Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Poate ma ajutati si pe mine

Creat de lorelei, August 02, 2009, 04:42:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lorelei

Trebuie sa prepar o dintr-o fiola de gentamicina de 1 ml ce contine 40 mg gentamicina o solutie de concentratie 0,5 %. Cat ser fiziologic sa adaug. M-ar interesa si formula de calcul.Multumesc

silvi

c = md / ms * 100            ;unde md este masa substantei dizolvate
                                             ms este masa solutiei

solutia din fiola de gentamicina are concentratia:

c = 0.04 / 1 *100 = 4 %..... 0,04 g = 40 mg si 1 g = 1 mL (condiseram ca o solutie diluata are densitatea apei, adica 1 g * mL-1)

concentratia finala este: Cf = md/msf * 100
Cf ai zis ca vrei sa fie 0.5 %
md este aceasi, asa ca aflam ms final (msf)

msf = md / cf *100 <=> msf = 0.04/0.5 *100 = 8 mL sol finala gentamicina 0.5%
ca sa prepari solutia trebuie s-o diluezi pe ce existenta cu 8 - 1 = 7 mL ser fiziologic;)
succes!
daca mai sunt intrebari si/sau neclaritati o fiu disponibil :D

lorelei

Am inteles explicatia, multumesc mult. :)

Adi

Lorelei, ma bucur ca forumul nostru ti-a fost de ajutor. Sper sa aduci si prietenii tai pe forum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

Faina explicatie Silvi. Sper ca nu si-a prins omul urechile.

C=(md/ms)x100  de unde ms= (mdx100)/C adica ms= (40x100)/0.5=8000 mg solutie finala adica 8 ml.  ;D

flowry_b

Am o solutie de HEPES 1M 100 ml si am nevoie de o solutie 25mM. Imi poate spune cineva cum ar trebui sa procedez?

Adi

Citat din: flowry_b din Mai 14, 2010, 09:55:27 AM
Am o solutie de HEPES 1M 100 ml si am nevoie de o solutie 25mM. Imi poate spune cineva cum ar trebui sa procedez?

Salut, este vorba de aceeasi problema ca mai sus? Daca nu, trebuie sa faci un topic nou cu nume sugestiv, ca oameni care cauta pe google dupa acel subiect sa gaseasca acest topic. Mersi mult!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Citat din: flowry_b din Mai 14, 2010, 09:55:27 AM
Am o solutie de HEPES 1M 100 ml si am nevoie de o solutie 25mM. Imi poate spune cineva cum ar trebui sa procedez?

O diluezi de  1M / 25mM = 1/0.025 = 40 ori. De exemplu iei 2.5 ml solutie concentrata si adaugi pina la 100 ml solvent.