Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Iulie 03, 2011, 07:04:13 PM
Tocmai intrasem pe forum sa pun si eu acelasi lucru. Promovabilitate sub 50% si mai mult in jur de 30% in toata tara. Cred ca este foarte bine asta. In sfarsit s-au dat note corecte, pe merit. Era nevoie ca acest diagnostic corect, ca lumea sa se trezeasca la realitate, care ne este nivelul de fapt.

http://www.antena3.ro/romania/rezultate-dezastruoase-la-bac-mai-multe-licee-din-tara-au-promovabilitate-zero-129825.html

Tavy, ziceai mai sus ca lumea nu va ainvata mai multa sa treaca bacul. Ei bine, acum cred ca ai inteles ca tocmai, vor invata ca sa treaca bacul, daca nu vor sa fie intre cei doua treimi care il vor pica.

Eu cred că rata asta de promovabilitate nu e o problemă, e un simptom. Eu mă gândesc numai atât: examenul de bacalaureat nu trece cu nimic peste programa de liceu -- sunt probleme de liceu, date din materie de nivel de liceu, deci în mod logic, întrucât toți cei care dau bacul au terminat liceul cu note de trecere, rata de promovabilitate ar trebui, în mod logic, să fie practic 100%.


florin_try

#482
Citat din: graethel din Iulie 03, 2011, 08:47:18 PM
Pe mine nu prea ma preocupa persoana ministrului, dar stirea asta e absurda:

http://www.antena3.ro/romania/presedintele-asociatiei-parintilor-elevilor-vom-cere-demisia-ministrului-educatiei-129842.html

Ce vezi tu absurd in asta? Pina si un antrenor de fotbal isi da demisia daca metodele lui duc echipa la retrogradare. E normal asa peste tot. Se chiama decenta, btw.

Rezultatul bacaluareatului reflecta in primul rind situatia din invatamint! Stii cumva cine gestioneaza invatamintul? Si ce fel de gestiune a fost aia de s-a ajuns in pragul retrogradarii?  

Din pacate victimile sunt tocmai elevii.

jane23

Mi se pare foarte corect ce s-a intamplat anul acesta la BAC. Cred ca este un prim pas, care o sa ii stimuleze pe elevi sa invete mai mult si sa se intereseze mai mult de scoala. Cred ca nu se poate face nicio reforma in invatamant daca elevii nu sunt stimulati sa invete macar notiunile elementare.

Cred ca parintii au reactionat in acest fel, fiind luati prin surprindere. Orice schimbare implica anumite compromisuri, iar cei care nu au fost promovati vor fi un exemplu pentru generatiile urmatoare. Astfel se vor putea face si alte schimbari. Cum a zis si Adi, trebuie sa se inceapa de undeva.

florin_try

Singura problema e ca nici macar nu a inceput nimic.

Cum altfel explici promovabilitatea bacului?

Adi

Citat din: florin_ din Iulie 03, 2011, 08:24:19 PM

Citat din: Adi din Iulie 03, 2011, 07:06:36 PM
Este nevoie si de evaluare corecta si de predare corecta. Aici doar se spune ca pana acum nu a fost evaluare corecta si ca acum este. Deci un progres major!

O diagnoza cit mai realista a problemei nu e nici odata suficient de a rezolva problema.

Dar te repeti iar si iar! Nu a spus nimeni ca diagnosticul unei probleme este suficient pentru a fi rezolvata problema. Chiar eu mai sus am spus ca este nevoie de diagnostic + rezolvare. Fara diagnostic, nu poti avea insa rezolvarea. Deci diagnosticul este un progres major.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: florin_ din Iulie 03, 2011, 08:24:19 PM
Dar TOTI stiam deja asta de mult timp: pe reale promovabilitatea e sub 50%. Nimic nou. De ani de zile o stim. Tot ce s-a facut anul asta cu bacu a fost sa se reformuleze ceea ce era deja binecunoscut: pe reale promovabilitatea e sub 50%. Unde vezi tu reforma in asta?

Pana acum se banuia, nu se stia. Acum se stie, e oficial. Asta e progresul. Si nu e reforma cu a in coada, ci o bucata din reforma. Cei din tara trebuie sa intelegeti ca nu poate incepe schimbarea cu adevarat pana nu ne mai furam caciula unul altuia. Cand treceau la bac 80% desi in mod normal trebuiau doar 50% inseamna ca ne furam caciula unul altuia. Statul platea facultatea gratis pentru 30% din elevi, care nu meritau. Acestia intrau apoi pe piata muncii cu pile si nu lasau locul de munca liber pentru cei care au trecut bacul pe bune. Mentalitatea se continua mai departe la a fura si a ne pacali. Deci este o schimbare importanta. Dar absolut nimeni nu zice ca a e suficienta. Provocarea majora abia acum incepe, cum sa pastram evaluarea bacului pe bune si in anii urmatori, iar calitatea ivnatamantului sa se schimbe astfel incat procentul de promovabilitate la bac sa creasca pe bune, iar nu ca se vor da in anii urmatori subiecte mai usoare sau elevii vor fi lasati iar sa copieze. Anul asta e primul in care nu au mai fost lasati sa copieze si voi nu vedeti ina sta un progres major datorita lui Funeriu?!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: florin_ din Iulie 03, 2011, 09:00:31 PM
Citat din: graethel din Iulie 03, 2011, 08:47:18 PM
Pe mine nu prea ma preocupa persoana ministrului, dar stirea asta e absurda:

http://www.antena3.ro/romania/presedintele-asociatiei-parintilor-elevilor-vom-cere-demisia-ministrului-educatiei-129842.html

Ce vezi tu absurd in asta? Pina si un antrenor de fotbal isi da demisia daca metodele lui duc echipa la retrogradare. E normal asa peste tot. Se chiama decenta, btw.

Florin, tu nu intelegi ca nu invatamantul a devenit de 2 ori mai prost de anul trecut pana acum (si deci sa i se impune lui Funeriu), ci el era la fel de prost de mult, dar abia acum Funeriu a aratat oficial asta. Cum adica sa iti dai demisia cand tu de fapt ai reusit ceea ce nu au reusit altii 20 de ani inaintea ta, sa evalueze corect bacul?

Citat din: florin_ din Iulie 03, 2011, 09:00:31 PM
Rezultatul bacaluareatului reflecta in primul rind situatia din invatamint! Stii cumva cine gestioneaza invatamintul? Si ce fel de gestiune a fost aia de s-a ajuns in pragul retrogradarii?  

Din pacate victimile sunt tocmai elevii.


Da, reflecta situatia din invatamant, de care nu e responsabil ministrul actual absolut deloc, ci cei dinainetea lui de 20 de ani. Provocarea lui a fost sa evalueze corect, iar de acum incolo si sa inbunatateasca calitatea invatamantului. Insa ea nu se schimba de la un an la altul. Deja au trecut legea educatiei, dar ea va intra in vigoare in 2012 si alte preferi inca si mai tarziu. Schimbarea se va face pe 5-10 ani, dar a inceput deja excelent. Cu riscul de a ma repeta, cei care traiesc in Romaina acum prin decizie proprie si se nu inteleg ca ei sunt o generatie de sacrificiu, isi merita soarta. Romania va fi bine peste 10-20-30 de ani, nu acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Adi,

Sunt de acord cu tine ca invatamintul nu a devenit de 2 ori mai prost in ultimii 2 ani.

Eu insa inteleg din promovabilitatea bacului caci calitatea invatamintului a ramas neatinsa in ultimii ani, desi de reforma s-a vorbit mult in ziare si la TV.

Ma intreb retoric, oare marirea salariilor profilor mai degraba decit micsorarea lor cu 25% ar fi un pas pozitiv sau negativ?


AlexandruLazar

Citat din: Adi din Iulie 03, 2011, 09:59:34 PM
Citat din: florin_ din Iulie 03, 2011, 08:24:19 PM
Dar TOTI stiam deja asta de mult timp: pe reale promovabilitatea e sub 50%. Nimic nou. De ani de zile o stim. Tot ce s-a facut anul asta cu bacu a fost sa se reformuleze ceea ce era deja binecunoscut: pe reale promovabilitatea e sub 50%. Unde vezi tu reforma in asta?

Pana acum se banuia, nu se stia. Acum se stie, e oficial.

Poate nu știai tu; eu am dat bacul și știam.

CitatAsta e progresul. Si nu e reforma cu a in coada, ci o bucata din reforma. Cei din tara trebuie sa intelegeti ca nu poate incepe schimbarea cu adevarat pana nu ne mai furam caciula unul altuia.

