Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Robotul cu creier de sobolan gandit de un roman?

Creat de Adi, August 22, 2008, 09:50:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Salut, ati auzit de stirea de cam acum o saptamana cum ca cercetatori de la o universitate britanica au construit un robot al carui "calculator/cip" de decizile este de fapt un "creier" format din 100.000 de neuroni colectati de la fetusi de sobolan? Pare fi primul robot cu creier biologic.

Iata stirea in EvZ. Iata stirea in surse mari in engleza pe Physorg, cu link spre film pe Youtube. Recunosc ca ocupat cu cercetarea si alte stiri, am citit doar titlul stirii si nu am apreciat-o la adevarata ei valoare. Ei bine, am aflat de ea astazi cand am primit un email de la un cititor, domnul Sorin Vanatoru, care ne afirma ca dumnealui a gandit acest robot cu scheme, formule, calcule, inca din 2003 si ca doreste ca lumea sa stie ca ce construit cercetatorii britanici este ceea ce gandise dumnealui mai de mult. Dumnealui ma roaga sa anunt aceasta pe siteul StiintaAzi.ro. Nu pot face aceasta, din motive ce le voi enumera mai jos. Dar arat aici, pe forum, la Chat pe teme diverse, si va invit si pe voi sa comentati. Este un subiect interesant despre cum are loc progresul stiintei. Ma gandesc ca dumnealui doreste sa ii public emailul, ca o scrisoare deschisa, asa ca iata-l mai jos. Va rog sa comentati.


"Stimate Domnule Adrian Buzatu,

Am citit cu stupoare, zilele acestea, ca un grup de cercetatori de la Universitatea Reading din Marea Britanie au construit un robot sui-generis.Puteti citi aceasta informatie in ziarul Evenimentul Zilei din data de 15 august 2008.
As dori sa faceti public, in saitul Stiinta.info, faptul ca atat ideea cat si schema detaliata, definitiile si explicatiile aferente functionarii robotului imi apartin inca din 1 martie 2003!Am dovezi scrise-scheme, formule etc.Ceea ce a inventat acest grup de cetrcetatori a fost gandit de mine, in detaliu, cu cinci ani in urma!
Oare ce as putea sa fac in acest caz?

Va multumesc foarte mult si va doresc toate cele bune.
Sorin Vanatoru

p.s.Mentionez ca mai am cateva proiecte de cercetare in lucru"

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata raspunsul meu.

1. Spuneti ca ati avut acesta idee, cu tot cu scheme, calcule si dumneavoastra.
a) Ati publicat schema, calculele in o publicati stiintifica?
b) Ati construit robotul?

2. Deseori in stiinta se intampla ca mai multi cercetatori sa se gandeasca la aceeasi idee. Ideile plutesc in aer, nu vin din senin. Sunt sigur ca nu doar dumneavoastra, ci si altii s-au gandit la creiere formate din neuroni reali. Poate ca ati facut si calculele corecte pentru o schema. Tot ramane ca ei au construit efectiv un robot.

Nu imi este asadar clar ce doriti dumneavoastra sa stie lumea. Doriti sa stie ca ati gandit acest robot? Daca ne aratati referinta articolului publicat de dumneavoastra vom publica si noi articolul cu stirea pe siteul StiintaAzi.ro si la subsol o nota scrisa cum ca si un roman a gandit ceva asemanator si a publicat in cutare revista.

Sunt aproape sigur ca britanicii nu au auzit de munca dumneavoastra si nu v-au furat ideea.

Va urez mult succes mai departe si va invit sa participati la forum sa aparati cuvintele dvs, sa le dezvoltati, sa le explicati si asa mai departe.

Cu bine,
Adrian Buzatu
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

Buna Adi,

Imi trimiti si mie e-mailul domnului Vanatoru?

numai de bine
cristi
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Buna Cristi, ti-am trimis pe adresa ta de yahoo.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro