Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbb

Citat din: DanielTex din August 20, 2010, 08:17:33 PM
Sper ca nu am dat o explicatie nu neclara. Incerc sa ajut si eu. :)
Bianca a dat deja un raspuns mult mai clar.
Raspunsul tau e bine-venit. Este mult mai complet decat al meu si e folositor.

i.rox266

multumesc mult pentru sfaturi ! ;D foarte utile.  ;)
o sa incerc anul asta sa merg la olimpiada la biologie. nu poate fi atat de greu

bbb

Citat din: i.rox266 din August 20, 2010, 09:56:16 PM
multumesc mult pentru sfaturi ! ;D foarte utile.  ;)
o sa incerc anul asta sa merg la olimpiada la biologie. nu poate fi atat de greu
Cu mare placere! Da, mergi la olimpiada la biologie si incearca sa faci si cateva voluntariate (sunt foarte pretuite in Vest).

cristinabobo

Buna seara! citesc de vreo 2 ore forumul acesta si abia am ajuns la pagina 10.Sunt foarte multe informatii, ceea ce este foarte bine, dar as vrea sa va intreb cate ceva.
Acum trec in clasa a XII-a si sunt la profilul stiinte ale naturii(chimie-biologie-fizica) si as dori sa studiez neaparat in strainatate, pentru ca oriunde e mai bine decat in Romania. Mai ales ca aici mor oameni prin spitale si conditiile sunt mizere!!! M-ar interesa in principal niste facultati de medicina din strainatate, daca s-ar putea sa aiba limba de predare in engleza ar fi super!!!
Va multumesc anticipat si vreau sa va felicit pentru acest forum si pentru daruirea de care dati dovada ajutandu-ne!!

Adi

E o decizie foarte buna sa pleci din tara. Daca vrei sa studiezi medicina, desigur exista facultati de medicina in multe tari. Predarea in limba engleza se face in tarile in care engleza e limba oficiala. Asadar pare ca vrei sa mergi in Marea Britanie sau Iralanda. In Scotia am auzit ca sunt taxe de scolarizare zero. In rest, trebuie doar sa faci dosar si sa aplici. Si intre timp sa te asiguri ca ai CV bun, sa te gandesti ce voluntariate ai deja facute, ce profesori iti pot da scrisoari de recomandare relevante si bune, etc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: cristinabobo din August 25, 2010, 02:16:31 AM

Acum trec in clasa a XII-a si sunt la profilul stiinte ale naturii(chimie-biologie-fizica) si as dori sa studiez neaparat in strainatate, pentru ca oriunde e mai bine decat in Romania. Mai ales ca aici mor oameni prin spitale si conditiile sunt mizere!!!
Chiar crezi asta?? Sau e doar figura de stil?

Peste tot mor oameni in spitale. Adica peste tot unde sant spitale. Asta inseamna ca s-a incercat sa fie salvati, pe cat posibil, nu?. Mai rau e cand mor in lagare, pe campul de lupta sau in atacuri teroriste.
Crezi ca vei ajunge intr-o tara unde nu mor oameni in spitale?

Nu vreau sa te descurajez in dorinta de a studia in alta tara. Doar ca motivele mentionate mi se par un fel de sabloane, des auzite. Cred ca e mai bine sa gandesti singura si sa ai propriile motive.

In privinta intrebarii, nu e clar ce intrebi de fapt. Unde sant facultati de medicina in limba engleza?
Numai in US sant sute. Plus Canada, UK, Australia, etc. Probabil ca si in India dar acolo conditiile ar putea sa fie tot mizerabile, chiar comparate cu Romania.
In plus, sistemul in unele tari e diferit de cel din Romania. Nu te duci la facultatea de medicina dupa liceu ci mai intai faci cativa ani intr-un program, fie  general fie premedical si abia dupa aia te duci la medical school. Poate sa tina 7-8 ani si dupa aia inca cativa ani de rezidenta pana devii "doctor plin".
Fara o motivatie serioasa nu prea ai sanse sa ajungi la capat.  
Poate in UK e mai usor.
















blabla24

Oameni mor peste tot in spitale dar diferenta e ca in Romania te omoara doctorul de cand te vede :)) Nu incearca sa te faca bine ;)

ValeryaL

Am si eu o intrebare referitor la tema si sper cineva sa ma ajute.Aplicarea la burse in strainatate prin intermediul, spre exemplu, societatii Study Abroad Advising Center e posibila doar pentru elevii ce dau BAC-ul in Romania? Eu sunt din Rep.Moldova dar am cetatenie romana am vreo sansa sa aplic si eu cu ajutorul unei societati de acest tip?

