Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Izomerie

Creat de Flavius, August 07, 2011, 03:40:16 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Flavius

. Determinaţi excesul enantiomeric în colesterol natural al unui amestec obținut din colesterol natural și sintetic pentru care s-a determinat o rotaţie specifică [α] = -13o.
Colesterolul sintetic conţine doar antipodul optic al colesterolului natural.
Puritatea optică exprimată procentual (sau excesul enantiomeric) a unei probe conţinând un amestec de enantiomeri se poate determina ca raport multiplicat cu 100 între rotaţia specifică determinată şi rotaţia specifică a enantiomerului majoritar pur. Excesul enantiomeric (ee) poate fi calculat şi ca diferenţă între procentele celor doi enantiomeri în amestec

asta e problema ,m-am uitat si  am vazut ca mai este o problema cu izomeri optici, dar tot nu am rezolvat-o pe a mea....eu cred ca ii lipseste ceva

raspunsul la problema    este -13 ori 100/-39=33.33% dar de unde -39 nu pot sa-mi dau seama

florin_try

#1
 Iti raspund cam tirziu la problema.

Deci colesterolul natural pur are rotatia specifica de aproape -39 grade. Vezi si tabelele din linkul: http://www.jbc.org/content/71/2/407.full.pdf

Antipodul optic celui natural, roteste planul luminii polarizate in mod egal cu celalalt izomer optic dar in directie opusa adica
 alphaizomer optic = -39
 alphaantipodul optic a izomerului de mai sus = +39


 Acum considera asa:
  i)daca ai 100% izomer natural atunci rotatia e de -39 grade
  ii)daca ai 0% exces de izomer natural (cu alte cuvinte ai racemic 50% levo 50% dextro) atunci rotatia e 0 grade
  iii) unghiul de rotatie pentru mai multi componenti creste proportional cu concentratia fiecarui component si se compune aditiv.

Cit exces (sau ce compozitie levo/dextro)  trebuie sa ai ca sa ajungi la o rotatie doar de -13 grade?