Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sa ne dezvoltam spiritul critic

Creat de Adi, Octombrie 11, 2008, 12:42:18 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Deschid aici un subiect in care va invit sa publicam link catre articole psedu-stiintifice din presa romaneasca si pe care sa le comentam, criticam, corectam. Invit in special pe cei noi veniti pe forum, pentru a isi antrena spiritul critic. Pentru inceput, va propun acest articol din Gardianul.

Provacare este sa localizam:
- unde se pretinde ca Stinta zice asa, desi Stiinta zice altceva
- unde se zic pareri personale si se sugereaza ca deja zice Stiinta

Sa incep eu cu ultimele doua paragrafe, despre LHC. Acest "profesor" se inseala cand spune ca nu mai sunt radiatii cosmice care ajung la LHC, ei bine ajung, dar da, cu cat este mai in adanc cu atat sut mai putine. Insa exista tehnici foarte bune deja de a isi da cercetorii seama daca un eveniment e produs de radiatii cosmice si daca nu. De asemenea, vorbeste de Dubna, nu de Dubla. Dubna este un fel de CERN al Uniunii Sovietii, un laborator mare de fizica particulelor la care Romania a fost si inca este membra (ceva ce nu se poate spune despre CERN). Nu sunt multumit deloc cu modul in care a explicat despre LHC. Ca sa nu mai vorbesc ca atunci cand il aud cum calculeaza el cum interactionam cu lumi paralalele, mi se face parul maciuca.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Cu doi profesori in familie, mi-au sarit in ochi din start:

1. Chiar primul rand cu rosu, pe omul ala il cheama totusi Hawking, nu Hawkin.

2. Protonii nu sunt accelerati pana la viteza luminii

3. Nu le iese o tinta in fata, ci alti protoni

Sincer, s-ar putea ca eu sa fiu dezinformat (cum ziceam si altundeva, n-o sa fiu savant ci inginer... asa ca Sfinxul poate :D), dar n-am auzit de Lucian Iordanescu, n-am nici cea mai vaga idee despre ce inseamna psihologia cuantica si n-am inteles nimic din ceea ce face in cabinetul dumnealui. Asa ca n-am incredere in spusele lui.

Adi

Multumesc, Alex. Din ce am citit in biografia lui, a studiat psihologia si apoi energetica in Rusia. Si este doar pasionat de fizica. El recunoaste ca este doar pasionat. Totusi, nu stiu cum face el calcule apoi. Despre cuantica, cred ca intelege cateva notiuni calitative si apoi incearca sa o generalizeze la tot ce ne inconjoara si chiar la unele lucruri ipotetice precum sufletul. Este un articol scris in grava. Noroc pt Gardianul ca l-a publicat la Ezoteric si nu la Stiinta. Insa astfel de articole umplu presa romaneaca in general.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro