Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Concentratia procentuala

Creat de HHZ, Ianuarie 23, 2013, 11:36:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HHZ

Calculati cantitatea de solutie de NaOH 20% necesara pentru neutralizarea a 4,4 g amestec de acid clorhidric si acid sulfuric, daca pentru precipitarea clorului din amestec se consuma 68 g de solutie de azotat de argint 10%.

Cum se rezolva problema?

aluca

Hai sa respectam totusi regulile forumului.
Scrie tu, cele trei ecuatii chimice care intervin in rezolvarea problemei.
Discutam....

HHZ

Am reusit sa rezolv problema dar nu sunt sigura de rezultat. Mi-a dat 8 g sol NaOH  necesara pentru neutralizare dar nu sunt sigura daca am lucrat corect.

Multumesc pentru ajutor

aluca


HHZ

am scris reactiile chimice.
NaOh + HcL = NaCl + H2o
2 NaOH + H2SO4 = Na2so4 +H20
NaCl + AgNO3 = AgCl + NaNO3

HHZ

Dupa care am calculat masa de azotat de argint 6.8 g.  din ecuatia a 3 am calculat NaCl.
din prima reactie am calculat NaOH. Mersul problemei este gresit.
dar atunci cum se rezolva?

aluca

Este vorba de  clorul din amestecul de HCl si H2SO4 ;atunci a treia ecuatie era
HCl +AgNO3 =AgClpp +HNO3
-de aici calculezi mHCl in functie de AgNO3 si ea reprezinta chiar masa de acid clorhidric din amestecul de acizi; in functie de ea calculezi din prima ecuatie m1 NaOH
-diferenta (4,4-m1 ) reprezinta masa de H2SO4 ; in functie de ea din ec. (2) calculezi m2 NaOH ; faci m1+m1 care reprezinta masa de NaOH totala (reprezinta md) ,ti se da c% si afli ms(masa solutiei)

HHZ


HHZ

Rezultatul este 19,4 g sol NaOH.

Am o intrebare . Masa de acid sulfuric de ce nu am calculat-o scazand din masa amestecului masa de Hcl? 4,4 - 1,46

aluca


aluca

Nu cred ca rezultatul e cel obtinut de tine !(19,4)
mHCl=2,29g (din ec.reactiei nr.3
mH2SO4=2,11g
din ec(1)  m1NaOH=2,5g
din ec.(2)  m2Naoh=1,72g    mdNaOH=m1+m2    c=20%    ms=.....

HHZ

#11
Masa de acid sulfuric am calcula-o scazand 4,4 - m1 asa cum mi-ai scris tu . de aceea ti-am pus intrebarea ca nu am inteles de ce nu l-am calculat (masa acid sulfuric) scazand din 4,4 masa acidului clorhidric.

rezultatul este gresit .
Am facut calculele dupa cum mi-ai sugerat tu. :)

nu inteleg cum  ti-a dat masa HCl 2.29
mie imi da 6.8 g 
ms = 68 g C% = 10
am aplicat formula concentratiei procentuale si am scos md. tu cum ai procedat ?

aluca

Masa de HCl nu putea fi (asa cum ai remarcat tu) 4,4-m1 (pt. ca m1 reprezinta masa NaOH)
6,8g reprezinta mAgNO3 nu mHCl
Am facut acum si eu calculele si ...
-mdAgNO3=6,8g,
-mHCl(din(3) 1,46g
-mH2SO4=4,4-1,46
-m1,masa NaOH din(1)=1,6g
_m2,masa NaOH(din2)=2,4g    mNaOH total=......(md)      ms=......
Ai obtinut acelasi rezultat ??


HHZ

Da , aceleasi rezultate. masa solutiei este 20 g NaOH

Alina12071997

#14
Intr-un pahar care contine 66g solutie de sare de concentratie 18% se toarna o cantiate de solutie de concentratie 24% pana se ajunge la o concentratie finala 20,64%.Determina masa de solutie adaugata si masa de sare din aceasta ....va rog ajutor!