Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Obtinere H2S cu solutie H2SO4 + X ,?

Creat de developchim, Octombrie 16, 2011, 07:41:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

developchim


Se poate obtine hidrogen sulfurat combinand acid sulfuric cu necunoscuta "x" , (problema mea), ?

Incalzirea H2SO4  adaugand H in vaporii de acid,  se obtine hidrogen sulfurat ? 

:-\

florin_try

#1

Citat
Se poate obtine hidrogen sulfurat combinand acid sulfuric cu necunoscuta "x" , (problema mea), ?

Iti trebuie un agent destul de reducator care sa modifice starea de oxidare a S de la +6 in H2SO4 la -2 in H2S.  

n.b. agent reducator = donor de electroni

-------------

Un exemplu de compus (ce-mi vine acum in minte) ce ar putea duce H2SO4 la H2S este acidul iodhidric (HI).
Trebuie sa fie si altii, probabil chiar mai buni.

-----

Citat
Incalzirea H2SO4  adaugand H in vaporii de acid,  se obtine hidrogen sulfurat ? 

Ne e clar. vrei sa adaugi hidrogen atomic in H2SO4? probabil H e in stare nascinda (ori 'in situ') din vre-o reactie?
Sau e vorba de H2 molecular (molecula H2) si ai facut tu un mic typo scriind  H in de H2? Dar H2 e f. stabil, nu vad cum ar putea reduce S(+6) la S(-2). Sau sa fie vorba de un agent reducator ce contine H:- (gen hidrida?).
Anyway, enuntul celei de a doua intrebari e neclar.

wounded_angel

5H2SO4(conc) + 8KI = H2S + 4I + 4H2O + 4K2SO4