Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Evreii au descoperit un Mesia inainte de Iisus!!!

Creat de raul, Iulie 08, 2008, 02:16:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Adi

Foarte interesanta descoperire aceasta piatra. Foarte interesant si ca a trezit articolul 30 de comentarii! Tema religiei vs non-religiei inca face audienta. Nu se demonstreaza ca e musai adevarata aceasta poveste a invierii unui alt om dupa trei zile, inainte de Iisus, insa sugereaza ca exista aceasta traditie a credintei in acea ceva, ceea ce mi se pare normal. Caci mitologii erau multe, iar tema invierii mortii la fel. Cum amintea si un comentator la articol, si in traditia egipteana era un zeu care reinvia dupa trei zile, parca Iris. Multumesc, Raul, pentru link.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

de fapt sunt o multime de personaje care au murit si au inviat dupa 3 zile , in diferite civilizatii : attis din phrygia, krishna din india, dyonisus din grecia, mithra din persia. toate aceste personaje respecta aceleasi caracteristici ca si iisus hristos.

jimmy

Citat din: Adi din Iulie 09, 2008, 01:23:04 AM
Foarte interesanta descoperire aceasta piatra. Foarte interesant si ca a trezit articolul 30 de comentarii! Tema religiei vs non-religiei inca face audienta. Nu se demonstreaza ca e musai adevarata aceasta poveste a invierii unui alt om dupa trei zile, inainte de Iisus, insa sugereaza ca exista aceasta traditie a credintei in acea ceva, ceea ce mi se pare normal. Caci mitologii erau multe, iar tema invierii mortii la fel. Cum amintea si un comentator la articol, si in traditia egipteana era un zeu care reinvia dupa trei zile, parca Iris. Multumesc, Raul, pentru link.

Era horus,desteptule. :D iris e o trupa rock.

raul

probabil a vrut sa spuna isis.
iris e un gen de flori..

Adi

Da, era Horus, nu Iris. Multumesc pentru explicatii. Trebuie insa sa mentionez ca corectitudinea acelei fraze nu tinea de desteptaciune, ci doar de informare. Daca Iris e o trupa rock, asta nu inseamna automat ca nu poate si numele unui zeu egiptean, nu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

teodora85

Citat din: jimmy din Iulie 09, 2008, 11:24:30 AM
Era horus,desteptule. :D iris e o trupa rock.

Cand un om nu are argumente, devine rau si incepe sa jigneasca. Tu aveai un argument, de ce era necesar sa fii si rautacios?
In plus, oricine greseste. Cine e perfect sa arunce primul cu piatra! (daca tot suntem intr-o discutie despre religie :) ).

RaduH

#7
si in traditia egipteana era un zeu care reinvia dupa trei zile, parca Iris.
Da Horus si are legatura cu mitul solar .
Eu am vazut un film pe care mai bine nu-l vedeam ca mi-a zguduit credinta din temelii .
Daca gasesc un link cu el o sa-l postez .

RaduH

Citatde fapt sunt o multime de personaje care au murit si au inviat dupa 3 zile , in diferite civilizatii : attis din phrygia, krishna din india, dyonisus din grecia, mithra din persia. toate aceste personaje respecta aceleasi caracteristici ca si iisus hristos.
Cred ca si tu ai vazut filmul .

teodora85

Citat din: RaduH din Iulie 12, 2008, 03:03:08 PM
Eu am vazut un film pe care mai bine nu-l vedeam ca mi-a zguduit credinta din temelii .
Daca gasesc un link cu el o sa-l postez .

Filmul era cumva Zeitgeist? Se gaseste la linkul acesta:

http://video.google.com/videoplay?docid=9072119975796993477

L-am vazut si eu dar nu mi-a zguduit credinta. Mie lucrurile mi se par simple, si, in mare, vad 2 situatii:

1. Daca nu cred in Dumnezeu faptul ca exista legende asemanatoare cu Biblia mi se va parea ca o confirmare ca totul este o mare inventie.
2. Cred in Dumnezeu. Atunci daca exista si legenade asemanatoare cu Biblia nu ma afecteaza. Pot fi imprumutate chiar din Biblie. In Vechiul Testament sunt lucruri scrise de profeti cu multe milenii inainte de Hristos.

