Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Caldura clasa a8-a

Creat de Natalia, Noiembrie 18, 2012, 08:31:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Natalia

  Buna seara! Eu sunt clasa a8-a si am o tema la fizica.  Sunt la capitolul caldura. Cerinta zice asa:
  Doua pahare in care se afla cantitati egale de apa sunt puse unul la soare si altul la umbra. In fiecare pahar se pun cateva picaturi de cerneala.
a) Apa din paharul aflat la umbra se va colora mai repede decat apa din celalalt pahar.
b)Apa din cele doua pahare se va colora la fel de repede.
c)Apa din paharul aflat la soare se va colora mai repede.
  Eu cred ca apa din paharul aflat la soare se va colora mai repede, deoarece miscarea moleculara este cu atat mai intensa cu cat temperatura este mai mare.

Un ghetar trece prin stramtorile dintre stanci fara ca el sa se sparga pt ca:
A. prin frecarea cu stanca o erodeaza si isi mareste volumul.
B.datorita presiunii ridicate isi micsoreaza volumul
C.la presiune ridicata punctul de topire al ghetii coboara si ghetarul aluneca printre stanci fara sa se sparga.
D.nu poate trece printre stanci.

   Aici nu prea am idee...
Stim ca apa prin solidificare isi mareste volumul, deci ghetarul are un volum mai mare, deci eu cred ca ar fi a. Voi ce ziceti???

Am mare nevoie de ajutorul vostru!
  Va multumesc foarte foarte mult! Ma revansez si eu la categoriile la care ma pricep.
                                                                                         

puriu

  La prima raspunsul c) este corect. Miscarea browniana a particulelor cernelii este mai intensa la temperatura mai mare.
  La a doua raspunsul corect este C. Gheata aluneca pe o suprafata solida datorita efectului Tyndall, topire la cresterea presiunii. Raspunsul D. (nu poate trece...) nu are ce cauta in problema deoarece contrazice enuntul (Un ghetar trece...).