Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum indepartam ceara de pe un vas?

Creat de chimistul, Februarie 12, 2011, 07:49:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

chimistul

Salut!

O problema practica. Zilele trecute am lucrat cu ceara de albine topita. Totul bine si frumos. Am scurs ceara din vas dar stratul ramas dupa racire este indaratnic. Nu se vrea dus in nici un fel. Aproape. Sezand eu asa si gandindu-ma la o solutie dea indeparta ceara fara frecat si injuraturi am si gasit-o. Idei, ceva? ;D 

Adi

Este vas de metal sau vas de ceramica? Nu merge sa pui vasul pe foc, sa topesti iar ceara si atunci sa curga singura?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mercur

Cred ca merge cu apa fiarta. Ar trebui sa se dizolve si sa se ridice la suprafata.

mircea_p

#3
Citat din: chimistul din Februarie 12, 2011, 07:49:40 PM
Salut!

O problema practica. Zilele trecute am lucrat cu ceara de albine topita. Totul bine si frumos. Am scurs ceara din vas dar stratul ramas dupa racire este indaratnic. Nu se vrea dus in nici un fel. Aproape. Sezand eu asa si gandindu-ma la o solutie dea indeparta ceara fara frecat si injuraturi am si gasit-o. Idei, ceva? ;D  
Nu inteleg, intrebi ca sa afli alte solutii de a indeparta ceara sau vrei sa ghiceasca cineva ce solutie ai gasit tu?

Se poate dizolva in anumiti solventi organici. As incerca toluen, benzina, xylen (nu pe toti, ce as avea la indemana) sau solventul de curatat carburatorul. Cred ca stii asta mai bine ca mine. Si se poate topi cu are cald (uscator de par) sau apa calda daca se poate uda obiectul.
Probabil ca mai sant si alte posibilitati.

A, si uitasem solutia ecologica, fiind vorba de ceara naturala dupa cate inteleg: pui vasul in apropiera unor arii frecventate de albine si vezi ca poate albinele colecteaza ceara, incet incet.



Adi

El stie o singura solutie, asadar cauta in general ca lumea sa ghiceasca acea solutie, dar daca sunt si altele, s-ar bucura. Cred ca toti am dat niste solutii bune, dar ale lui mircea_p sunt chiar ingenioase.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

Salut!

CitatNu merge sa pui vasul pe foc, sa topesti iar ceara si atunci sa curga singura?

Pentru cei care scriu fara sa citeasca:

"Zilele trecute am lucrat cu ceara de albine topita. Totul bine si frumos.Am scurs ceara din vas dar stratul ramas dupa racire este indaratnic. Nu se vrea dus in nici un fel. "

CitatNu inteleg, intrebi ca sa afli alte solutii de a indeparta ceara sau vrei sa ghiceasca cineva ce solutie ai gasit tu?

De ceva vreme lucrez cu ceara de albine. Si am nevoie de o metoda de a curata obiectele folosite. Eu am gasit o metoda proprie destul de eficienta dar eram curios daca si altii stiu o metoda care da rezultate bune si se poate folosi in casa mai ales in bucatarie. Legat de solventii organici indicati am mari indoieli ca ar fi solubil. In plus costul curatarii ar fi prea "costisitor".

CitatCred ca merge cu apa fiarta. Ar trebui sa se dizolve si sa se ridice la suprafata.

Ideea asta imi place, dar ce fac dupa aceea? Murdaresc alt vas?




Adi

Citat din: chimistul din Februarie 13, 2011, 09:04:44 PM
Salut!

CitatNu merge sa pui vasul pe foc, sa topesti iar ceara si atunci sa curga singura?

Pentru cei care scriu fara sa citeasca:

Eu te asigur ca am citit. In schimb tu nu mi-ai raspuns de ce nu e buna solutia mea. Ai spus ca ceara ramasa dupa racire nu poate fi scoasa. Si atunci eu ma gandesc ca daca o scoti toata pana sa nu se raceasca, atunci rezolvi problema, nu? Daca tot s-a racit, cand incalzesti iar vasul, incalzesti iar ceara si curge toata. Daca nu curge toata, atunci trebuie sa clarifici asta si sa ne spui de ce nu curge toata (frecarea cu vasul?).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try


Pui vasul murdar de ceara in alt vas mai mare si il fierbi in apa o ora.
Il scoti din apa fierbinte si il clatesti cu apa calduta si mai apoi il clatesti cu apa rece.


chimistul

Salut!

CitatDaca nu curge toata, atunci trebuie sa clarifici asta si sa ne spui de ce nu curge toata (frecarea cu vasul?).

Domnule administrator daca totul ar curge din toate vasele nu ar mai fi nevoie sa curatam vesela. Dar cum nu curge tot continutul (in afara unui caz fizic ideal) trebuie sa curatam pentru ca sa indepartam ceea ce a ramas printr-o metoda diferita decat pusul oalei cu rotile in sus. 

