Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

NaCl+H2O la electroliza

Creat de chimistaanca, Iulie 01, 2009, 06:58:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

chimistaanca

Ma puteti ajuta sa aflu ce se formeaza la electroliza NaCl+H2O?

123

Chimia e o limba straina pentru mine,  am retinut doar cateva cuvinte ;D.

Nu rezulta cumva NaOH + HCl?

mircea_p

Se formeaza NaOH in solutie si se degaja clor gazos (la electrodul pozitiv).
O parte din clor se poate dizolva in apa si/sau reactiona cu electrodul.
Eu, cind am incercat experimentul, am vazut un fel de mazga verzuie in jurul electrodului pozitiv.

Marcel-Popa

Citat din: mircea_p din Iulie 02, 2009, 03:01:49 AM
Se formeaza NaOH in solutie si se degaja clor gazos (la electrodul pozitiv).
O parte din clor se poate dizolva in apa si/sau reactiona cu electrodul.
Eu, cind am incercat experimentul, am vazut un fel de mazga verzuie in jurul electrodului pozitiv.


Daca ai vazut "mazga verzuie" inseamna ca ai folosit fier sau ceva metal ( si a rezultat clorura de fier ...). Eu am folosit electrozi din mina creioanelor si reactia a fost mai "curata" (nu s-a colorat apa).

chimistaanca

va multumesc. deci produsii de reactie sunt NaOH si Cl gazos?

mircea_p

Cred ca e si hidrogen la electrodul negativ.

silvi

#6
doamne!  :o voi nu aveti ce face acasa... cum sa prepari clor in bucatarie... este foarte periculos... asteptati pana in cls a12a cand o sa faceti  la scoala... sau vorbiti cu un prof sa va arate... dar nu mai incercati acasa!

acum, explicatii:

NaCl disociaza in apa:

NaCl <-----> Na+ + Cl-
H2O <-----> H+ + OH-

catod (-) H+ + e- ---> H*
             H* + H* ---> H2

in solutie, in apropierea catodului:

Na+ + OH- ----> NaOH

anod (+) Cl- - e- ----> Cl*
            Cl* + Cl* ---> Cl2

mircea_p

Nu era in bucatarie ci pe balcon. Si eram in clasa a 7-a sau a 8-a cind am facut experimentul.
Pe vremea aia faceam chimia din clasa a 7-a si nu considera nimeni periculos sa facem experimente de chimie, la scoala sau acasa.

Si de ce crezi ca in clasa a 12-a e mai putin periculos?

silvi

nu am zis ca e mai putin periculos in a12a, dar atunci studiezi electrochimie si faci la clasa experimentul. Si acum se face din a7a chimie, dar eu am ceva, nu stiu exact ce, nu concep sa faci experimente acasa, adica acum vreo doi ani eram foarte entuziast si incercam, dar acum nu mai ma pasioneaza, pentru ca nu iti reusesc asa cum trebuie si risti si vreo reclamatie la politie de la un vecin prea curios, chiar daca amesteci bicarbonat cu otet... acum cand am nevoie, intru in laborator la scoala si lucrez...
experimentul nu inseamna numai distractie, ci si responsabilitate si rigoare stiintifica


1Q-D3XT3R

Ideal ar fi sa se folosesaca electrozi de grafit ....  In al doilea rand acolo se intampla mai multe ... Daca facem o solutie concentrata de NaCl si bagam electrozi in solutie la un electrod se va forma NaOH si O2 iar la celalat Cl2 si H2 .... Chestia e ca Cl2 reactioneaza cu NaOH si cu apa ... Si se va forma hipoclorit si acid clorhidirc 2NaOH + Cl2 ----> NaOCl + NaCl + H2O  iar H2O + Cl2 --> HCl + HClO . Hipocloritul dupa un timp se descompune inapoi in NaOH si Cl2 ... De aceea mirosul de clor persista si dupa electroliza

mircea_p

Oxigenul e la electrodul cu clorul iar hidrogenul la celalalt.

silvi

oxigenul se degaja datorita unei supratensiuni aplicate sistemului, adica oe langa electroliza NaCl are loc si electroliza apei...da, oxigenul se duce si se degaje la Anod (+).
cat, despre formarea hipocloritului, acest lucru se poate evita folosind o diafragma, care impiedica reactia NaOH (de la catod) cu a clorului (de la Anod).

chimistul

Silvi propune un model de diafragma care sa se poata realiza simplu si de catre oricine acasa!Bafta!

rapperu

Dar pe langa Cl2 sau clorura metal(din kare este fakut electrodul) si NaOH se mai obtine H2 si O2 (sau oxid de metal)

Adi

#14
Inca cineva care a venit la discutia de chimie. Aceasta se dezvolta tot mai mult. Bine ai venit pe forum, rapperu! Te incurajez sa vizitezi si siteul principal, la StiintaAzi.ro.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro