Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problemă sinteza dien

Creat de Nisipeanu, Aprilie 27, 2011, 06:53:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nisipeanu

. Prin sinteza dien dintre 1,3-butadienă şi esterii etilici ai acizilor fumaric, respectiv maleic se obţin compuşi cu formula moleculară C12H18O4. Daţi structurile compuşilor formaţi şi precizaţi în ce relaţie se găsesc produşii celor două reacţii.

sa imi explice cineva cum vine problema aceasta,va rog frumos

florin_try


Conform regulilor forumului, raspunsuri nu prea se dau fara ca utilizatorul ce vine cu problema sa nu arate macar un pic ce a incercat el.

Arata-ne ce ai incercat: noi te-am putea ajuta daca ne arati unde te-ai inpotmolit.

Nisipeanu

nu am nici o idee ,pt ca in primul rand nu am inteles sintezele dien

Larisa

Citatnu am nici o idee ,pt ca in primul rand nu am inteles sintezele dien
Sintezele dien,cunoscute si ca reactii Diels-Alder,sunt reactii de cicloaditie[4+2].In aceste reactii participa o diena si o filodiena,care este un compus cu o legatura dubla reactiva.
  Reactia are loc prin simpla incalzire a reactantilor,de obicei la 100-200 grade Celsius,prin aditia 1,4 la diena,cu mutarea dublei legaturi in pozitia 2,3.Produsul de reactie este un ciclu nesaturat de sase atomi.
Dienele folosite in aceste reactii pot fi:butadiena sau butadiena substituite cu grupe metil,fenil,clor,etc,ciclopentadiene,ciclohexadiene,antracenul.
Filodienele mult utilizate in aceste reactii sunt:anhidrida acidului maleic,acroleina,acidul acrilic,esteri si nitrilii sai,chinine,esterii acidului acetilendicarboxilic,etc.
Sinteza dien este o reactie stereoselectiva,adica o reactie in care se formeaza un singur izomer dintre toti cei posibili.