Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme alcanii raport molar

Creat de tufisii2006, Octombrie 22, 2013, 09:36:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tufisii2006

Buna ziua! M-am incurcat putin la o problema aparent simpla

Se clorurureaza CH4 si se obtine amestec clormetan si diclormetan.Rap molar clormetan:diclormetan:clor este 1:2:5.Cati moli de clor am nevoie pt a obtine 5 moli de CH3CL.

CH4+ CL2 =>CH3CL +HCL
CH4+ 2CL2 =>CH2CL2+2HCL

Ma incurca enorm acel clor! Daca era raport intre compusi doar era usor dar nu inteleg ce sa fac cand am clor!
Nu inteleg va rog ajutati-ma!


Alexandru T

Citat din: tufisii2006 din Octombrie 22, 2013, 09:36:33 PM
Se clorurureaza CH4 si se obtine amestec clormetan si diclormetan.Rap molar clormetan:diclormetan:clor este 1:2:5.Cati moli de clor am nevoie pt a obtine 5 moli de CH3CL.
Deci amestecul final e format din CH3Cl, CH2Cl2 si Cl2? Intr-o parte nu mentionezi clorul, iar intr-o parte il mentionezi.

Citat din: tufisii2006 din Octombrie 22, 2013, 09:36:33 PM
Ma incurca enorm acel clor! Daca era raport intre compusi doar era usor dar nu inteleg ce sa fac cand am clor!
In final ai 5 moli CH3Cl. Calculeaza pe baza raportului molar ce cantati de CH2Cl2 si Cl2 ai in final. Scrie reactiile si calculeaza din fiecare cantitatea de clor necesara. Aduna cantitatile de clor rezultate de pe baza reactiei cu numarul de moli de clor calculat din raportul molar (clorul e deci in exces) si ai numarul total de moli de clor necesar.