Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Configuratia electronica

Creat de HHZ, Februarie 08, 2013, 07:20:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HHZ

Indicati configuratia electronica al elementului al carui atom are pe ultimul strat configuratia electronica de tipul ns2np1 si numarul perioadei in care se afla este egal cu suma cifrelor din numarul grupei.

1s2 2s2 2p6 3s2 3p1 z= 13 elementul aluminiu.   in carte ii Z=31 elementul Galiu. De ce? Ii gresit sau eu gresesc.

valangjed

#1
Poate este vorba de suma cifrelor din numarul atomic , Z.Din cate stiu eu nu exista nici grupe nici perioade al caror numar sa fie compus din mai multe cifre.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

HHZ

Ii gresit enuntul ? in carte asa scrie ,, numarul cifrelor din numarul grupei''

valangjed

Cred ca da.Poate mai are cineva o idee.Despre ce carte e vorba?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Probabil ca se refera la acest sistem de notare a grupelor:


HHZ

Ok, dar rezolvarea facuta de mine este bine sau este gresita. ?

mircea_p

Tu in ce grupa presupui ca este aluminiul?
In sistemul cu grupe principale si secundare, aluminiul al fi in grupa IIIa (a 3-a principala).
Din formularea problemei nu cred ca au in vedere acest sistem."Numerele" romane nu au cifre.

HHZ

Am inteles, dar de ce este rezultatul din carte elementul Galiu, cu Z= 31, se afla tot in grupa IIIA.

valangjed

Este in grupa 13 perioada 4 dupa tabelul prezentat de mircea_p.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

HHZ


valangjed

E o altfel de numerotare a grupelor , de la 1 la 18 , nu mai ai IA , IIA , IB , IIB etc.IA e 1 , IIA e 2 , IB e 3 , etc. ai inteles?Vezi tabelul postat de mircea_p.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

HHZ

Numerotarea am inteles-o, dar nu inteleg cum ati ajuns la rezultat. numarul perioadei in care se afla este egal cu suma cifrelor din numarul grupei.  ( aici nu inteleg , care este suma cifrelor, din ce grupa.?)



valangjed

Grupa IIIa din care face parte Ga este grupa 13 in noua numerotare deci Galiul face parte din grupa 13 perioada 4 (13 , 1+3=4).Aluminiul este in grupa 13 perioada 3 , 1+3 nu este egal cu 3.Galiul are ultimile straturi ocupate 4s2 4p1.Acum ai inteles?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

HHZ

Da. Iti multumesc si scuze pentru atatea intrebari.