Adi

Pai contacreaza-i pe ei si intreaba-i. E varianta cea mai simpla si evidenta, nu? Eu as zice ca ai voie, mai ales ca tu platesti lor pentru aia, nu?

In alta ordine de idei, cel mai bine nu aplici prin nimeni, ci direct tu prin UCAS pentru Marea Britanie. De ce sa ai nevoie de intermediari, cand guvernul britanic iti pune la dispozitie un site prin care aplici la toate universitatile in mod oficial. De altfle, orice firma/ong tot prin aia aplica, doar ca fac aia pentru tine contra unui cost (ori pentru tine, ori pentru universitatile mai slabute pentru care te recruteaza ei).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ValeryaL

multumesc mult pentru sfat, defapt ma gindeam sa fac asta print-o organizatie pentru ca am auzit ,nustiu pe cit de drept e, ca romanii au mai multe prioritati si sanse decit moldovenii si astfel aplicind direct la universitati e necesar sa scriu Moldova si de aici deodata reiesa ca sunt moldoveanca.

Eu as dori sa invat in domeniul turismului,cum credeti se merita?sau ar fi mai bine sa-mi aleg altceva?

Adi

Cred ca in ambele cazuri trebuie sa scrii toate datele. La adresa de acasa vei da adresa din Moldova. Iar la cetatenie vei spune cetatenia romana.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

daniela

Buna seara!
Fiica mea a fost admisa la studii in Marea Britanie(dupa cum probabi stiti unii dintre voi), iar acum am ramas cu toate cartile pe care le-a folosit la pregatirea pentru TOEFL si SAT-uri. Sunt cele de la editura Barron's. Toate sunt in conditie foarte buna.
Daca e cineva interesat sa cumpere o astfel de carte sa-i trimita un e-mail la hazegirl18@yahoo.co.uk

diana227

 buna ma numesc diana si sunt eleva in ultimul an de liceu,specializarea matematica informatica.....as dori cateva recomandari pentru faculatile din anglia in aceste domenii .precizez ca am medii destul de mari (peste 9.80) insa nu ma tenteaza o facultate foarte grea,oricum ma pregatesc pentru bac.astept pareri de la cei care cunosc situatia de acolo si eventual ceva recomandari   ms muuult:)

Adi

Diana, domeniul tau de matematica-informatica e prezent la fiecare universitate si in general universitatile bune au si facultatile respective bune. Asadar, misiunea ta se duce la a gasi cele mai bune universitati din Marea Britanie, apoi pe cele de mijloc si apoi pe cele mai slabe. Din fericire, exista deja topuri cu universitatile din lume, The Times si Shanghai. Vezi acolo.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Pentru diana227: am si eu o intrebare fireasca: Ce inseamna "aceste domenii"? Vrei sa faci matematica sau informatica? Vrei sa faci programare sau inginerie? Cu matematica si/sau informatica se pot face foarte multe, iar tu trebuie sa iti alegi clar o specializare: computer science, electronic engineering, mathematics etc...Nimeni nu iti va putea face o recomandare buna pentru o facultate in strainatate daca nu stii clar ce vrei...in Romania (in speta, in Bucuresti, daca esti de acolo, sau vrei sa studiezi acolo) este foarte simplu: ori Politehinca (dar iarasi, trebuie sa iti alegi specializarea, ca doar la o facultate te vei inscrie) ori Facultatea de Matematica si Informatica, unde trebuie sa iti alegi domeniul de licenta - matematica SAU informatica...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.