Nu, dar decât să chinui o generație de elevi, nu faci mai bine invers? Întâi te asiguri că primesc o pregătire la cel mai înalt nivel, și pe urmă îi și evaluezi așa cum trebuie. Așa, pui carul înaintea boilor -- și să fim serioși, nu e cine știe ce reformă senzațională să dai niște subiecte mai grele și să asiguri condiții bune de corectitudine. Asta putea să facă și Becali dacă era ministru -- să-l vedem pe tov. Funeriu ce măsuri ia pentru a ridica nivelul pregătirii, nu pentru a se asigura că cine trebuie să pice, pică.

tavy

Citat din: Adi din Iulie 03, 2011, 09:59:34 PM
Pana acum se banuia, nu se stia. Acum se stie, e oficial. Asta e progresul. Si nu e reforma cu a in coada, ci o bucata din reforma. Cei din tara trebuie sa intelegeti ca nu poate incepe schimbarea cu adevarat pana nu ne mai furam caciula unul altuia.
Îmi propusesem să nu-ți mai răspund, probabil că nu poți înțelege, dar începi iar să te lustruiești cu pregătirea ta în afară.
De ce diagnosticare aveai nevoie? Se știa destul de clar care este nivelul de pregătire și fără chestia cu bacalaureatul de anul acesta, dacă era un pic mai isteț chiar și Funeriu ar fi știut. În realitate mascarada de anul acesta are cu totul altă motivație, rata de promovare ar fi scăzut oricum din cauza scăderii nivelului de pregătire iar Funeriu ar fi trebuit să dea explicații. Prin chestia cu creșterea exigenței s-a găsit o motivație pentru scăderea ratei de promovare punându-se toată scăderea doar pe creșterea exigenței, chestiune evident falsă.
Unde mai pui că în continuare s-a copiat destul de mult, rata de promovare fiind de peste 40% în condițiile în care la nivelul de pregătire actual ar fi trebuit să fie sub 20%.
Se observă o diferență foarte mare între județe, diferență pe care nu pot să o explic decât prin faptul că în anumite județe exigența a fost mult mai mică.

Citat din: Adi din Iulie 03, 2011, 10:03:40 PM
Florin, tu nu intelegi ca nu invatamantul a devenit de 2 ori mai prost de anul trecut pana acum (si deci sa i se impune lui Funeriu), ci el era la fel de prost de mult, dar abia acum Funeriu a aratat oficial asta. Cum adica sa iti dai demisia cand tu de fapt ai reusit ceea ce nu au reusit altii 20 de ani inaintea ta, sa evalueze corect bacul?
Este greu/imposibil de cuantificat ,,de câte ori" a devenit mai prost învățământul dar pentru cine trăiește în România este destul de clar că nivelul de pregătire a scăzut dramatic în ultimii doi ani.

Citat din: Adi din Iulie 03, 2011, 10:03:40 PM
Cu riscul de a ma repeta, cei care traiesc in Romaina acum prin decizie proprie si se nu inteleg ca ei sunt o generatie de sacrificiu, isi merita soarta.
Ești fenomenal cum poți să ne jignești în mod constant. Chestiunea cu generația de sacrificiu este o chestiune care se întâlnește doar la fasciști, comuniști și pdl-iști, m-am săturat să fiu generație de sacrificiu, nu înțeleg de ce trebuie să sufăr pentru că în anii '90 am ales să rămân în țară și să încerc să construiesc ceva aici, ce crimă am comis ca să fiu declarat eu și copii mei la fel cum au fost declarați părinții și bunicii mei la rândul lor, generație de sacrificiu?
Voi ăștia care ați plecat afară ce drept aveți să ne sacrificați pe noi? Eu nu am nimic cu tine că ai plecat afară, foarte bine, dreptul tău, ai făcut ce vrei. Nu înțeleg de ce, după ce ai ajuns afară, ai început să dai cu pietre în noi ăștia care am rămas ,,înăuntru" în ideea ca să ai tu mai mult loc în caz că te răzgândești și te întorci.

Citat din: AlexandruLazar din Iulie 03, 2011, 10:44:43 PM
Citat din: Adi din Iulie 03, 2011, 09:59:34 PM
Citat din: florin_ din Iulie 03, 2011, 08:24:19 PM
Dar TOTI stiam deja asta de mult timp: pe reale promovabilitatea e sub 50%. Nimic nou. De ani de zile o stim. Tot ce s-a facut anul asta cu bacu a fost sa se reformuleze ceea ce era deja binecunoscut: pe reale promovabilitatea e sub 50%. Unde vezi tu reforma in asta?
Pana acum se banuia, nu se stia. Acum se stie, e oficial.
Poate nu știai tu; eu am dat bacul și știam.
Funeriu nu a dat bacul și nu știa.

graethel

Citat din: florin_ din Iulie 03, 2011, 09:00:31 PM
Citat din: graethel din Iulie 03, 2011, 08:47:18 PM
Pe mine nu prea ma preocupa persoana ministrului, dar stirea asta e absurda:

http://www.antena3.ro/romania/presedintele-asociatiei-parintilor-elevilor-vom-cere-demisia-ministrului-educatiei-129842.html

Ce vezi tu absurd in asta? Pina si un antrenor de fotbal isi da demisia daca metodele lui duc echipa la retrogradare. E normal asa peste tot. Se chiama decenta, btw.


