Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema de clasa aX-a.

Creat de Higgs, Noiembrie 21, 2012, 08:15:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Higgs

Buna seara! Ma confrunt din nou cu dificultati in rezolvarea unei probleme. Aceasta suna cam asa:

O hidrocarbura formeaza prin ardere 968 mg dioxid de carbon. Ce concentratie procentuala va avea sarea formata in urma absorbtiei dioxidului de carbon in masa necesara de solutie de hirdroxid de sodiu cu concentratia 40%?

Este o problema elementara, stiu. Iata cum am gandit eu; reactia din problema este una clasica. Dioxidul de carbon in reactie cu hirdoxidul de sodiu formeaza apa si carbonat de sodiu. Bineinteles ca am reusit sa determin masa de hidroxid de sodiu necesara retinerii unei cantitati de 968 mg de dioxid de sodiu. Insa masa pe care am determinat-o eu este cea a unei solutii de concentratie 100% (cred). Intr-un cuvant nu am stiut sa ma leg de faptul ca mie imi trebuie o solutie de concentratie 40%. Ma poate ajuta cineva, va rog? Nici mie nu imi vine sa cred ca n-am reusit sa imi dau seama...

aluca

-calculezi masa sol. de NaOH(ai aflat md din ecuatie iar c% se da in problema);
-calculezi masa apei din sol. de NaOH (m apa=ms-md);
-calculezi masa de carbonat de sodiu din ecuatia reactiei;
-calculezi masa apei care rezulta din reactie;
-masa solutiei finale este:
ms=m apa(din sol. de NaOH)+m Na2CO3 +m apa din reactie
pe md Na2CO3 il cunosti deci poti afla C%

Higgs

Multumesc de raspuns! Am reusit sa rezolv problema.

pisicageorgiana

buna seara, am si eu o problema, nu ma descurc cu rezolvarea unei probleme la chimie, suna in felul urmator:
In urma arderii a 8,2 g hidrocarbura se obtin 26,4 g CO2 . Compozitia in procente de masa a hidrocarburii este??
nu cunosc modul de rezolvare al problemei, sunt incepatoare si am ca tema aceasta problema, puteti sa imi aratati modul de rezolvare va rog!

puriu

Enuntul este gresit. Se calculeaza cantitatea de carbon din 26,4 g de CO2 si rezulta 9,9 g. E mai mult decat toata cantitatea de hidrocarbura de 8,2 g.

aluca

Nuuuuu...Cum ai obtinut 9,9g ???? Cred ca ai gresit ceva!!

puriu


crisskat

Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema?

Cate hidrocarburi conduc prin oxidare cu KMnO4 si H2SO4 la un amestec de acid 2,3-dicetobutanoic, CO2, acid benzoic si apa in raport molar 1:2:1:2 ?

Raspunsul este 3, dar nu imi dau seama de structura niciuneia.