Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Izomeri

Creat de Nisipeanu, Iunie 26, 2011, 12:23:52 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nisipeanu

Calculati masa de solutie de NaOH de c=40% care poate reactiona cu  cu 60g amestec echimolecular format din izomeri aciclici stabili ,cu formula C2H402

Nisipeanu

CH3-COOH+NaOH→CH3-COONa+H2O
HCOO-CH3+NaOH→HCOONa+HO-CH3

: dar masa lor molara este 60
: la 60 g amestec se consuma 40 g NaOH
si 40g NaOH se gasesc in 100 g solutie


Nisipeanu

Ma poate ajuta cineva sa imi spuna unde am gresit?

florin_try


Cu doar cei 2 izomeri considerati de tine, pare corect.

------
INSA:

Un alt posibil izomer aciclic ar fi: Glycolaldehyde , HO-H2C-CH=O
Din cite am google un pic, pare a fi stabil.

Vezi ce iese daca il iei si pe acest izomer in considerare. (adica un amestec echimolar de CH3COOH, O=HC-O-CH3 si  HO-H2C-CH=O )

Nisipeanu

dar nu reactioneaza cu NaOH, HO-H2C-CH=O  eu asa stiu ,poti sa imi spui de ce l-ai luat in considerare?

florin_try


Daca am inteles bine problema ta, in text nu spune daca izomerii considerati trebuie sau nu sa reactioneze cu NaOH.

------
Daca ai 60g un amestec echimolar de CH3COOH, HCOO-CH3 si HO-H2C-CH=O, doar primii 2 vor reactiona cu NaOH
si deci ai numai 40g de izomeri ce reactioneaza si 20g izomer ce nu ar reactiona.

La 40 g izomeri ce reactioneaza cu NaOH consumi 40/60 * 40 g NaOH = 26.666g NaOH consumat.
Masa de solutie  40% ce contin cei 26.666gNaOH necesari este : 100/40 * 26.666 = 66.666 g solutie NaOH 40%

-----
Daca insa ai 60g un amestec echimolar de CH3COOH, HCOO-CH3, atunci iti trebuie 40 g NaOH sa consume 60 g de acest amestec (asa cum ai spus tu, caci in acest caz ambii izomeri reactioneaza cu NaOH).

Masa de solutie  40% ce contin cei 40gNaOH necesari este : 100/40 * 40 = 100 g solutie NaOH 40% (adica asa cum ai avut tu)

----

Intrebarea e: care rezultat e bun?
Pai depinde ce a avut in vedere cel care a dat problema.

----
Nota:

Daca trebuiau luati doar izomerii care pot reactiona cu NaOH si daca acesti izomeri reactioneaza doar 1:1 (moli) cu NaOH, ca sa rezolvi problema nu trebuie sa scrii nici o reactie si nu trebuie sa stii in ce raport sunt izomerii (caci au aceeasi masa). Iar in acest caz raspunsul e ca cel dat de tine.

Daca unu din izomeri nu reactioneaza deloc sau daca reactioneaza in stoichiometrie diferita de ceilalti (adica alta decit 1:1 in moli) atunci iti trebuie raportul intre izomeri. Asta m-ar face sa cred ca proabil trebuia luat si izomerul ala inert.

----

Are raspunsuri? Daca da ce zice? 100g sau 66.66g? Sau cu totul altceva?







Nisipeanu

raspunsul este 100g ,multumesc  pentru izomerul acela nu ma gandisem la el