentan sunt cu masa plina de carti si caiete si asta fac.. caut .. dar la prima problema.. nu prea gasesc capitolul la care se incadreaza :">.

Este la capitolul de fluide, legea lui Pascal, legea lui Arhimede, etc ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: eliada din Aprilie 12, 2010, 01:55:49 AM
Merci Florin

Am reusit la un rezultat de mx = 12.., la problema 2.. ..
E un progres totusi.. dar rezultatul final trebuia sa fie 16 :))...toate problemele aveau dat rezultatul final dar consider ca nu e atat de important daca nu sti sa faci si rezolvarea :))

Da, mai ales ca ti se dadea deja rezultatul. Tu trebuie sa intelegi rezolvarea si sa ajungi la rezultatul final.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

eliada

Da.. am vazut inainte sa scriu problemele ca nu le dati "mura in gura" si cred ca e foarte bine..

Desi toti isi doresc problemele rezolvate.. nu cred ca e cineva care sa nu aprecieze tot ce faceti.

Merci pt capitol !!!..

eliada

florin, apreciez ca m-ai ajutat la problema 2.. dar nu da rezultatul 16... poate reusesc sa gasesc greseala

mircea_p

Citat din: eliada din Aprilie 12, 2010, 01:55:49 AM
E un progres totusi.. dar rezultatul final trebuia sa fie 16 :))...toate problemele aveau dat rezultatul final dar consider ca nu e atat de important daca nu sti sa faci si rezolvarea :))

Atunci ori rezultatul e gresit ori problema e scrisa gresit.
Daca masa e 16g, balanta ar trebui sa aiba brate egale (arata 16g in primul caz) si deci sa arate tot 16g si in al doile caz.


eliada

 :)  ma duc maine hotarata la profesor sa`i zic ca am o dilema mare :))).. si anume, nu gasesc rezultatul final..
Am facut problema 3 ..... pot spune ca sunt mandra de reusita mea, avand in vedere cata fizica stiu si cata am facut in scoala.
Dar vazand cata lume pasionata pe forum aici.. cred ca ma apuc bine de fizica.. hehe...

Noapte buna!!! Ce face fizica din elevi.. sa stau pana la 2 noaptea cu niste probleme....=)). Nu se pune ca am avut o saptamana de vacantza in care as fi putut lucra putin.. ultima zi e de baza totdeauna..


eliada

Problema este ca in carte.. eu una nu am scris`o gresit.. Rezultatul.. tot ce se poate...

eliada

Ca sa ma mandresc mai tare
Cu problema, am rabdare
Sa mai stau inca putin
Rezolvarea sa o scriu...
la ora asta nu mai merg rimele =))

d=120km
d1=1/3*d....d1=40km...d2=80 km
d1=V1t1...t1=0.5s
d2=V2t2...t2=2s
T=t1+t2=2.5
Vm=D/T=> Vm=48.5km/h

Oare de ce nu m-am gandit eu la rezolvare mai bine inainte sa postez aici?
Intrebare capcana

Adi

Excelent, ai rezolvat problema a treia.

Pe prima problema o rezolvasi? E tare simpla. Ia-o pas cu pas. Primul punct. Cu cat creste inaltimea apei?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

eliada

mda.. incerc sa mai fac.. stiu ca sunt usoare.. ar trebui sa fie..
am un profesor la clasa care da numai 2 si 3...(sunt in clasa a 9-a).. acum ne-a dat o revista de olimpiade sa facem din ea si ne da 10...evident.. toata clasa are revista si ne uitam la ea ca la O.Z.N :))
in generala nu am facut mare lucru.. profesoara ne dicta definitiile din manual si dupaia incepea sa manance.. ca de.. ce face foame din om
m-am apucat sa citesc definitiile si legile si sa invatz formule si sper sa fac si problema 1.. acum plec la scoala.. daca nu ma descurc.. tot la voi apelez :D