Daca zic iarasi ca e posibil sa ai probleme cu intelesul limbii romane iarasi imi dai ban. Scrie asa:

CitatAm scurs ceara din vas dar stratul ramas dupa racire este indaratnic.

Deci curge toata dar mai ramane pe peretii vasului. ceea ce ramane pe pepretii vasului trebuie indepartat prin urmare ceea ce scrii tu mai sus arata ca nu ai inteles  ceea ce se da si ceea ce se cere.


tavy

Citat din: Adi din Februarie 13, 2011, 09:25:30 PM
Daca nu curge toata, atunci trebuie sa clarifici asta si sa ne spui de ce nu curge toata (frecarea cu vasul?).
În afară nu se învață despre tensiunea superficială și despre aderența lichidelor la vas?

Adi

Citat din: tavy din Februarie 14, 2011, 12:01:44 AM
Citat din: Adi din Februarie 13, 2011, 09:25:30 PM
Daca nu curge toata, atunci trebuie sa clarifici asta si sa ne spui de ce nu curge toata (frecarea cu vasul?).
În afară nu se învață despre tensiunea superficială și despre aderența lichidelor la vas?

Tavy, iti repet ca nu suntem la un concurs de cunostiinte aici. Cand cineva intreaba, frumos este sa raspunzi daca stii, dar fara a face aluzii ironice cum ai facut tu aici. Trebuie sa discutam civilizat. De data aceasta ignor ironia ta, dar te rog sa fii atent pe viitor, sa nu se mai repete.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: chimistul din Februarie 13, 2011, 11:05:20 PM
Salut!

CitatDaca nu curge toata, atunci trebuie sa clarifici asta si sa ne spui de ce nu curge toata (frecarea cu vasul?).

Domnule administrator daca totul ar curge din toate vasele nu ar mai fi nevoie sa curatam vesela. Dar cum nu curge tot continutul (in afara unui caz fizic ideal) trebuie sa curatam pentru ca sa indepartam ceea ce a ramas printr-o metoda diferita decat pusul oalei cu rotile in sus. 

Daca zic iarasi ca e posibil sa ai probleme cu intelesul limbii romane iarasi imi dai ban. Scrie asa:

CitatAm scurs ceara din vas dar stratul ramas dupa racire este indaratnic.

Deci curge toata dar mai ramane pe peretii vasului. ceea ce ramane pe pepretii vasului trebuie indepartat prin urmare ceea ce scrii tu mai sus arata ca nu ai inteles  ceea ce se da si ceea ce se cere.



Si tu, chimistule, te rog sa te exprimi fara a discuta persoana, ci subiectul. Uite de ca textul tau mi s-a parut confuz. Ai spus ca ai scurs ceara si a ramas un strat care a ramas dupa racire. Trebuia sa spui: am scurs ceara cat era calda, fluida, si cand am terminat de scurs tot a mai ramas un strat. Acest strat s-a racit si dupa ce s-a racit cu atat mai mult nu mai poate fi dat jos. Dar nici cand era cald nu putea fi dat jos, tocmai datorita faptului ca este ceea ce a ramas de la scurgere, datorita unor efecte fizice ca forta de frecare sau tensiunea superficiala. Daca spuneai asa, atunci as fi inteles din prima. Confuzia este ca tu ai zis ceva de genul: Am facut A, dar nu a mers dupa B. A si B fiind diferite, induce lumea in eroare. Trebuie referit la A in loc de B.

Acum cred ca e chiar clar. Haideti sa nu discutam persoana, ci subiectul. Mie unul imi face placere sa pun intrebari si nu e frumos sa mi se raspunda cu "asta nu ar trebui deja sa stii?". Aceste intrebari, Tavy, sunt daca vrei o oportunitate pentru tine sa nu raspunzi cu asa intrebare. Succes mult mai departe!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Citat din: Adi din Februarie 14, 2011, 02:50:09 AM
... ai scurs ceara si a ramas un strat care a ramas dupa racire.

Dar tot nu inteleg de ce nu ar fierbe in apa vasul respectiv timp de -sa zicem- o ora. Nu ar iesi toata ceara?

florin_try

Citat din: tavy din Februarie 14, 2011, 12:01:44 AM
În afară nu se învață despre tensiunea superficială și despre aderența lichidelor la vas?
Tavi, tensiunea superficiala e data de energia libera (normalizata la unitatea de suprafata) necesara sa creezi interfata respectiva din faze bulk.

mercur

Citat din: chimistul din Februarie 13, 2011, 09:04:44 PM
CitatCred ca merge cu apa fiarta. Ar trebui sa se dizolve si sa se ridice la suprafata.
Ideea asta imi place, dar ce fac dupa aceea? Murdaresc alt vas?
Poti colecta ceara ridicata la suprafata cu o spatula sau cu o bucata de tifon.
Desigur, ar mai fi si solutia urmatoare: arunci vasul folosit si il inlocuiesti cu unul identic, nou, fara a mai spune nimanui! ;)