Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Baze

Creat de twist, Ianuarie 23, 2013, 12:07:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

twist

Se dizolva 4 g de NaOH in 46 g de apa distilata. Solutia obtinuta reactioneaza cu 50 g de solutie de HCL de concentratie 36,5%.
Se cere
a. concentratia solutiei de soda caustica
b. masa de nacl obtinuta prin reactie.
c. este reactia totala? daca nu, care dintre reactanti este in exces si cu cat?

Punctul a. l-am rezolvat . C= 8% . C= 4*100/ 50 . mai departe nu ma descurc.

aluca

Scrie ecuatia reactiei, din care poti calcula masa de NaCl(in functie de NaOH).
Pentru aflarea substantei in exces, consulta aici subiectul FeS propus de Dumitru
unde am aratat modalitatea de calcul a unui reactant in exces si apoi mai vedem...

twist

NaOH + HCL = NaCL + H20

masa de NaCL este 2,34 g .

aluca

Ai calculat in functie de cele 4g NaOH si ai obtinut acest rezultat ???

twist


twist

#5
masa Nacl 5,85 in functie de cele 4 grame de NaOH


la punctul a este bine


twist

 La punctul c. raportul teoretic si practic fata de care substante le calculez? NaOH si HCl

twist

Din calculele facute reactia este totala.

aluca

Rezultatele la a si b sunt corecte.
La c) calculezi raportul teoretic(raportul maselor moleculare)pentru cei doi reactanti
Rt=M NaOH/M HCl =40g/mol/36,5g/mol=1,....
       calculezi raportul practic(raportul maselor substantelor) pentru cei doi reactanti   (substantele pure, deci md)
Rp=mNaOH/mHCl=4/18,25=0,....
Rp<Rt   .....  numitorul are valoare mai mare deci HCl (care era la numitor)este in exces;

daca am fi avut situatia:
Rp>Rt......numaratorul are valoarea mai mare deci NaOH(care este la numarator)este in exces;
sau: daca Rp=Rt.....reactia este totala
Pentru a gasi excesul de HCL te duci la ecuatie, notezi cu x masa de HCl pe care o calculezi in functie de cele 4g NaOH .Aceasta cantitate se consuma ,excesul este diferenta.

aluca

Nuuuu...reactia nu este totala !

twist