Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbb

Citat din: aab din Septembrie 16, 2010, 11:57:33 PM
Salut tuturor. Ma numesc Adi, sunt elev in clasa a XII si m-ar interesa sa studiez in strainatate. Am citit ambele discutii deschise pe aceasta tema si din cate am observat mediile din liceu nu sunt foarte importante sau deloc. La mine asta e problema, le am destul de mici si vreau sa stiu sigur daca sunt sau nu importante, daca ti le cer.
Cu engleza ma descurc, iar la bac pot obtine media ceruta.

Conteaza si mediile, ca doar nu o sa mergi sa studiezi matematica la Cambridge daca ai media 5 la mate. Dar nu atat de mult ca notele preconizate de la bac, personal statementul, scrisoare de referinta, voluntariatele si alte activitati extrascolare.
Asta e valabil in UK, nu stiu in alte tari cum e.

aab

M-ar interesa dreptul, dar nu ma gandesc sa aplic la universitatile cele mai bune, deoarece sunt cerintele foarte mari.Cu restul cred ca ma voi descurca bine, ma gandesc sa nu fiu respins din cauza mediilor din liceu.

Este cineva care a studiat sau studiaza dreptul? Cam ce voluntariate sau activitati extrascolare as putea face pe acest domeniu?

liviaserena

Citat din: Bianca Sala din Septembrie 17, 2010, 12:21:14 AM
Citat din: Adi din Septembrie 16, 2010, 11:50:31 PM
Citat din: gothik12 din Septembrie 16, 2010, 11:41:12 PM
Citat din: liviaserena din Septembrie 16, 2010, 04:41:37 PM
O sa scriu in engleza,deci n-o sa existe probleme de genul ''k'' in loc de ''ca'':p

Nu, dar o sa existe probleme de genul "u" in loc de "you" sau "r" in loc de "are" etc.

Haha, Gothik, ai prins-o!
Asta chiar mi-a placut si mie! =))

Spell check

bbb

"Just 4 u to know", spell check nu functioneaza intotdeauna.  ;)

DanielTex

Citat"Just 4 u to know", spell check nu functioneaza intotdeauna.
K.O  :o ;D , good one.

bbb

Citat din: aab din Septembrie 17, 2010, 01:04:50 AM
M-ar interesa dreptul, dar nu ma gandesc sa aplic la universitatile cele mai bune, deoarece sunt cerintele foarte mari.Cu restul cred ca ma voi descurca bine, ma gandesc sa nu fiu respins din cauza mediilor din liceu.

Este cineva care a studiat sau studiaza dreptul? Cam ce voluntariate sau activitati extrascolare as putea face pe acest domeniu?
Nu stiu sa fie cineva pe forum care sa studieze dreptul. Stiu doar ca au mai fost niste intrebari despre drept.
Despre ce voluntariate se cer la drept, nici aici nu te pot ajuta...

bbb

Citat din: DanielTex din Septembrie 17, 2010, 11:46:46 PM
Citat"Just 4 u to know", spell check nu functioneaza intotdeauna.
K.O  :o ;D , good one.
Eh, acum mi-a picat fisa ca puteam sa scriu "2" in loc de "to".  :D

aab

Citat din: Bianca Sala din Septembrie 17, 2010, 11:50:46 PM
Citat din: aab din Septembrie 17, 2010, 01:04:50 AM
M-ar interesa dreptul, dar nu ma gandesc sa aplic la universitatile cele mai bune, deoarece sunt cerintele foarte mari.Cu restul cred ca ma voi descurca bine, ma gandesc sa nu fiu respins din cauza mediilor din liceu.

Este cineva care a studiat sau studiaza dreptul? Cam ce voluntariate sau activitati extrascolare as putea face pe acest domeniu?
Nu stiu sa fie cineva pe forum care sa studieze dreptul. Stiu doar ca au mai fost niste intrebari despre drept.
Despre ce voluntariate se cer la drept, nici aici nu te pot ajuta...

