Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

pH

Creat de Anca, Ianuarie 31, 2009, 04:38:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anca

Nu prea am stiut unde anume sa pun topicul asta, la anorganica sau la organica.  :-\
Ma tot chinui sa deduc formulele si sa nu le retin mot-a-mot, prin urmare nu prea inteleg o chestie: atunci cand am titrarea unei baze tari cu un acid tare, pe parcursul titrarii, pana la echivalenta pOH = - log(c*(100-n)/(100+n)). Prin urmare, dupa matematica mea de balta pOH= - (log c + log((100-n)/(100+n))).
Atunci pH n-ar trebui sa fie pH=14 + log c + log((100-n)/(100+n)) ? Pentru ca in curs apare pH=14 +log c - log((100-n)/(100+n)) si nu am nici o carte in care sa fie explicata pe undeva formula. :D
Sper ca ati inteles ceva, din pacate nu-mi merge word equation editor.  >:(

Adi

Anca, nu iti trebuie Word equation editor, e suficient sa scrii in Latex pe acest forum. Daca nu ai auzit de Latex, iti recomand cu caldura, e usor de invatat si in Latex se scriu toate articolele stiitifice, iar usor usor o sa vina si in Romania. Instructiuni aici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

Salut!

Fii te rog mai explicita cu formula respectiva. Si explica termenii implicati. In special n. Daca cumva reprezinta gradul de disociere atunci el este 100% in cazul bazelor tari si formula se schimba.

HarapAlb

Citat... atunci cand am titrarea unei baze tari cu un acid tare, pe parcursul titrarii, pana la echivalenta
[tex]pOH = - \log\frac{c*(100-n)}{(100+n)}[/tex]. Prin urmare, dupa matematica mea de balta [tex]pOH= - \left[\log c + \log\frac{(100-n)}{(100+n)}\right][/tex].

Atunci [tex]pH[/tex] n-ar trebui sa fie [tex]pH=14 + \log c + \log\frac{(100-n)}{(100+n)}[/tex] ? Pentru ca in curs apare [tex]pH=14 +\log c - log\frac{(100-n)}{(100+n)}[/tex] si nu am nici o carte in care sa fie explicata pe undeva formula.
Sunt bine corect scrise formulele de mai sus?

chimistul

Nu mai tin minte exact formulele dar e posibil sa fie scrise bine pt ca logC are valoare negativa. In cazul bazelor slabe logC dispare din ecuatie iar in cazul bazelor tari n=100 adica complet disociat si termenul cu fractie se anuleaza.

Anca

Citat din: HarapAlb din Ianuarie 31, 2009, 08:54:34 PM
Citat... atunci cand am titrarea unei baze tari cu un acid tare, pe parcursul titrarii, pana la echivalenta
[tex]pOH = - \log\frac{c*(100-n)}{(100+n)}[/tex]. Prin urmare, dupa matematica mea de balta [tex]pOH= - \left[\log c + \log\frac{(100-n)}{(100+n)}\right][/tex].

Atunci [tex]pH[/tex] n-ar trebui sa fie [tex]pH=14 + \log c + \log\frac{(100-n)}{(100+n)}[/tex] ? Pentru ca in curs apare [tex]pH=14 +\log c - log\frac{(100-n)}{(100+n)}[/tex] si nu am nici o carte in care sa fie explicata pe undeva formula.
Sunt bine corect scrise formulele de mai sus?
Dap.  :) Si formula cu plus este corecta, m-am documentat intre timp. Thanks guys!  :D