In plus, in multe documentare referitoare la o tema religioasa am observat aceasta tendinta de a spune lucruri fara sa se citeze o sursa de incredere, si de multe ori cel care face documentarul are ca scop final sa te convinga de parerea sa, nu sa te informeze corect si sa te lase sa iti dai tu seama.

Am vazut mai multe documentare pe teme religioase si am ramas dezamagita de cum erau realizate. Autorul isi propunea sa demonstreze ceva dar nu aducea argumente solide. Propriile sale pareri erau luate ca fiind corecte, iar pentru ce scria in Biblie mai cauta surse externe care sa confirme. Mi se pare ca intr-un fel cel care priveste este luat de fraier si trebuie sa creada tot ce spune realizatorul documentarului, doar pentru ca le spune :). Pai, daca chiar vrei sa ma convingi de ceva, adu-mi cateva argumente si poate ma mai gandesc... Nu iti expui 3 idei si eu trebuie sa le cred doar fiindca ar suna tare interesant ca Biblia sa fie o mare minciuna.

RaduH


Adi

Teodara, ai raspuns foarte frumos si clar. Trebuie dovezi, intr-adevar, in orice am demonstra. Cand voi vedea urmatorul documentar despre Biblie, voi fi mai atent sa vad la ce dovezi si afirmatii sunt aduse in material.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Teodora Dan din Iulie 12, 2008, 09:39:40 PM
http://video.google.com/videoplay?docid=9072119975796993477

L-am vazut si eu dar nu mi-a zguduit credinta. Mie lucrurile mi se par simple, si, in mare, vad 2 situatii:

1. Daca nu cred in Dumnezeu faptul ca exista legende asemanatoare cu Biblia mi se va parea ca o confirmare ca totul este o mare inventie.
2. Cred in Dumnezeu. Atunci daca exista si legenade asemanatoare cu Biblia nu ma afecteaza. Pot fi imprumutate chiar din Biblie. In Vechiul Testament sunt lucruri scrise de profeti cu multe milenii inainte de Hristos.
Interesant filmul. Am auzit vorbindu-se de el dar nu-l vazusem. Multumesc pentru link.

Cat despre cele doua situatii, trebuie sa admit ca in experienta mea foarte putine persoane sunt capabile sa faca o astfel de analiza, vazand (si exprimand) lucrurile din mai multe puncte de vedere. Si asta cu atat mai mult cu cat tema religiei in general este destul de delicata si tratata ca un taboo. Felicitari din partea mea si sper sa ai o activitate cat mai extinsa pe acest forum in continuare. :)

e-
Don't believe everything you think.

teodora85

Citat din: Electron din Iulie 17, 2008, 09:58:42 AM
Cat despre cele doua situatii, trebuie sa admit ca in experienta mea foarte putine persoane sunt capabile sa faca o astfel de analiza, vazand (si exprimand) lucrurile din mai multe puncte de vedere. Si asta cu atat mai mult cu cat tema religiei in general este destul de delicata si tratata ca un taboo.

Tema religiei e intr-adevar delicata. Oamenii se simt foarte usor jigniti daca cineva nu e de acord cu ei. Greseala vine din faptul ca atat cei care cred in Dumnezeu, cat si cei care nu cred au tendinta sa nu asculte si punctul de vedere al celuilalt pe motiv ca "eu deja sunt convins de ce cred eu, de ce sa ascult prostiile altuia?". Pai nu e asa. Nu trebuie neaparat sa fii de acord cu celalalt, dar poti sa asculti ce are de spus si sa incerci sa intelegi de ce crede el asa. E mai usor sa acceptam faptul ca suntem diferiti dupa ce intelegem de ce suntem diferiti si in ce consta diferentele.

Citat din: Electron din Iulie 17, 2008, 09:58:42 AM
Felicitari din partea mea si sper sa ai o activitate cat mai extinsa pe acest forum in continuare. :)
e-

Multumesc pentru apreciere, Electron. :)

Adi

Fermecator a evoluat aceasta discutie despre religie. Este minunat sa intelegem diferentele intre oameni si sa le respectam. Eu incerc sa ii inteleg atat pe cei ce cred ca Dumnezeu exista sau nu exista, dar si pe cei agnostici, care inca nu si-au format o opinie ferma.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro