Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Olimpiadă VII

Creat de marianagy, Februarie 10, 2013, 09:23:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marianagy

O soluție apoasă conține Al2(SO4)3 și Al(NO3)3 și are masa m=150 .Prin analiză cantitativă s-a determinat că soluția conține ,în procente de masă 4,32 % Al ,15,46% S,N și H ,iar restul este oxigen . Se cere calcularea concentrației procentuale a soluției , în raport cu fiecare solvat .
Nu reușesc să îi dau de cap !

aluca

-Noteaza cu md1 respectiv md2 masele de sulfat respectiv azotat din solutie;
a)poti exprima masa de Al existenta in solutie stiind % de Al;
b) lucreaza pe formula sulfatului si exprima m Al existenta in md1 g sulfat;
c)identic procedezi pentru azotat;
d) ai ecuatia in md1 si md2 (masa de Al de la a) o egalezi cu suma maselor obtinute la b) ,c);
e) poti exprima masa oxigenului din solutie (% O il afli usor) ;aceasta masa fiind suma maselor oxigenului din sulfat, azotat, apa (componentele solutiei),
f) ai gasit o alta ecuatie in md1 si md2,
g) determini c% in functie de fiecare solvat
E de calcult !!!!!! :)

HHZ

Am incercat sa rezolv si eu aceasta problema. La punctul d si f la ce ecuatii te referi? am calculat procentul de oxigen 49.3% .am calculat si masele de Al din sulfat  23.68 g si azotat 19.01 g.


aluca

% de oxigen nu poate fi 49,3%(?);
100-(4,32+15,46) reprezinta % de O
Masa de Al din sulfat respectiv azotat nu o poti calcula pentru ca nu cunosti masele substantelor respective (nici nu ai nevoie de masa Al din saruri);
Daca respecti indicatiile pe care le-am dat ,ajungi la sistemul de ecuatii in md1 si md2 apoi calculezi c1% si c2% (asta iti cere problema ).

twist

Mi se pare o problema interesanta.
La punctul a. am calculat masa de Al din solutie
100 g sol ...............4.32 g Al
150  g  sol ................x
x= 6.48 g Al

La punctul b. si c. nu inteleg cum exprim masa Al in md1 g sulfat.
Nu inteleg la ce te referi cand scrii ,, ecuatie in md1 si md2,, .
Sper sa nu te superi ca pun atatea intrebari. :)

aluca

am sugerat sa se noteze cu md1 masa de sulfat (pur)
M Al2(SO4)3= 342
342g sulfat.........54gAl
md1g..................x1   x1=54md1/342
identic pentru azotat si ai x2=27md2/213    si x1+x2=6,48 inlocuiesti si obtii o ecuatie in md1 si md2