O sa mai caut pe net sa vad poate gasesc ceva. Multumesc pentru raspunsuri. :)

b12mihai

Pentru aab: Nu exista neaparat un voluntariat pe care trebuie sa faci, ci trebuie sa faci o actiune de voluntariat! Eventual una recunoscuta de ei, la nivel european/international...daca nu e recunoscuta, atunci le explici despre ce e vorba si ce ai facut acolo.

Daca ai fi citit tot topicul asta cu atentie, ai fi vazut ca am dat acest link: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1985.0 in care am descris pe scurt 2 voluntariate in care sunt implicat, dintre care unul este o organizatie internationala...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

papy_nady

Buna! Ma numesc Patricia si sunt in clasa a X-a. M-am cam hotarat sa merg la facultate in strainatate, dar nu stiu exact unde. As vrea sa ma axez pe fizica, in special cuantica sau astrofizica. Ce alte facultati bune in acest domeniu stiti inafara de Jacobs University din Bremen? Asta cam este prima mea obtiune, dar costurile mi se par putin prea mari pentru mine. M-am gandit la Danemarca sau Tarile Nordice, caci am auzit ca acolo nu se platesc taxe de scolarizare, dar nu stiu nicio facultate in engleza.

O alta intrebare este legata de activitatile de voluntariat si diplome. Pot avea diplome/voluntariat in orice domeniu sau trebuie sa aiba legatura cu ceea ce vreau sa fac mai departe?

Si ultima intrebare. Sunt necesare teste SAT pentru facultati din Europa?

Multumesc mult!

DanielTex

CitatBuna! Ma numesc Patricia si sunt in clasa a X-a. M-am cam hotarat sa merg la facultate in strainatate, dar nu stiu exact unde. As vrea sa ma axez pe fizica, in special cuantica sau astrofizica. Ce alte facultati bune in acest domeniu stiti inafara de Jacobs University din Bremen? Asta cam este prima mea obtiune, dar costurile mi se par putin prea mari pentru mine. M-am gandit la Danemarca sau Tarile Nordice, caci am auzit ca acolo nu se platesc taxe de scolarizare, dar nu stiu nicio facultate in engleza.

O alta intrebare este legata de activitatile de voluntariat si diplome. Pot avea diplome/voluntariat in orice domeniu sau trebuie sa aiba legatura cu ceea ce vreau sa fac mai departe?

Si ultima intrebare. Sunt necesare teste SAT pentru facultati din Europa?

Multumesc mult!

    Buna, bine ai venit la StiintaAzi. Facultati legate de fizica, hmm la asta Adi cred ca iti poate raspunde cel mai bine, oricum dupa parerea mea cel mai bun lucru de facut e sa citesti acest topic cat si cel despre studii legate de Marea Britanie, s-ar putea sa gasesti ceea ce cauti.
   Asa ca o recomandare cred ca Universitatea din Copenhaga e renumita pentru fizica, are multi laureati cu premiul Nobel si sistemul educational danez e de calitate.
   Legat de SAT, majoritatea nu cer SAT, sunt mai degraba pentru Universitatile din SUA, dar sunt unele care cer, in special cele care au aparut prin parteneriate cu guvernul american sau cele care si-au deschis o universitate de tip americana in europa.
   Sper ca te-am ajutat cu ceva. :) ;D
     
       

Adi

Citat din: Patricia din Septembrie 18, 2010, 06:32:51 PM
Buna! Ma numesc Patricia si sunt in clasa a X-a. M-am cam hotarat sa merg la facultate in strainatate, dar nu stiu exact unde. As vrea sa ma axez pe fizica, in special cuantica sau astrofizica.

Foarte frumos.

Citat din: Patricia din Septembrie 18, 2010, 06:32:51 PM
Ce alte facultati bune in acest domeniu stiti inafara de Jacobs University din Bremen?

Nu confunda universitatile si facultatile. Jacobs este o universitate. Asadar tu intrebi de universitati bune. Exista topul Times si topul Shanghai pentru cele mai bune universitati din lume (Times primele 200 si e facut de englez si Shangai primele 500 si e facut de chinezi). Romania nu are nici o universitate in primele 500. Asadar cam oriunde vei merge in Europa de Vest e mai bine ca in Romania. Pe scurt, toate sunt mai bune. Acumm, depinde de notele tale, de dosarul tau, la o cat de buna universitate poti sa mergi.

Citat din: Patricia din Septembrie 18, 2010, 06:32:51 PM
Asta cam este prima mea obtiune, dar costurile mi se par putin prea mari pentru mine.

Da, pentru ca este o universitate de tip american, desi in Europa.

Citat din: Patricia din Septembrie 18, 2010, 06:32:51 PM
M-am gandit la Danemarca sau Tarile Nordice, caci am auzit ca acolo nu se platesc taxe de scolarizare, dar nu stiu nicio facultate in engleza.

Taxe de scolarizare nu se platesc nici in Scotia si acolo poti invata in engleza si au la Edinburgh si Glasgow universitati foarte bune. De asemenea, in Franta si Germania au taxe de scolarizare aproape zero.

Citat din: Patricia din Septembrie 18, 2010, 06:32:51 PM
O alta intrebare este legata de activitatile de voluntariat si diplome. Pot avea diplome/voluntariat in orice domeniu sau trebuie sa aiba legatura cu ceea ce vreau sa fac mai departe?

Orice domeniu e bine, dar e si mai bine sa ai din domeniu legat cu ce faci mai departe. In cazul tau, de fizica si astrofizica, un voluntariat la Stiinta Azi, unde inveti sa scrii articole de stiinta, stiri de stiinta si articole de popularizare, antrenanndu-ti in plus si fizica si engleza, poate fi unul foarte bun. Vei primi apoi scrisoare de recomandare si diploma de voluntariat, plus premii.

Citat din: Patricia din Septembrie 18, 2010, 06:32:51 PM
Si ultima intrebare. Sunt necesare teste SAT pentru facultati din Europa?
Multumesc mult!

In general nu, SAT e pentru sistemul anglo-saxon, gen SUA, Canada. Totusi, trebuie sa verifici pe siteul fiecarei facultati de la fiecare universitate in parte care te intereseaza.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat din: Adi
Taxe de scolarizare nu se platesc nici in Scotia si acolo poti invata in engleza si au la Edinburgh si Glasgow universitati foarte bune.
In Scotia o universitate foarte buna este si St.Andrews. Cred ca, in ultimul top, a fost pe locul 3 in Marea Britanie. Este si a treia cea mai veche universitate din UK, dupa Oxford si Cambridge. Iar la fizica este foarte buna.

drodumi

Citat din: Patricia din Septembrie 18, 2010, 06:32:51 PM
M-am gandit la Danemarca sau Tarile Nordice, caci am auzit ca acolo nu se platesc taxe de scolarizare, dar nu stiu nicio facultate in engleza.

In Danemarca sunt numeroase facultati care ofera cursuri in engleza, nu stiu in particular cele legate de fizica. E destul de greu sa gasesti informatiile relevante tie, dar cele mai cautate universitati sunt cele din Aarhus sau Copenhaga.
De Aarhus Universitet stiu ca are un departament in fizica si astronomie. Restul nu am idee.
Departamentul de Fizica [...] - http://phys.au.dk/en/

P.S.: Trebuie sa fii atenta la cerintele lor, deoarece sunt universitati care cer experienta, daca posibil cursuri 1 an sau 2 s.a.m.d., in domeniul in care aplici.

sabina93


Eu aplic anul asta la medicina in Anglia si tocmai am dat UKCAT-ul . Am luat 510 ,710,780,650 , meddia 662,5 . In afara de Sheffield unde anul trecut cut-offul a fost 670 , media se considera a fi buna . O sa va tin la curent unde o sa fiu acceptata .
Daca aveti intrebari legate de facultatile de medicina din Anglia ,va pot raspunde .