Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Izomerie derivati halogenati alchene

Creat de jane23, Iunie 18, 2011, 07:47:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jane23

Dintre izomerii cu formula C6H12, poate forma in reactie cu Cl2 la 500 grade Celsius, trei produsi diferiti de reactie(fara stereoizomeri): a) 2-metil-2-pentena  , b) 3-metil-2-pentena , c) 4-metil-2-pentena. Nu am inteles care ar fi cei 3 produsi de reactie deoarece eu stiam ca alchenele prin halogenare dau doar derivati vicinali. E posibil sa fie vorba de izomeri optici?

Multumesc pentru ajutor! :)
 
   

florin_try

Citat din: jane23 din Iunie 18, 2011, 07:47:29 PM
Dintre izomerii cu formula C6H12, poate forma in reactie cu Cl2 la 500 grade Celsius, trei produsi diferiti de reactie(fara stereoizomeri):

In ce conditii are loc aditia Cl2 la alchene?

Ce parere au despre H cu bold in structura:
CH-CH-C=C-
H vecin cu dubla legatura. E mai reactiv decit H italic mai departat de dubla legatura?

Ce reactie de -CH-C=C- cu Cl2 la  500 C?
Vezi si linkul: http://chem-guide.blogspot.com/2010/04/chemical-properties-of-alkene.html 
unde vorbeste de "substitution reactions"

Citat din: jane23 din Iunie 18, 2011, 07:47:29 PM
E posibil sa fie vorba de izomeri optici?

Spune clar in textul problemei ca nu. Izomeri diferiti, nu stereoizomeri.

Citat din: jane23 din Iunie 18, 2011, 07:47:29 PM
Nu am inteles care ar fi cei 3 produsi de reactie deoarece eu stiam ca alchenele prin halogenare dau doar derivati vicinali.

Este aditia singura reactie posibila ?
Vezi si:
http://books.google.com/books?id=QV6cwXA9XkEC&pg=PA216&lpg=PA216&dq=alkene+with+Cl2+at+500&source=bl&ots=qfAvVCBuqi&sig=wPhk7usTZ9K8WaHzTXxbNDTg1h4&hl=en&ei=vjr9TayVNI6qsAPEvsXeBQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=5&ved=0CDMQ6AEwBA#v=onepage&q=alkene%20with%20Cl2%20at%20500&f=false


Citat
a) 2-metil-2-pentena  , b) 3-metil-2-pentena , c) 4-metil-2-pentena.

Pai ce zici: oare poti da acum raspunsul? Te-ai prins de poanta?

jane23

Am inteles acum. Am aflat si ca aditia clorului e instantanee intr-un solvent inert. Era clar ca rapunsul e b).

Multumesc mult pentru ajutor si pentru informatiile suplimentare. :)