Daca folosim analogia cu antrenorul echipei de fotbal, atunci antrenorii sunt profesorii. Ministrul nu preda nimanui vreo materie de bac.

Subiectele de la bac au fost asemanatoare cu ce s-a dat anul trecut. Si sistemul de evaluare a fost la fel ca cel de anul trecut. Pregatirea de bac se face timp de 4 ani de liceu, Funeriu e ministru de 2 ani. Ce a fost diferit anul asta e ca a existat o toleranta mai mica fata de frauda. Deci metoda a fost toleranta mai mica la frauda. De ce sa isi dea atunci demisia?

AlexandruLazar

#492
Am tot văzut o grămadă de ipoteze, care mai de care mai fanteziste pe la TV -- nu prea mă uit dar acuma era campionatul european de baschet feminin și inevitabil, în pauze, mai dădeam peste canalele de știri.

Eu am o ipoteză care cred că e mai realistă -- acum, văzând și mesajul lui graethel, am tot mai multă încredere în ea:

CitatSubiectele de la bac au fost asemanatoare cu ce s-a dat anul trecut. Si sistemul de evaluare a fost la fel ca cel de anul trecut. Pregatirea de bac se face timp de 4 ani de liceu

Exact :). Eu cred că s-a întâmplat altceva: după ani și ani și ani și ani în care toate administrațiile și-au bătut joc de orice a însemnat cultură, educație și învățământ, pentru prima dată, ca să mă exprim mai plastic (dar mai reprezentativ) rahatul a dat pe-afară. Asta e -- s-a nimerit ca anul acesta să fie o generație atât de slab pregătită încât niciun nivel de adaptare a subiectelor și niciun nivel de tolerare a fraudelor n-a mai putut să producă rezultate acceptabile.  Acu' s-a nimerit să fie în timpul mandatului tov. Funeriu, care a adăugat incompetența crasă a echipei de conducere, corupția și excesul de zel peste o situație și așa grea, și desigur sunt rezultate mult mai proaste ca în anii trecuți, dar nu e ca și cum cele din anii trecuți au fost fenomenale.

Din păcate niciuna din măsurile de așa-zisă reformă luate de tov. ministru nu vizează niciun aspect legat de pregătirea elevilor -- niciun fel de măsură legată de programele stufoase și pline de informații irelevante, nicio măsură legată de promovarea profesorilor buni, nicio măsură legată de manualele slabe, nimic din toate astea.

Edit: apropo de subiecte -- părerea mea, cât de cât obiectivă, e că nu în cârca lor se poate pune rata de promovabilitate. În afară de subiectele de la limba română (care, sa-mi fie cu iertare, sunt complet imbecile pentru oricine nu vrea să urmeze o carieră în filologie), cinciul nu era greu de luat dacă învățai minimul de informații relevante de care chiar ai nevoie în viață.  Deci, rezultatele slabe, dintre 5 și 7, poate merg puse pe seama dificultății subiectelor; restul -- nici vorbă.

florin_try

Citat din: graethel din Iulie 03, 2011, 11:07:32 PM
Daca folosim analogia cu antrenorul echipei de fotbal, atunci antrenorii sunt profesorii. Ministrul nu preda nimanui vreo materie de bac. 

Ai tu dreptate, insa ca sa ma mentin la analogia cu fotbalul: care e diferenta intr o echipa de pe locul 1 si una ce rotrogradeaza?
Pai in primul rind in echipa de pe locul 1 sunt o multime de bani investiti, asa incit isi permit antrenor si jucatori buni. Si sunt foarte motivati nu cu bita ci cu prime pe masura.




graethel

florin_, voiam doar sa spun ca promovabilitatea la bac nu e motiv sa isi dea Funeriu demisia. Despre ce intreprinde dansul ca ministru in afara organizarii bac-ului nu comentez.