Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

intrebare

Creat de Floggerul, Septembrie 09, 2008, 09:38:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Floggerul

Daca, la LHC se creeaza acele gauri microscopice, si varianta Hawking, nu are efect ce se va intampla? Vor ajunge la dimensiuni mari astfel incat sa "inghita" pamantul?
Mai sunt si alte riscuri ale experimentelor de la LHC? Am auzit ceva si de cutremure sau tsunami...

Floggerul

#1

cristi

Parerea mea e ca singurul risc real e sa fii dat banii degeaba pe LHC. Daca dupa 10 ani inca nu putem da raspuns definitiv la existenta lui Higgs? Sau la supersimetrie? Oricum, merita incercat, zic eu... In rest, nu e nici un risc real de vreo catastrofa... Parerea mea...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Abel Cavaşi

Citat din: Floggerul din Septembrie 09, 2008, 09:38:20 PMDaca, la LHC se creeaza acele gauri microscopice, si varianta Hawking, nu are efect ce se va intampla? Vor ajunge la dimensiuni mari astfel incat sa "inghita" pamantul?
Mai sunt si alte riscuri ale experimentelor de la LHC? Am auzit ceva si de cutremure sau tsunami...
Adi a mai spus pe undeva pe-aici că şi în atmosferă se produc frecvent coliziuni mult mai puternice decât cele de la LHC şi încă nu ne-a înghiţit nicio gaură neagră. Aşa că, să fim serioşi.

Floggerul

tot nu am primit raspunsul ... ce se intampla daca varianta Hawking, nu va functiona. (din cate stiu eu este nedemonstrata)

Adi

Citat din: Floggerul din Septembrie 09, 2008, 10:47:33 PM
tot nu am primit raspunsul ... ce se intampla daca varianta Hawking, nu va functiona. (din cate stiu eu este nedemonstrata)

Pai stim sigur ca nu se va intampla nici o catastrofa, pentru ca in Natura se intampla deja ce se intampla la LHC, numai ca in natura se intampla la energii de un milion de ori mai mari. Deci daca Hawking a gresit si gaurile negre se produc si nu dispar, inseamna ca ele exista in atmosfera si sunt inofensive!

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Floggerul

asta era singura nelamurire pe care o aveam ... si mai era una cu coincidentele (calendarul mayas, nostrdamus), pe care am rezolvat-o tot azi.

Adi

Ma bucur ca am fost de ajutor. Dar pentru a fi inca si mai clar, pentru ca gaurile negre microscopice sa aiba probabilitate mare sa se produca, ar trebui sa existe dimensiuni suplimentare ale spatiului. Asadar, sansa e foarte mica ca ele sa se produca. Apoi, exista argumente de mai multe tipuri care sugereaza ca teoria lui Hawking este corecta, adica nu exista si alte teorii care sa przica exact contrariul, cum ca gaurile negre sunt stabile si traiesc mult.

Ca o regula generala, aproape orice particula elementara este instabila (mai putin neutrinii, electronul si cuarcul up), asadar e foarte normal ca si o gaura neagra sa fie instabila si sa se dezintegreze. Adica e un principiu general al naturii care zice ca e greu ca ceva mic sa fie stabil.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro